Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 lutego 2023 r.
8:12

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Mieszkańcy przygranicznych gmin już od początku 2022 roku sygnalizowali nam problem dróg niszczonych przez wojsko
Mieszkańcy przygranicznych gmin już od początku 2022 roku sygnalizowali nam problem dróg niszczonych przez wojsko (fot. czytelnik )

Wojsko zniszczyło drogi i pola w przygranicznych miejscowościach. Samorządy już od roku oczekują od strony rządowej rozwiązania tego problemu. Ale chętnych do podjęcia działań brakuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od lutego 2022 roku nic się nie działo w zakresie naprawy dróg – denerwują się samorządowcy. Powody do narzekania mają wójtowie wszystkich nadbużańskich gmin objętych, najpierw od września 2021 roku stanem wyjątkowym, a później „zakazem przebywania”. Tłumacząc to kryzysem migracyjnym, rząd ściągnął wtedy nad Bug rzesze strażników granicznych i żołnierzy, którzy mieli strzec polsko–białoruskiej granicy. I strzegli tak, że wojskowe pojazdy zniszczyły nie tylko gminne drogi, ale również pola i łąki. Specjalistyczne pododdziały wojsk inżynieryjnych miały co prawda to naprawiać, ale efekty w ogóle nie zadowoliły ludzi, bo wojskowi nie mieli odpowiedniego sprzętu. Zamiast równiarek używali fadromów, co wyżłobiło tylko większe koryta.

– Nic się nie zmieniło od momentu, gdy składaliśmy raporty o stanie dróg gminnych do wojewody lubelskiego. Infrastruktura została tak zniszczona, że sami nie damy rady, a żadnych pieniędzy na ten cel nie dostaliśmy – przyznaje Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna, gdzie zniszczonych jest 17 kilometrów dróg.

Temat ten wybrzmiał podczas styczniowego posiedzenia jednego z zespołów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w Urzędzie Gminy w Terespolu. Wójt Krzysztof Iwaniuk jest bowiem członkiem tej komisji.

– Obiecano nam wcześniej, że ten kto drogi zepsuł, ten je naprawi. Ale od roku nie możemy doczekać się jakichkolwiek decyzji. Dlatego musimy wyjść temu naprzeciw – uważa Iwaniuk. Oprócz posiedzenia, wójt postanowił zabrać przedstawicieli samorządów i strony rządowej, m.in. z MSWiA w teren, by zobaczyli, jak wygląda sytuacja.

– Chciałem pokazać, że sami sobie z tym nie poradzimy i pora potraktować to poważnie –zaznacza. Poza tym, zdaniem samorządowca państwo powinno wykupić pas gruntów przy samej granicy, by utworzyć tam drogę dojazdową. – Samochody wojskowe tak rozjechały te drogi, że nawet rolnicy swoimi ciągnikami nie mogli dojechać do pól – wskazuje Krzysztof Iwaniuk. Wcześniej, miał nadzieję, że w Rządowym Fundusz Rozwoju Dróg zostanie wyodrębniona specjalna pula na naprawę przygranicznej infrastruktury, ale tak się nie stało.

W nadbużańskiej gminie Kodeń jest podobnie.

– Wojsko dalej jeździ jak chce. Brakuje tu współpracy – uważa wójt Jerzy Troć. – Często niszczone były też drogi dojazdowe do posesji mieszkańców, którzy mieli później utrudniony wyjazd do szkoły czy pracy – dodaje Troć. W jego gminie do naprawy jest około 20 kilometrów dróg.

Pomysłów jak problem rozwiązać brakuje. W Terespolu był co prawda również wojewoda lubelski Lech Sprawka, który wysłuchał wójtów.

– Aby wypracować rozwiązanie problemu zniszczonych dróg na terenach gmin przygranicznych, wojewoda ponownie podjął rozmowy z wojskiem– informuje nas Agnieszka Strzępka, jego rzeczniczka. Tyle, że lubelski Urząd Wojewódzki już w ubiegłym roku przekazał wykaz potrzeb, zgłaszanych przez rolników i samorządy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wówczas oszacowano, że naprawa przygranicznych dróg na Lubelszczyźnie może kosztować 37 mln zł. Ale żaden resort nie odpowiedział, jaką formę przybierze wsparcie ani z jakiej puli będzie pochodzić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelskie. Wielki magazyn Dino szuka pracowników

Lubelskie. Wielki magazyn Dino szuka pracowników

Wielkie centrum dystrybucyjne Dino rekrutuje pracowników. Potrzeba kierowników, ale też osób do magazynu.

Marcin Komenda z Bogdanki LUK Lublin weźmie udział z reprezentacją Polski w turnieju LN w Turcji

Reprezentacja Polski siatkarzy z Marcinem Komendą w składzie zaczyna walkę w Lidze Narodów

Rozgrywający Bogdanki LUK Lublin Marcin Komenda rozpocznie z reprezentacją Polski rywalizację w Lidze Narodów. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie w środę reprezentacja Stanów Zjednoczonych

TEDx Warsaw Women, Fotograf: Krzysztof Zaleski

W czym pomogą Ci profesjonalne zdjęcia biznesowe?

Profesjonalne sesje biznesowe nie są już tylko kaprysem najbogatszych przedsiębiorców czy polityków. Powoli stają się standardem nawet dla szeregowych pracowników, którzy chcą rozwijać swoją karierę. Dzięki tego typu fotografiom możemy skutecznie tworzyć wizerunek profesjonalisty w swojej branży, co z czasem przełoży się na zdecydowanie wyższe dochody.

Trwa remont. Będą nowości w parku handlowym Tomasovia
galeria

Trwa remont. Będą nowości w parku handlowym Tomasovia

Już prawie 10 lat przy ul. Lwowskiej, głównej arterii Tomaszowa Lubelskiego funkcjonuje Park Handlowy Tomasovia. Wkrótce jego klienci będą mogli robić zakupy w gruntownie wyremontowanym dyskoncie. Pojawią się również nowi najemcy.

Pochwal się swoim nowym dachem firmy GERARD! Masz szansę na wygraną w konkursie!

Pochwal się swoim nowym dachem firmy GERARD! Masz szansę na wygraną w konkursie!

Nowo położony dach poprawia zarówno estetykę, jak i trwałość budynku. To inwestycja na lata, dlatego doskonałym wyborem podczas wykańczania domu będzie nowoczesny dach firmy GERARD. To ponadczasowa konstrukcja, która gwarantuje wieloletnią trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne, a także nienaganny design. Masz nowy dach GERARD? Teraz pojawiła się szansa na zwrot poniesionych kosztów. Wystarczy wziąć udział w konkursie na najlepszy dach roku 2024. Możesz wygrać i zdobyć zwrot kosztów nawet do 15 000 PLN za zakupione materiały marki GERARD.

Jaki jest najlepszy kredyt dla Twojej firmy? Poznaj swoje możliwości

Jaki jest najlepszy kredyt dla Twojej firmy? Poznaj swoje możliwości

Kredyt jest jak paliwo dla firmy — może napędzić jej rozwój lub doprowadzić do zastoju. Jednak z racji tego, że na rynku znajdziemy wiele różnorodnych ofert kredytowych, wybór tego idealnego rozwiązania może być wyzwaniem. Istnieje bowiem wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu dla swojej firmy. Jakie aspekty pomogą nam wybrać kredyt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom?

W pałacowej komnacie jak we wnętrzu aparatu
galeria

W pałacowej komnacie jak we wnętrzu aparatu

Komnata pałacu jak wielka kamera. Młodzież z Radzynia Podlaskiego przekonała się jak działa camera obscura.

Poseł Marta Wcisło, PO
Dzień Wschodzi
film

Prowokuje czy jest ofiarą hejtu? Marta Wcisło o "skandalu"

"Nie sądźcie, abyście sami nie byli osądzeni" – tak poseł Marta Wcisło, kandydatka w wyborach europejskich podsumowuje sytuację, jaka miała miejsce w jednej z parafii pod Janowem Lubelskim. Ksiądz miał m.in. straszyć ją ekskomuniką. Sprawa będzie miała ciąg dalszy?

Avia będzie się chciała szybko zrehabilitować za derbową porażkę z Chełmianką

Czas na finały okręgowego Pucharu Polski. Huragan kontra Orlęta Spomlek, Opolanin zagra z Avią

Znamy już dwóch triumfatorów okręgowego Pucharu Polski. W środę poznamy dwóch kolejnych. W Międzyrzecu Podlaskim tamtejszy Huragan spróbuje sprawić niespodziankę w starciu z jeszcze trzecioligowymi Orlętami Spomlek (godz. 17). Pół godziny później rozpocznie się spotkanie w Opolu Lubelskim, gdzie Opolanin zmierzy się z Avią.

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną
Zdjęcia
galeria

Historia w piosence z Dziecięcą Ferajną

Dziecięca ferajna wystąpiła w Lublinie. Dzieciaki z różnych regionów Polski stworzyły na scenie Centrum Spotkań Kultur niezwykłe muzyczne widowisko.

zdjęcie ilustracyjne

Tusk zdecydował. Komisja ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja zbada sprawę rosyjskich i białoruskich wpływów w Polsce. Jej pracami pokieruje generał Jarosław Stróżyk. Tymczasem, na polsko-białoruskiej granicy rośnie presja migracyjna.

Magda Balsam to liderka MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin gra na wyjeździe z Zagłębiem. Nie ma miejsca na porażkę

MKS FunFloor jedzie do Lubina, aby w środę rywalizować z KGHM MKS Zagłębie. Mecz z mistrzem Polski zadecyduje o losach srebrnego medalu.

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium