poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Biały Słup - naukowe centrum badawcze powstanie w Zwierzyńcu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2010, 12:48

Roztoczańskie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Zwierzyniec–Biały Słup. Tak nazywać się będzie baza szkoleniowa na terenie RPN. Kadra naukowa i studenci będą tam prowadzić szeroko zakrojone badania środowiskowe, obserwację i ocenę stanu jakości oraz zmian środowiska.

Dyrekcja RPN otrzymała na ten cel 5,7 mln złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W poniedziałek ogłoszony został przetarg na budowę centrum na Białym Słupie.

W tej chwili znajdują się tam jeszcze magazyny RPN.

– Budynki po byłej Bazie Transportu Leśnego zostaną po kapitalnym remoncie i pełnej termomodernizacji zaadoptowane na potrzeby ośrodka i wyposażone w zespół odnawialnych źródeł energii – mówi Zdzisław Strupieniuk, dyrektor RPN w Zwierzyńcu. – Chodzi o baterie słoneczne, fotoogniwa i pompy wodne, dzięki którym centrum będzie mogło być ogrzewane.

Gdy temperatura przekroczy w zimie –10 stopni Celsjusza, budynek będzie dogrzewała nowa kotłownia na zrębki drewna.

– W jednym miejscu będzie można pokazać studentom różne możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii i prowadzić nad nimi szczegółowe badania – wskazuje dyrektor.

W planach jest też odzyskiwanie energii wewnętrznej z wentylacji i klimatyzacji.

To nie koniec, bo jest duża szansa na wybudowanie obok ośrodka małej biogazowni wykorzystującej masę roślinną pochodzącą z ekosystemów leśnych parku; to m.in. trawa, a także odrosty drzew i krzewów.

Zajęcia dla studentów czterech lubelskich uczelni: KUL Jana Pawła II, UMCS, Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego (rektorzy tych uczelni podpisali list intencyjny potwierdzający poparcie dla utworzenia i prowadzenia centrum – red.) odbywać się będą w laboratoriach i salach wykładowych.

W planach jest też budowa m.in. pomieszczeń biurowych i socjalnych, pokoi dydaktyczno-szkoleniowych, garaży, a także przestronnej sali konferencyjnej dla 200 osób oraz mniejszej dla 60 osób.

Na Białym Słupie zostanie utworzona też dziewiąta w kraju stacja bazowa Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego, która będzie się zajmować badaniem stanu środowiska, czyli zmianami w środowisku naturalnym i antropogenicznym, powiązaniem ekosystemów przyrodniczych, badaniem stanu powietrza, wody itp.

Dzięki temu będzie można wykrywać zagrożenia dla środowiska i im zapobiegać.

– Widzimy same plusy – podnosi Jan Skiba, burmistrz Zwierzyńca. – Zniknie rudera, zatrudnienie będzie mogło znaleźć kilkunastu naszych mieszkańców, a poza tym nowoczesne centrum to promocja Zwierzyńca i Roztocza.

Centrum o powierzchni 1300 mkw. ma powstać do końca września 2011 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!