poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Anioł na wygnaniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2007, 17:40
Autor: Bogdan Nowak

Kiedyś Michał Archanioł z Bramy Szczczebrzeskiej chronił mieszczan przed najeźdźcami i nieprawością.

Prawie dwieście lat temu rokokową rzeźbę zdjęto. Uszkodzona trafiła na rogatki miasta.

Dowódca anielskich hufców popadł w niełaskę. Figura Michała Archanioła stoi za płotem jednej z działek przy ul. Ogrodowej. - Ta rzeźba jest wspaniała - mówi Mateusz Kostrubiec z Zamościa. - Kiedyś tę ulicę od rodzaju ubrania archanioła zwano rzymską... Michałowi należy się lepszy los.
Archanioł wciśnięty za metalową siatkę stracił swój miecz, a szatan, którego właśnie pokonał wygląda... mizernie. Rzeźba niszczeje. Niewykluczone jednak, że powróci na Bramę Szczebrzeską. Rada Miejska przyjęła program rewitalizacji Zamościa na lata 2006-2013. Planowana jest m.in. renowacja Bramy Szczebrzeskiej, bastionu II i fosy, odtworzenie części fortyfikacji oraz m.in. likwidacja linii kolejowych na Starówce. Pieniądze na remonty urzędnicy chcą pozyskać ze środków unijnych. Odnowienie bramy w rokokowym kształcie byłoby dla Michała szansą na triumfalny powrót.
Mieszkańcy Ogrodowej nie są tym zachwyceni. Przywiązali się do figury. - Droga, przy której mieszkamy, jest żywcem przeniesiona z XVIII w. - mówi pani Maria, mieszkanka ul. Ogrodowej. - Nikt z włodarzy nawet nie pomyśli, aby ją odnowić. Tak jest od 50 lat! Kiedyś sami drogę poprawiliśmy, ale tiry ją rozjeździły. Znów taplamy się w błocie. W tej nędzy wspiera nas archanioł. Tak jak nasze domy, drży od kół ciężarówek.
Czy Michał Archanioł powinien powrócić na Bramę Szczebrzeską? - To nie jest dobry pomysł, bo rzeźba byłaby niewidoczna - mówi Andrzej Kędziora, znany historyk i regionalista, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu. - Także Ogrodowa to nie miejsce dla niej. Kamienny archanioł powinien stanąć na jednym z placów czy skwerów na Starym Mieście. Byłaby to wielka atrakcja turystyczna, a poza tym nie byłby narażony na zniszczenie. Władze powinny się tym zająć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
tanana
l
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tanana
tanana (7 listopada 2007 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ogrodowa to piękna ulica, pas zieleni Miasta Zamość, ale i przez to miasto zaniedbana. Wielu turystów trafia na tą ulicę i podziwia pomnik, który znajduje się na ulicy ze starymi ogrodami i wiekowymi drzewami.Dlaczego nie można odrestaurować pomnika na miejscu i zastąpić siatki ładniejszym ogrodzeniem.Mieszkałam od urodzenia na tej ulicy i pomnik jest częścią tej ulicy i otaczającej jej atmosfery (wyjątkiem od reguły jest wciąż rozbudowywana masarnia w centrum miasta, ale to juz inna historia), mieszkają tutaj pokolenia a pomnik jest częścią ich życia.
Rozwiń
l
l (7 listopada 2007 o 07:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to prawda co jest napisane z w tym artykule, że miasto nadal stara się o środki unijne na renowację fortyfikacji (również Bramy Szczebrzeskiej)? Wydawało mi się, że otrzmaliśmy na to tzw. fundusze norweskie i że jest już nawet wyłoniony wykonawca robót. Może ktoś coś wiecej wie, bo jakoś nie bardzo dowierzam, że miasto nadal nie ma środków na wymieniony cel i że jak pisze wyżej Autor dopiero stara się o nie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!