Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

6 lipca 2022 r.
21:32

Chorych na białaczkę walka z czasem. Jak się dostać do hematologa?

10 4 A A
Na Oddział Hematologii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej przyjmowani są przede wszystkim pacjenci, którzy najpierw odwiedzą tutejszą poradnię
Na Oddział Hematologii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej przyjmowani są przede wszystkim pacjenci, którzy najpierw odwiedzą tutejszą poradnię (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Hematologów w Polsce jest za mało, podobnie jak łóżek hematologicznych dla pacjentów – przyznają wprost lekarze. Właśnie dlatego dostać się na oddziały szpitalne leczące osoby z białaczką wcale nie jest tak łatwo, jak być powinno.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieleczona ostra białaczka może prowadzić do zgonu nawet w ciągu 2-3 miesięcy od rozpoznania. Dlatego szybkie rozpoczęcie terapii jest tu najważniejsze. Tymczasem szpitale mają za mało miejsc, aby pomagać chorym na białaczkę. Według najnowszych danych przedstawionych przez krajowego konsultanta ds. hematologii prof. Ewę Lech-Marańdę, obłożenie łóżek hematologicznych jest... ponadstuprocentowe. To znaczy, że część pacjentów trafia na dostawki.

Na Oddział Hematologii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej przyjmowani są przede wszystkim pacjenci, którzy najpierw odwiedzą tutejszą poradnię (18 proc. przyjętych jest na podstawie skierowania zewnętrznego). A w tej chwili na wizytę do poradni czeka 179 osób w stanie stabilnym. Zgodnie z informacją NFZ najbliższy termin wizyty w poradni (stan na poniedziałek) to... 5 grudnia. Szpital zapewnia jednak, że pacjenci w stanach pilnych są traktowani inaczej.

– Zasadą nadrzędną rejestracji oraz izby przyjęć, jest to, że pierwszorazowi pacjenci pilni przyjmowani są na bieżąco. Rejestracja w momencie zgłoszenia się pacjenta pilnego uzgadnia bieżący termin udzielenia porady pierwszorazowej. Niejednokrotnie skutkuje ona bezpośrednim skierowaniem do oddziału hematologii i przyjęciem pacjenta w dniu zgłoszenia – deklaruje prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL w Lublinie.

Najszybciej, bo na koniec sierpnia, do poradni hematologicznej można się dostać w szpitalu w Białej Podlaskiej. Także tutaj najszybciej można rozpocząć leczenie na oddziale hematologii; wystarczy kilka dni oczekiwania.

– Staramy się każdemu pacjentowi przed zapisaniem go do harmonogramu zrobić wstępną ocenę stopnia pilności przyjęcia – informuje Magdalena Us, rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej. Pacjent może mailem przesłać wyniki morfologii oraz innych badań. Po ich ocenie lekarz kierujący oddziałem decyduje o terminie przyjęcia. Jeśli jest to przypadek pilny, to przyjęcie odbywa się z dnia na dzień.

Znacznie gorzej mają pacjenci z Zamościa. Oddział hematologiczny Zamojskiego Szpitala Niepublicznego najbliższy termin przyjęcia i to w trybie pilnym ma na 7 października. W trybie stabilnym jeszcze później, bo 2 listopada.

– Długi czas oczekiwania na przyjęcie wynika z niedoboru kadry lekarskiej, braku wolnych miejsc oraz ograniczonej dostępności do wysokospecjalistycznych badań diagnostycznych – wyjaśnia Anna Liwak z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

Braki kadrowe zauważane są nie tylko w Zamościu. – Największe problemy w codziennej pracy, wskazywane przez hematologów zatrudnionych w SPSK1, związane są oczywiście z niewystarczającą liczbą lekarzy tej specjalności, których jest w całej Polsce 570, dodatkowo nie jest to specjalizacja wybierana często i chętnie przez młodych lekarzy – przyznaje Anna Guzowska, rzecznik SPSK 1 w Lublinie.

Do tutejszej Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 pacjenci skierowani w trybie pilnym trafiają najpierw na Izbę Przyjęć. Tam specjalista decyduje o przyjęciu na podstawie oceny stanu pacjenta, stopnia zaawansowania choroby oraz dostępności wolnych łóżek.

– W przypadku osób, u których stwierdzono nowotwór bezpośrednio zagrażający życiu, są one lokowane w klinice natychmiast. Pacjenci ze skierowaniem na cito, jednak w stanie stabilnym, również nie są pozostawiani bez pomocy. Zazwyczaj są oni umawiani na pierwszy wolny termin na pobyt w ramach hospitalizacji 1-dniowej, co pozwala na wykonanie pogłębionej diagnostyki oraz dalsze decyzje o sposobie leczenia – mówi Guzowska. I dodaje, że przyjęcia pacjentów w trybie pilnym mają oczywiście wpływ na kolejkę oczekujących na przyjęcie chorych w stanach stabilnych.

Według stanu na piątek 1 lipca na przyjęcie do Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku pacjent w trybie pilnym musiałby czekać do 11 lipca, a w stanie stabilnym 11 sierpnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”
9 czerwca 2024, 20:00

Premiera! Teatr Imperialny – „Znieczulenie”

Teatr Imperialny w Lublinie serdecznie zaprasza na interaktywną czarną komedię "Znieczulenie"! Będzie to premiera spektaklu.

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych
LUBLIN
galeria

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory w Polsce po erze komunizmu. Z tej okazji w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone przedwyborczej działalności lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył dwa medale Lublin Bohaterom.

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy
NASZ PATRONAT
15 czerwca 2024, 0:00

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało zaledwie 10 dni. Organizatorzy zachęcają uczestników do korzystania z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Tak wyglądają parkingi na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu. Jest nieciekawie. Studzienki nie są w stanie przyjąć takiej ilości wody
ZDJĘCIA, FILM
galeria

Potężna ulewa nad Zamościem. Zalane piwnice, podwórka, parkingi

Zaczęło padać ok. godz. 17 i z każdą minutą było coraz gorzej. Strażacy nie nadążali z odbieraniem telefonów i interwencjami. To było prawdziwe oberwanie chmury.

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!