Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

10 września 2019 r.
18:46

"Dorobek ludzkości" a globalne ocieplenie. Co kandydaci na posłów wiedzą o zmianach klimatu

19 12 A A
Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów.
Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów. (fot. WWF)

O to jak osiągnąć energetyczną neutralność, o sens regulacji rzek, o nowe kopalnie w naszym regionie pytał dziś WWF lubelskich kandydatów na posłów z naszego regionu. Dla większości z nich te pytania okazały się zbyt trudne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaproszenie na wtorkową debatę „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przyjęło trzech kandydatów na parlamentarzystów. Listę Lewicy reprezentował Jacek Czerniak (miejsce 1. na liście), Konfederację Jakub Kulesza (1. na liście Konfederacji), PiS Piotr Patkowski (18. listy PiS). Nie zjawili się Andrzej Pruszkowski (PiS), Jan Łopata (PSL) i Bożena Lisowska (KO).

– Próbujemy do wszystkich, nie zawsze się udaje – skomentowała niską frekwencję Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. Przypominając, że ochrona środowiska to według Polaków drugie (po służbie zdrowie) kluczowe zagadnienie. Z badań ankietowych wynika, że z obecnych działań władz niezadowolone jest 45 proc. społeczeństwa.

Partię rządzącą reprezentował Piotr Patkowski, absolwent prawa UMCS, jeden z tzw. „młodych wilków” Mateusza Morawieckiego. Patkowski choć ma zaledwie 28 lat jest Dyrektorem Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Premiera.

Paradoksalnie to właśnie on w dzisiejszej debacie wypadł najlepiej. Na pytania odpowiadał merytorycznie i dzielił się wiedzą na temat aktualnych i planowanych działań rządu. Nie unikał odpowiedzi, nie odsyłał do programu swojej partii jak robili to kandydat Lewicy („to pytania na debatę typowo branżową”) czy Konfederacji („nie lubię jak politycy wypowiadają się na tematy naukowe”).

Pytanie o przyszłość

Konkretnych pomysłów na „osiągnięcie neutralności energetycznej kraju” nie ma ani jedynka lubelskiej listy Lewicy ani Konfederacji.

– Walczące o władzę partie muszą usiąść i uzgodnić wspólne działania – stwierdził Jacek Czerniak (SLD), przypominając art. 74 Konstytucji. – Stwierdza on, że władza ma obowiązek dbać o środowisko.

Jego zdaniem, polskiej energetyki nie powinniśmy opierać na polskim „czarnym skarbie” czyli węglu, ale na OZE.

– Odetnijmy się od ekstremów – proponuje z kolei Jakub Kulesza. – Ja sprzeciwiam się podporządkowania dorobku ludzkości pod tematy ograniczenia efektu cieplarnianego.

Jego propozycja to energetyka jądrowa. – Stabilna, nie za droga, czysta – argumentuje parlamentarzysta z Puław.

Kandydat PiS jest za gospodarką „coraz bardziej zrównoważoną”. Przypomina obecne rządowe programy promujące ekologiczne rozwiązania jak „Mój prąd” czy dotacje na fotowoltaikę dla właścicieli domków jednorodzinnych. Zapowiada też walkę z mafiami śmieciowymi.

– Wprowadziliśmy do języka pojęcia „zbrodnia watowska”, chcielibyśmy wypromować kolejne - „zbrodnia ekologiczna” – mówi Patkowski. Na pytania o planowane nowe kopalnie w naszym regionie odpowiada: – Jest projekt by koncesję od australijskiej spółki przejęła jedna ze spółek polskich, a następnie połączyć ją z Bogdanką. Wtedy nie budujemy nowej kopalni, a rozwijamy istniejącą. Co do inwestycji Balamara na Polesiu to nie znajduje się ona w żadnych oficjalnych planach rządowych.

Autostrady wodne

Jeszcze mniej merytoryczna była dyskusja o wodnych autostradach planowanych na kilku polskich rzekach.

Kulesza: Mój syn rozpoznaje już cztery gatunki dzikich ptaków. Jak pokażę mu kolejne jeśli ich nie będzie? Ale gdyby taka inwestycja miała się zwrócić po 5 latach to wówczas bylibyśmy tak bogaci, że zabrałbym syna za granicę i tam pokazywał mu ptaki.

Czerniak: Trzeba zwiększać transport kolejowy nie rzeczny.

Patkowski: Niemcy nie wycofują się z żeglugi śródlądowej, a to naród do bólu pragmatyczny i bardzo ekologiczny. Transport kolejowy powinien być uzupełniony przez rzeczny. Nie zamierzamy z tego rezygnować. Ale skupiamy się na głównych polskich rzekach, pozostałe to pieśń przyszłości.

- Nie mamy w polskich rzekach tyle wody, aby żegluga była możliwa cały rok. Zmiany klimatyczne i idące za tym zmiany poziomu wód w rzekach i długotrwałe susze są faktem. Najlepiej pokazuje to przykład Renu w Niemczech, czy  azjatyckiej Leny, na której po raz pierwszy w historii wstrzymano w tym roku żeglugę. Ze względu na brak wody – tłumaczył politykom Piotr Nieznański, dyrektor ds. polityki środowiskowej w WWF Polska.  Żegluga śródlądowa wymagająca regulacji

Zaprosony w roli eksperta dr Jarosław Krogulec przypomniał, że Niemcy walczą z problemem
ekologicznym. – Wydają ogromne pieniądze na poszerzanie dolin rzecznych, re-naturalizują rzeki
i próbują doprowadzić je do stanu, jaki my mamy obecnie w Polsce.

Na debatę polityków przyszło ok. 25 osób. Drugie tyle oglądało transmisję live na Facebooku.

Kolejne debaty WWF - Ekopatrioci odbędą się:
16 września 2019 r. o godz. 13:00 w Toruniu
17 września 2019 r. o godz. 13:00 w Gdańsku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium