niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Amputacją palców, ręki, a czasem nawet śmiercią kończy się dla niektórych rolników praca na pile tarczowej własnej konstrukcji. Pracownicy KRUS po raz kolejny apelują o wyposażanie tych urządzeń w podstawowe osłony.

Stół z desek, wał, piła, silnik - i... pilarka gotowa. Bywa, że nieszczęście też. Według danych Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Biłgoraju, w minionym roku na terenie b. województwa zamojskiego podczas pracy z użyciem pił tarczowych wypadkom uległo blisko 100 osób. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku odnotowano już ok. 80 tego typu zdarzeń.
Zbliża się zima. Przy stosunkowo wysokich cenach węgla, mieszkania na wsi najczęściej ogrzewane są drewnem. Nawet piece centralnego ogrzewania dostosowywane są ostatnio do opalania drewnem. Po przywiezieniu drzewa z lasu, rolnikowi nie pozostaje nic innego jak pociąć je na okrąglaki. Do tego potrzebna jest piła tarczowa. Z różnych powodów, głównie oszczędnościowych, wielu rolników wykonało swoje pilarki sposobem gospodarczym. - Praktycznie nikt z użytkujących te urządzenia nie wie jak powinna być skonstruowana bezpieczna piła tarczowa. Pokutuje mniemanie, że wystarczy stół, wał, tarcza i "szajba” (koło pasowe). Nikt nie myśli o jakichkolwiek zabezpieczeniach lub osłonach. O takich "drobiazgach” mówi się powszechnie, że tylko niepotrzebnie podrażają działalność rolniczą - poinformował nas Grzegorz Wysocki, kierownik referatu rehabilitacji i prewencji w biłgorajskim oddziale KRUS.
Wypadki przy użyciu pił tarczowych w blisko 50 proc. spowodowane są brakiem podstawowych osłon elementów roboczych, tzn. klina rozszczepiającego, osłony górnej nad tarczą piły oraz osłony koła napędzanego. Zdarza się, że rolnicy wyposażają użytkowe piły w podstawowe osłony dopiero po tym, jak ktoś z domowników czy sąsiadów ulegnie ciężkiemu wypadkowi, tracąc palce lub dłonie. - Problem urazowości podczas pracy na piłach tarczowych jest w tej chwili problemem nierozwiązalnym. Może dopiero po ujednoliceniu naszych przepisów z obowiązującymi w tym zakresie przepisami unijnymi, wskutek nakazu rolnicy powszechnie wyposażą swoje piły w niezbędne, nieraz ratujące życie, osłony - zauważa kierownik Wysocki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!