Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2023 r.
16:25

Woonerfy w Lublinie idą na półkę. "Były piękne wizualizacje i nic za tym nie poszło"

Autor: Zdjęcie autora sko
0 A A
Tak miała się zmienić ulica Zielona
Tak miała się zmienić ulica Zielona (fot. UM Lublin)

Jesienią 2021 roku lubelski Ratusz przedstawił koncepcję przebudowy pięciu ulic w śródmieściu. Miały stać się deptako-chodnikami z bardzo ograniczonym ruchem samochodowym. I nic takiego się nie dokonało.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Prace przy ul. Lubartowskiej rozpoczęły się pod koniec lutego. Do tej pory dotyczyły przede wszystkim branży drogowej. Misy istniejących drzew zostały rozbrukowane i powiększone, co poprawiło warunki życia rosnących w tym rejonie 55 drzew. Wykonano również nowe rabaty, w których posadzono jesiony. W ubiegłym tygodniu ruszyło także sadzenie ponad 1600 róż okrywowych 'Short Track'. Realizacja nasadzeń to projekt D-25 Budżetu Obywatelskiego 2022 – Zielone Śródmieście, realizowany przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin – to fragment komunikatu prasowego lubelskiego Ratusza.

Urzędnicy informują o realizacji jednego z projektów wybranych w budżecie obywatelskim, którego autorzy chcieli bardziej zielonego śródmieścia. W tym samym komunikacie urzędnicy dodają, że „trwa również zazielenianie ul. Królewskiej”. Tam zaplanowano posadzenie dziewięciu klonów srebrzystych. Będą otoczone setką 100 róż okrywowych.

To nie pierwsza taka informacja o zazielaniu Lublina.

Jednak plany dotyczące centrum były znacznie poważniejsze. Jesienią 2021 r. Ratusz przedstawił swoje zamiary co do ulic: Szambelańskiej, Zielonej, Gilasa, Przechodniej i odcinka ul. Staszica. Zmiany miały być bardzo poważne, bo na każdej z ulic miała być wymieniona nawierzchnia i miało być bardziej zielono. Nie chodzi wyłącznie o drzewa, ale kwiaty i zioła. Miały powstać „pachnące ścieżki”.

Uwagę jednak przykuwał inny element tego planu. Urzędnicy z Lublina chcieli, żeby te ulice zamieniły się w woonerfy. To ulice, na których najważniejsi są piesi i rowerzyści. To ulice, na których ruch samochodowy jest bardzo ograniczony, a taka np. Zielona miałaby być połączeniem zielonego deptaka i dużego chodnika.

Ulica Lubartowska (fot. UM Lublin)

O tym, że były takie plany, przypomina jeden z mieszkańców:  – Czasami mam wrażenie, że w Lublinie wiele rzeczy tylko się ogłasza. Wymyśla się jakieś pomysły, żeby zaprezentować je z pompą, a potem porzuca się ich realizację. To taka działalność na pokaz. Zwykły PR, za którym nie idą dalsze kroki – denerwuje się Czytelnik i od razu punktuje: – Miały powstać woonerfy na pięciu lubelskich ulicach Starego Miasta i centrum. Były piękne wizualizacje i nic za tym nie poszło. To wszystko wskazuje tylko na jakieś pozorowane działania.

I ma trochę racji, bo woonerfów nie ma. Monika Głazik, z biura prasowego Urzędu Miasta tłumaczy, że to przez przepisy.  – Wszystkie ulice objęte pomysłem zagospodarowania stanowią drogi publiczne o kategorii gminnych i powiatowych, wobec czego jakiekolwiek rozwiązania zagospodarowania pasów drogowych tych ulic powinny spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie – informuje.

To oznacza, że przebudowa pięciu śródmiejskich ulic wymaga pełnej dokumentacji.

Głazik w końcu przyznaje wprost, że szybko woonerfów nie będzie. Przebudowę ulic „na razie odkładamy w czasie”. – Aktualnie koncentrujemy się na przygotowaniu dokumentacji do zadań w kontekście obecnej perspektywy finansowej UE i projektów związanych z mobilnością – tłumaczy urzędniczka.

Coś na osłodę

Co do zieleni, to władze Lublina skupiają się na wspomnianej Lubartowskiej i Królewskiej. Posadzono też drzewa i krzewy na ul. Chopina i trwają prace koncepcyjne dotyczące okolic Narutowicza i Okopowej. – Chcielibyśmy również w tym roku podjąć prace nad poprawą warunków życia drzew przy ul. Wyszyńskiego, Zamojskiej poprzez powiększenie mis, w których rosną drzewa, wprowadzenie nowych nasadzeń krzewów i roślin zadarniających oraz zabezpieczenie tych miejsc przed dewastacją. Wszystkie te działania wpisując się w szeroko rozumiane inwestycje i działania oparte na przyrodzie – dodaje Głazik.

Plany przebudowy pięciu śródmiejskich ulic w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty