Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

29 stycznia 2021 r.
6:28

Lasy Kozłowieckie i czerwone kropki. To wyrok na drzewa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
25 2 A A

Trudno będzie uratować drzewa rosnące przy drodze powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Chodzi o bezpieczeństwo kierowców – mówią leśnicy. Ale wycinka okazałych drzew budzi też sprzeciw części mieszkańców, turystów odwiedzających Lasy Kozłowieckie i ekologów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwa dni temu pisaliśmy o planach wycięcia 300 drzew na 3-kilometrowym fragmencie drogi powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Po naszym tekście rozgorzała dyskusja. Na facebooku starli się zwolennicy wycinki dla bezpieczeństwa i zdecydowani przeciwnicy.

– Serce mnie boli, ale trzeba wyciąć. Pas dzielący drogę od linii lasu jest zbyt wąski. Żona miała zderzenie z danielem. Drzwi były do wymiany. Bardzo często na tym leśnym odcinku ludzie mają bliskie spotkania ze zwierzętami. Są tu co najmniej dwa korytarze migracyjne saren, danieli i dzików – mówi mieszkaniec domu tuż przy leśnym odcinku Kozłówka-Dąbrówka. – W tamtym roku sam mu zgłosiłem konieczność wycięcia dębu chylącego się na drogę – dodaje. – Z jednej strony szkoda drzew, szczególnie moim dzieciom, ale z drugiej jest bezpieczeństwo. Trzeba jednak przyznać, że na tych drzewach sporo jest „suszków” spadających na jezdnie – dodaje jego żona.

– Oni by wszystko wycięli. Absolutnie nie wolno ciąć. Podciąć gałęzie i zwalniać w lesie, bo to dom zwierząt – dodaje kolejny mieszkaniec Dąbrówki.

Obserwacja zwierzyny przeprowadzona przez leśników wskazuje na dużą migrację przez tą drogę. – Stąd konieczność odpowiedniego ukształtowania tego obszaru w celu poprawy widoczności, aby kierowca nie był zaskakiwany w ostatniej chwili przez zwierzę – wyjaśnia Marek Kołtun, nadleśniczy z Lubartowa. W 2020 roku na tym odcinku powalony grab uszkodził samochód, były też dwie kolizje z dziką zwierzyną. Tyle zgłoszono leśnikom, za co wypłacili odszkodowania.

W jakim stanie są drzewa przeznaczone do wycinki? – Nie usuwa się drzew wykazujących się dobrą zdrowotnością. Podczas oględzin każdego z drzew, niezależnie od gatunku, sprawdzany jest szereg czynników m.in. jego kondycja zdrowotna, widoczne uszkodzenia, wychylenie i przeniesienie środka ciężkości w kierunku osi drogi, suche lub obumierające gałęzie i konary drzew nad drogą, itp. – wylicza nadleśniczy.

– Bezpieczeństwo to słowo wytrych często stosowane przez leśników przy decyzjach o wycięciu przydrożnych drzew. Wprawdzie nie znam tego przypadku, ale wycięciu przydrożnych drzew w lesie nie jest tak bolesne dla natury, jak pozbycie się szpaleru przy drodze – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. – Argument bezpieczeństwa, drzew – „cichych” zabójców, zawsze padają przy decyzji o wycince.

Nasi czytelnicy zarzucali też leśnikom, że drzewa przeznaczone do wycinki nie stoją bezpośrednio przy drodze. – Należy pamiętać, że zagrożenie mogą stworzyć drzewa stojące również kilka metrów dalej, gdyż wysokość dojrzałej sosny może osiągać ok. 30 m i przewracając się w wyniku osłabienia i silnych wiatrów może spowodować zagrożenie na drodze odległej o kilka, kilkanaście metrów – mówi nadleśniczy.

Warto też dodać, że powiat lubartowski przygotowuje ten docinek do remontu. – Na leśnym odcinku tej drogi ma powstać ścieżka rowerowa oraz parking – zapowiada Krzysztof Dudziński, rzecznik Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Właśnie ukończono prace nad projektem. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!