środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

30-lecie hodowli konika polskiego na Roztoczu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2012, 11:58
Autor: PAP

Hodowla konika polskiego na Roztoczu (archiwum/Łukasz Minkiewicz)
Hodowla konika polskiego na Roztoczu (archiwum/Łukasz Minkiewicz)

Konferencja naukowa, wystawa fotograficzna, pokazy jazdy konnej zaplanowano w Roztoczańskim Parku Narodowym na Lubelszczyźnie z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy rozpoczęcia tu hodowli zachowawczej konika polskiego.

„Konik polski to polska rasa konia, to nasze, polskie, niekwestionowane osiągnięcie, znane w Europie” - powiedział PAP kierownik Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym Jan Słomiany.

Główne obchody jubileuszu odbędą się w 24 i 25 maja w Ośrodku Edukacyjnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Zaplanowano m.in. konferencję naukową prezentującą najnowsze badania konika polskiego dotyczące jego pochodzenia, różnorodnych sposobów wykorzystania i specyficznych cech wytrzymałościowych tych zwierząt. Otwarta zostanie też wystawa fotograficzna dokumentująca 30 lat hodowli konika polskiego na Roztoczu. Będą także pokazy jazdy wierzchem i w zaprzęgu; zaplanowano też zwiedzanie rezerwatu.

Rezerwatowej hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym – prowadzonej od 1982 r. - nadano nazwę „Ostoja”. Koniki przebywają tu na wyznaczonym terenie Parku, gdzie same, bez ingerencji człowieka, zdobywają pokarm i wychowują młode; tylko w okresie zimowym są dokarmiane sianem. Celem tej hodowli jest utrzymanie populacji konika polskiego, dobrze przygotowanej do bytowania w warunkach naturalnych.

Początkowo na potrzeby hodowli wygrodzono 40 ha powierzchni leśnej z niewielkimi połaciami polan i łąk śródleśnych. Pierwsze zwierzęta – cztery klacze i jednego ogiera - wpuszczono do tej przestrzeni w lipcu 1982 r. Trzy lata później powierzchnia została powiększona o 60 ha obejmujących pobliskie stawy „Echo”, a w 2001 r. - o kolejne 80 ha. Obecnie „Ostoja” ma 180 ha, przebywa w niej siedem klaczy, jeden ogier oraz źrebięta. Każdego roku rodzi się tutaj 6-7 źrebiąt, które po przebyciu przynajmniej jednego okresu zimowego, najczęściej po ok. 1,5 roku, są odławiane.

Trafiają następnie do ośrodka na Floriance (na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego), gdzie od 1996 r. prowadzona jest hodowla stajenna konika polskiego, jako uzupełnienie dla hodowli rezerwatowej. Odłączone koniki z „Ostoi” są tu przygotowywane do użytkowania i współpracy z człowiekiem. Każdego roku kilka koników w wieku 2-3 lat jest sprzedawanych.

Konik polski to polska rasa konia w typie kuca, dojrzewającego w wieku 3-5 lat. Koniki cechują się tym, że są długowieczne, odporne na choroby i trudne warunki utrzymania. Są niskiego wzrostu (wysokość w kłębie maksymalnie 140 cm), krępej budowy, mają twardy róg kopytowy, dzięki czemu mogą niepodkute pracować na twardym podłożu. Użytkowane są do rekreacyjnej jazdy konnej i w zaprzęgach, ale także - ze względu na niski wzrost i silną budowę – w hipoterapii (forma rehabilitacji psycho-ruchowej osób niepełnosprawnych).

Koniki polskie są też wykorzystywane do utrzymywania łąk i pastwisk, głównie na terenach niezasiedlonych, gdzie wyjadają trawę, co zapobiega zarastaniu tych terenów roślinami krzewiastymi i drzewami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (21 kwietnia 2012 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autorze PAP-ie konik Polski po Roztoczu w Lubelskiem sobie człapie,a Waść znajdź Lubelszczyznę na mapie.Nie używaj nazw,których na określenie województwa nie ma.Ileś razy do Waści pisałem,a Waść jest po prostu bęcwałem.Poczytaj sobie mądrzejszych od siebie.


RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
 
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'wojewódzwto lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
 
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW 
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: 
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szwfa KPRM Jerzy Izdebski.
 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne aaumocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!