Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 sierpnia 2020 r.
18:54

Zamość: Miasto dbało o pijanych przez ponad 40 lat. Niedługo będzie to robić policja

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Policjanci już się szkolą, bo to głównie oni będą zajmować się nietrzeźwymi, którzy teraz trafiają do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. Miejska placówka jest droga w utrzymaniu i od 31 października przestanie istnieć. Co ciekawe, zyskają na tym trzeźwiejący. Policja chce mniej za taki pobyt niż miasto

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych w Zamościu działa przy ul. Majdan 10 i ma długą historię, bo kontynuuje zadania dawnej Izby Wytrzeźwień, która powstała w 1977 roku. Czynny jest całą dobę i dysponuje 16 miejscami. Miasto szukając oszczędności, bo musi sobie radzić z kłopotami finansowymi z powodu pandemii, stwierdziło, że placówka dla trzeźwiejących nie jest niezbędna.

Zwłaszcza, że jak wyliczyli urzędnicy, koszt pobytu w ośrodku z roku na rok rośnie (teraz to średnio 629 zł od osoby), a ściągalność należności za opiekę jest niska. Na dodatek, zdaniem miasta, ościenne gminy nie kwapią się, by partycypować w utrzymaniu tego miejsca. Choć w zeszłym roku zawarto takie umowy z 20 gminami na kwotę 191 430 zł.

17 „za”, nikt „przeciw”

Radni przyznali władzom miasta rację i przegłosowali uchwałę likwidującą Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych w Zamościu.

- Nie mam wyrobionego zdania, czy całkowita likwidacja ośrodka to dobry pomysł. Bo na kogo teraz spadnie kłopot? Na policję i służbę zdrowia. A to nie jest dobre, że ich dodatkowo obciążamy – uważa radny Marek Walewander, który był w gronie 5 radnych, którzy wstrzymali się od decyzji podczas głosowania. „Za” było 17 osób. Nikt „przeciw”.

- W związku z likwidacją „izby wytrzeźwień” zachodzi obawa, że wzrośnie liczba osób nietrzeźwych przywożonych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Będzie to miało znaczący wpływ na wydłużenie czasu oczekiwania na przyjęcie do SOR. Dodatkowo, osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu bardzo często zachowują się agresywnie i wulgarnie, co z kolei wpłynie na pogorszenie jakości pobytu innych pacjentów – przewidywała lek. med. Marta Węgrzyn-Bąk, p.o. dyrektora SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, gdy tylko radni opowiedzieli się za likwidacją miejskiej placówki.

Od 1 listopada, zmiana

Do nowej sytuacji przygotowuje się już policja. – Funkcjonariusze się szkolą, bo po zamknięciu ośrodka częściej będą mieć do czynienia z osobami doprowadzonymi do Pomieszczeń dla Osób Zatrzymanych w celu wytrzeźwienia. Będzie też potrzeba więcej funkcjonariuszy na dyżurze – ocenia asp. Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

- Działamy normalnie do końca października. Od 1 listopada nie będziemy przyjmować już osób w stanie nietrzeźwości. Ale jeszcze będziemy w naszej siedzibie, żeby się spakować i przekazać dokumenty do archiwum i do urzędu miasta. Teraz w Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych w Zamościu pracuje 17 osób. 9 nich to emeryci i renciści i osoby zatrudnione jeszcze gdzieś indziej. Jedna osoba ma już szansę, że znajdzie inną pracę. Co się stanie z pozostałymi, nie wiem, czekamy – mówi Beata Wróbel, która od połowy lipca pełni obowiązki dyrektora placówki.

Gdzie taniej wytrzeźwiejesz?

Na zaledwie kilka miesięcy przed końcem działalności zmienił się szef ośrodka, odszedł Andrzej Kargol, który był tu dyrektorem 27 lat.

- To była decyzja dyrektora, który odszedł na emeryturę. To też powód do likwidacji ośrodka, bo tracimy część kadry, która jest w wieku emerytalnym. I szukamy oszczędności. Jeśli chodzi o budynek, w którym działa placówka, ma już swoje przeznaczenie, zostanie on w gestii pomocy społecznej – wyjaśnia Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa, którzy pytany o losy pracowników zapowiada, że miasto będzie im proponowało zajęcie.

Ktoś, kto trafia pod adres Majdan 10, płaci - 290 złotych. Nie inaczej jest, gdy nietrzeźwy trafia na komendę. Po wytrzeźwieniu też dostaje wezwanie do zapłaty. Ale kwota ta jest niższa, aktualnie to 145 złotych, które zasilają budżet państwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium