Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 kwietnia 2022 r.
11:53

Z Kazimierza do Jazłowca. Ryzykowna podróż to wyraz szacunku dla darczyńców

27 1 A A
Henryk Kozak i Artur Dublowski ze swoimi przyjaciółmi, wolontariuszami z Ukrainy, którym w drodze do Jazłowca przekazali część darów przeznaczonych na tereny objęte walkami
Henryk Kozak i Artur Dublowski ze swoimi przyjaciółmi, wolontariuszami z Ukrainy, którym w drodze do Jazłowca przekazali część darów przeznaczonych na tereny objęte walkami (fot. WRM)

Leki, latarki, krótkofalówki, żywność, środki higieny – to część piątego już transportu, jaki w sobotę z rąk kazimierskiego stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy” trafił do potrzebujących na Ukrainie. Tym razem samochód z darami dotarł do Jazłowca, 250 km od polskiej granicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzięki ofiarności Polaków z różnych stron kraju, m.in. Kujaw i Śląska, współpracujących z kazimierskim stowarzyszeniem, udało się zgromadzić kolejne dary dla mieszkańców Ukrainy. Dostawczego forda wypełniono po sam dach paczkami pomocy humanitarnej. W trasę wyruszyli Artur Dublowski i Henryk Kozak. Celem był klasztor sióstr Niepokalanek w Jazłowcu.

Na „pace” znalazły się m.in. leki, latarki, krótkofalówki, ubuwie i odzież termiczna. To wszystko Polacy w umówionym miejscu przekazali ukraińskim wolontariuszom, którzy następnie zawieźli je dalej na wschód, w rejony objęte walkami. Reszta, głównie żywność, środki higieny, a także generator prądotwórczy, po niemal całym dniu podróży, dotarła do wspomnianego Jazowca.

Ryzykowna podróż, jak mówią organizatorzy pomocy, to wyraz ich szacunku dla darczyńców. Chodzi o pewność, że paczki dotrą pod właściwy adres. Tam, gdzie są one obecnie najbardziej potrzebne.

– Część organizacji po prostu wysyła ciężarówki do miast na zachodniej Ukrainie, jak Lwów. Tak jest najłatwiej. My dokładamy wszelkich starań, żeby dary, które zawozimy, trafiły do osób najbardziej potrzebujących. Dlatego jeździmy dalej na wschód, do mniejszych miejscowości – tłumaczy Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia. – Największe wrażenie robią tzw. blok-posty, wojskowe posterunki kontrolne na drogach z zaporami, przeciwczołgowymi jeżami z pospawanych szyn kolejowych. Nie słyszeliśmy żadnych eksplozji, ale w trakcie noclegu w Brzeżanach mieliśmy alarm powietrzny. Rozległa się syrena. Telewizja nadała komunikat, żeby zgasić wszystkie światła.

Skończyło się na strachu. Nalotu nie było. Polscy wolontariusze w sobotę rano mogli wyruszyć w dalszą podróż do domu. Sama podróż nie jest łatwa, bo w wielu miejscach na terenie Ukrainy nie działa nawigacja, drogowskazy są pozdejmowane lub zamalowane. – Dla nas nie stanowiło to większego problemu, bo te trasy znaliśmy w naszych wcześniejszych wyjazdów do polskich cmentarzy – przyznaje Kozak.

Dziś ma wyruszyć kolejny transport na granicę, gdzie odbierze je zaprzyjaźniony ksiądz. Następna wyprawa w głąb zachodniej Ukrainy planowana jest na początku maja. Podobnie jak ta ostatnia, ta również ma zawierać część przygotowaną z myślą dla walczących na wschodzie oraz bardziej cywilną dla rodzin w Jazłowcu i okolicach.

Co ważne, całe palety darów, których transportem zajmuje się kazimierskie stowarzyszenie, trafiają do nich nie tylko z różnych stron kraju, ale także z zagranicy. To ostatnie odbywa się dzięki współpracy z polsko-ukraińskimi fundacjami, jak „Kresy w potrzebie”, która otrzymuje wsparcie humanitarne z Holandii, Szwecji i Francji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin stolicą stand-upu
7 czerwca 2024, 20:00

Lublin stolicą stand-upu

Przez jeden dzień ( piątek 7 czerwca) Lublin będzie nieformalną stolicą polskiego stand-upu. W lubelskiej hali Globus odbędzie się Lublin Stand-Up Festival 2024.

Inspektor Robert Michna (z prawej), mł. insp. Tomasz Gil (z lewej) i mł. insp. Olgierd Oleksiak (w głębi)

Komendant i jego zastępcy. Nowy przyszedł z Suchej Beskidzkiej

Inspektor Robert Michna jest od dzisiaj pełniący obowiązki zastępcy mł. insp. Tomasza Gila. Natomiast mł. insp młodszy inspektor Olgierd Oleksiak awansował na pierwszego zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie
8 czerwca 2024, 20:00

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie

Lech Janerka to ostatni prawdziwy buntownik i outsider w polskiej muzyce. Płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu” wydał po 18 latach przerwy zgarniając wszystkie możliwe nagrody. Podczas tegorocznej jubileuszowej gali Fryderyków artysta rozbił bank z nagrodami zdobywając 5 statuetek, zostawiając daleko w tyle dużo młodszych i popularniejszych wykonawców. Ikona polskiego rocka alternatywnego wystąpi w Fabryce Kultury Zgrzycie 8 czerwca.

Sąd zdecydował, że na wyrok 38-latek ma czekać za kratkami

Jak wypił, robił się agresywny. Mąż sadysta aresztowany

Był już karany za znęcanie się nad żoną, ale niczego go to nie nauczyło. Po pijanemu 38-latek robił się agresywny, więc po kolejnej interwencji sąd uznał, że trzeba go izolować.

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami
film

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami

Po niedzielnym zwycięstwie w Gdyni nad Arką piłkarze Motoru Lublin w dalszym ciągu świętują awans do PKO BP Ekstraklasy

Wypadek wydarzył się dzisiaj przed południem

Zjechał z drogi prosto w drzewo. 77-letni kierowca nie żyje

77-letni kierowca poniósł śmierć na miejscu. Jego 78-letnia pasażerka trafiła do szpitala. To bilans tragicznego wypadku, jaki dzisiaj wydarzył się w powiecie radzyńskim.

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo
9 czerwca 2024, 14:00
galeria

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo

Z tygodniowym poślizgiem, ale też mnóstwem atrakcji, na dodatek zupełnie darmowych. Skansen Aktywny w Nowosiółkach (gm. Telatyn) zaprasza do siebie na imprezę z okazji Dnia Dziecka w niedzielę, 9 czerwca.

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów
Zamość

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów

Pracy nikt nie stracił, ale niektórzy musieli się rozstać ze stanowiskami. Są też tacy, którzy dostali nowe zadania, a niektórzy awansowali. Prezydent Zamościa po tym, jak zrobił porządki w miejskich spółkach, zabrał się za wprowadzanie zmian w urzędzie.

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium