czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Biblioteki w Zamościu i Hrubieszowie zaplanowały na maj akcję "Amnestia dla dłużników”.

Jest o co walczyć. W zbiorach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zamościu liczących około 250 tys. pozycji, brakuje bowiem aż 12 tysięcy wypożyczonych dawno temu książek. A cierpią na tym ci uczciwi. - Już pięć lat korzystam z zasobów zamojskiej biblioteki. Dzięki jej książkom napisałem lwią część swojej pracy magisterskiej. Ale nie raz zdarzyło się, że książki, której potrzebowałem, nie było. I to właśnie z powodu człowieka, który ją sobie po prostu przywłaszczył. Trzeba być egoistą, żeby się tak zachowywać - złości się Dawid Filipowski z Zamościa, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Wypożyczą, zapomną oddać, a potem im wstyd. Ale trzeba mieć odwagę. Dla wielu biblioteka jest jedyną deską ratunku np. przed kolokwium. Oby ta akcja coś dała - dorzuca zamościanin Narcyz Kisiel, student anglistyki na UMCS.
Zamojska biblioteka jest gotowa iść na duże ustępstwa. Każdy, kto w maju odda dług, zapłaci najwyżej 50 zł. Ci, których zobowiązania nie sięgają jeszcze tej kwoty, będą musieli wysupłać o połowę mniej. Jak wiele osób może na amnestii skorzystać? - Spośród wszystkich naszych czytelników, czyli około 16 tysięcy, takich nieuczciwych mamy niestety aż 3 tysiące - odpowiada Krystyna Gruszka, dyrektor PiMBP.
Podobna akcja rozpoczęła się w Hrubieszowie. - Wszyscy, którzy zapomnieli lub nie mogli z różnych względów oddać książek w terminie, mogą to zrobić do końca tego miesiąca i to bez żadnej kary finansowej - zapewnia Jolanta Janiec z tamtejszej biblioteki i dodaje, że zainteresowanie jest duże. Już w środę rano, a więc pierwszego dnia akcji, z amnestii skorzystały trzy osoby. - Młodzi ludzie po skończeniu szkoły wyjeżdżają za granicę, ale zapominają rozliczyć się z nami - opowiada Janiec. - Książki przynoszą teraz głównie ich rodzice lub dziadkowie. Jeżeli ktoś zgubił wypożyczony wolumin, może przynieść w zamian inną wartościową pozycję. Czytelnicy, którzy zalegają ze zwrotem zbiorów, za co wcześniej zostali już obciążeni karami pieniężnymi, mogą uregulować swoje zobowiązania wobec biblioteki na korzystnych warunkach, a tym samym zostaną usunięci z bazy dłużników. (JAŚ)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!