Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 sierpnia 2019 r.
9:18

Pianistka z Zamościa nagrodzona w prestiżowym konkursie. "Od dziecka otaczały mnie dźwięki"

39 7 A A

Pochodząca z Zamościa Klaudia Kudełko jako jedyna Polka została finalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Los Angeles

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Klaudia Kudełko miłością do muzyki "zaraziła się" już w rodzinnym domu.

- Od dziecka otaczały mnie dźwięki. To rodzice wprowadzili mnie w muzyczny świat, w którym jestem do dzisiaj - wspomina Klaudia Kudełko. - Zaczęłam grać na fortepianie ze względu na wewnętrzną potrzebę. Na początku, w wieku szkolnym, nie myślałam o tym jako o zawodzie. To przyszło dopiero z czasem.

Koncerty i orkiestry

Zamościanka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu pani Alicji Słupskiej oraz pani Ewy Gajewskiej oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz.

Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego.

Przede wszystkim jednak występowała: między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Radziejowicach, a także poza granicami w takich krajach jak Litwa, Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone koncertując na przykład z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Dążenie do celu

Zdobywała też wiele cennych nagród, między innymi II nagrodę w kategorii open na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrodę na konkursie Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku, USA (2017).

- Pierwsze nagrody zaczęłam zdobywać pod koniec szkoły podstawowej - opowiadała Klaudia Kudełko tuż po odebraniu tej nagrody. - Nie traktowałam ich nigdy jako sukcesu. Ten rozumiem jako dążenie do wyznaczonych sobie celów i osiąganie ich. To jednak wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim pracy, ale również po prostu zwykłego szczęścia. Nie do końca chciałabym zatracać się w pogoni za modnym ostatnio i stawianym na pierwszym miejscu „sukcesem”. Sama możliwość obcowania z muzyką, wspaniałymi dziełami i odkrywaniem głębi ich przekazu jest dla mnie przywilejem.

Najtrudniejszy moment

Ostatnie miesiące to jednak kolejne pasmo sukcesów najbardziej znanej pianistki z Zamościa.

- W ciągu ostatnich dwóch lat wydarzyło się bardzo wiele - opowiada Klaudia Kudełko. - Nauczyłam się, że najtrudniejszy moment to zawsze ten chwilę przed podjęciem wyzwania. Zrozumiałam, że warto jest podejmować ryzyko i być na tyle odważnym, żeby sobie zaufać. To chyba najważniejsza dla mnie lekcja. Poza tym miałam okazję wziąć udział w ciekawych projektach i koncertach zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych, musiałam dokonać kilku trudnych wyborów. Wystąpiłam w Nowym Jorku, Cincinnati, Los Angeles. Kilka miesięcy temu dostałam ofertę studiowania w prestiżowym collegu Manhattan School of Music w klasie Olgi Kern, jednak w tym roku będę studiować w Colbrun School of Performing Arts w Los Angeles pod kierunkiem Ingi Kapouler-Gartner. W związku z tym spędzę dużo czasu w Kalifornii, jednym z moich ulubionych miejsc na świecie.

20 osób

Największym osiągnięciem minionych miesięcy jest udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Los Angeles.

- Składa się on z trzech etapów oraz preselekcji DVD. W każdym etapie musiałam wykonać recital fortepianowy składający się z innych utworów. Nie zabrakło w nich muzyki polskiej. Wykonałam utwory Fryderyka Chopina oraz Grażyny Bacewicz - wspomina pianistka z Zamościa. - Po analizie kilkuset zgłoszeń, do konkursu zostało dopuszczonych na podstawie nagrań tylko 20 osób z całego świata. Znaleźli się tam reprezentanci krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych i Azji. Sam udział w konkursie był dla mnie dużym wyróżnieniem i zupełnie nie spodziewałam się, że znajdę się w gronie finalistów. Po przesłuchaniach półfinałowych nie miałam pojęcia o wynikach. Chciałam odpocząć, więc oglądałam serial na Netflixie, a o przejściu do finału dowiedziałam się, kiedy dostałam wiadomości z gratulacjami od znajomych i rodziny, którzy znaleźli tę informację w internecie. Byłam przeszczęśliwa, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki.

Muzyka, podróże i ludzie

Klaudia nie spoczywa jednak na laurach. Jej plany na przyszłość to przede wszystkim podróże.

- A poza tym konkursy, koncerty, a już niedługo mój debiutancki album. Jestem właśnie w trakcie pracy nad projektem, którym - mam nadzieję - będę mogła się już niedługo z państwem podzielić - mówi Klaudia Kudełko. - Staram się utrzymywać balans pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. W pewnym momencie zadałam sobie pytanie, co sprawia, że czuję się szczęśliwa. Zrozumiałam, że jest to muzyka, podróże, ale także ludzie którzy mnie otaczają, a w szczególności moi bliscy. Nie mogłabym żyć bez muzyki, ale także bez najbliższych mi osób. Z dobrych wiadomości, kilka dni temu się zaręczyłam.

W sercu cały czas jest też Zamość. - To miasto, do którego zawsze bardzo chętnie wracam. Głównie dlatego, że mieszka tam moja rodzina, ale nie tylko. Uwielbiam zamojską starówkę i Roztocze. Zawsze ceniłam sobie inspirującą atmosferę tego miasta i nie mogę się doczekać, kiedy będę miała okazję wystąpić tam z recitalem po raz kolejny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium
WYBORY 2024
galeria

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła najnowsze dane dotyczące frekwencji w odbywających się dzisiaj wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 17 w kraju do urn poszło ponad 8 milionów wyborców tj. 28,20 proc. uprawnionych do głosowania. Na Lubelszczyźnie frekwencja wynosi 26,98 proc., a w Lublinie 32,41 proc. Głosowanie potrwa do 21.

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium