Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 października 2023 r.
18:57

Wspólna inauguracja roku akademickiego. Historia dzieje się na naszych oczach

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A

Po raz pierwszy w historii uczelnie wyższe w Lublinie tworzące Związek Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki. Środowiskowa inauguracja odbyła się w niedzielę, 1 października.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystości rozpoczęła msza święta w archikatedrze lubelskiej. Po nabożeństwie uczestnicy, w tym rektorzy pięciu lubelskich uczelni, pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy oraz studenci przeszli do Filharmonii Lubelskiej.

– Inauguracja roku akademickiego to chwila niezwykle podniosła, a dzisiaj historia dzieje się na naszych oczach. Pięć wyższych uczelni, których dorobek naukowy oraz zasługi i osiągnięcia w kształtowaniu młodzieży w sposób wymierny nie są możliwe do wyrażenia wspólnie rozpoczyna nowy rok akademicki – zaznaczył na wstępie swojego wystąpienia  prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, JM rektor Uniwersytetu Medycznego, który przewodniczył inauguracji. – Każda z naszych uczelni to rozpoznawalna w świecie naukowym marka. Zaangażowanie doskonałej kadry, najnowocześniejsze rozwiązania naukowe i badawcze dają gwarancje najwyższego poziomu kształcenia adekwatnego do aktualnych wymogów naukowych i potrzeb rynku pracy. Jestem przekonany, że dzisiejszej inauguracji piszemy nowy rozdział we wzajemnych relacjach, także w historii Lublina, a historia akademickiego Lublina jest jedną z dłuższych w Polsce – dodał JM Rektor Załuska.

W roku akademicki 2023/24 w Lublinie studia na publicznych uczelniach rozpocznie około 60 tysięcy studentów z całej Polski i świata. Jak podkreślił prof. Załuska niesłabnące zainteresowanie studiowaniem w Lublinie, jego niepowtarzany klimat i charakter, a przede wszystkim doskonałe przygotowanie kadry naukowej naszych uczelni i warunki do studiowania są najlepszymi rekomendacjami.

– Dzisiaj konsolidujemy wspólnie swoje siły i potencjał dla dobra miasta, nauki, dla jakości kształcenia naszych studentów. Dajemy temu wyraz w szeregu wspólnych inicjatyw, które zdobywają w wymiarze ogólnopolskim powszechne uznanie i szacunek – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego.

Na koniec prof. Załuska podkreślił jak istotną rolę pełnią dzisiaj pracownicy akademiccy, naukowcy, wykładowcy, a nade wszystko nauczyciele. – Trwająca tuż za naszą wschodnią granicą wojna uzmysławia nam wagę pojęcia wolności, patriotyzmu, empatii, humanizmu czy wspólnoty. Wielki poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: „Ojczyzna jest to wielki, zbiorowy obowiązek”. Mając na względzie przyszłość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej ten obowiązek spoczywa w istotnej mierze na nas, nauczycielach akademickich. Misja wykształcenia nie tylko dobrych specjalistów ale i obywateli świadomych wartości płynących z zasad demokracji europejskiego rodowodu, wsparte na silnym fundamencie chrześcijańskiej tradycji, jestem przekonany, że solidarnie ten obowiązek spełnimy. Życzę wszystkim państwu, wykładowcom i studentom sukcesów i zadowolenia w roku akademickim 2023/24 – zakończył rektor Załuska.

Z okazji inauguracji listy gratulacyjne przesłali Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Podczas niedzielnej uroczystości odbyła się symboliczna immatrykulacja z udziałem studentów pierwszego roku, reprezentantek każdej z uczelni. Najpierw ślubowanie złożyły, a następnie indeksy z rąk rektorów odebrały: Dominika Zdorczyk z Politechniki Lubelskiej, Iga Kołodziej z UMCS, Alicja Pych z Uniwersytetu Medycznego, Antonina Demkowska z KUL oraz Aleksandra Kurzajewska z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Wyróżniono także najlepszych studentów z poszczególnych uczelni. Nagrody odebrali: Jakub Tkaczyk (Politechnika), Mateusz Jeleń (UMCS), Michał Siwek (Uniwersytet Medyczny), Gabriela Gutowska (Uniwersytet Przyrodniczy) i Patryk Kozak (KUL)

Wykład inauguracyjny "O pożytkach płynących z wykształcenia wyższego" wygłosił prof. Zbigniew Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty