niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Biłgoraj: Poszkodowani podczas powodzi czekają na pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2011, 14:19

Biłgoraj został zalany 31 lipca. Do dziś poszkodowani nie dostali ani złotówki (Leszek Wójtowicz/Arc
Biłgoraj został zalany 31 lipca. Do dziś poszkodowani nie dostali ani złotówki (Leszek Wójtowicz/Arc

Mijają trzy tygodnie od nadejścia "wielkiej wody”, a poszkodowani podczas podtopień mieszkańcy Biłgoraja nie otrzymali ani złotówki pomocy. Wszystko wskazuje, że zasiłki celowe będą wypłacane po niedzieli. Śledczy cały czas prowadzą dochodzenie w kierunku sprowadzenia katastrofy budowlanej.

Mieszkańcom Biłgoraja, którym pod koniec lipca woda zalała piwnice i mieszkania, puszczają nerwy.

– Bo ileż można czekać na pomoc? – denerwuje się pani Iwona, która mieszka na os. Bojary. – Muszę dzieci wyprawić do szkoły i nawet na najdrobniejszy remont mieszkania nie znajdę grosza. A trzeba pomalowac ściany, podłogę, przydałaby się nowa wersalka.

W podobnej sytuacji jest około 60 rodzin. Choć od traumatycznych wydarzeń miajają trzy tygodnie, poszkodowani do tej pory nie otrzymali ani złotówki pomocy.

– Chcemy pozyskać z rezerwy celowej budżetu państwa jednorazowe zasiłki dla poszkodowanych w wysokości do 6 tys. zł. Za pośrednictwem wojewody lubelskiego zwróciliśmy się w tej sprawie do MSWiA, ale do tej pory nie otrzymaliśmy pięniędzy – powiedział nam dziś rano Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Po południu sytuacja się wyklarowała. – Właśnie otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu środków na wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych w trakcie podtopień mieszkańców Biłgoraja i gminy Biłgoraj – powiedział nam Rafał Przech z LUW.

Chodzi o 331,5 tys. zł, które po niedzieli powinny trafić na konta samorządów. W samym Biłgoraju wnioski o pomoc złożyło 56 rodzin.

– W 17 przypadkach zaburzona została możliwość prowadzenia gospodarstwa domowego, bo woda wdarła się do pomieszczeń mieszkalnych, niszcząc m.in. meble albo sprzęty AGD, w pozostałych chodziło o podtopione piwnice – informuje Anna Dziadosz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju, który czekając na przyznanie środków zabezpieczał dla chętnych artykuły spożywcze oraz pościel.

Niektórzy z poszkodowanych liczą na wyższe zasiłki – do 20 tys. zł a nawet do 100 tys. zł. – Trudno powiedzieć, jak zostaną rozpatrzone ich wnioski – powiedział nam burmistrz Rosłan.


Podobna sytuacja jest w gminie Biłgoraj. Tam woda największe szkody wyrządziła w Soli i Gromadzie. Grosza dla poszkodowanych nie szczędzili za to wierni z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, którzy składali w niedzielę ofiary do puszek.

Przypomnijmy. 31 lipca w Rapach Dylańskich pękł zbiornik przeciwpożarowy. Napór wody przerwał zabezpieczenie. Powstała wyrwa na długości 15 m. Woda – przez zbiornik Bojary – spłynęła na pobliskie osiedle, zalewając posesje.

Rzeka Biała Łada zaczęła występować z koryta i zalewać domy. Podtopionych zostało też kilkadziesiąt domostw w Soli i Kolonii Sól, a także w Gromadzie.

Na wniosek Nadleśnictwa Biłgoraj, do którego należy zbiornik w Rapach Dylańskich, wszczęto dochodzenie w sprawie sprowadzenia katastrofy budowanej.

Śledczy sprawdzają, o czym opisaliśmy pierwsi, dlaczego doszło do przerwania tamy i czy nie przyczynili się do tego nieumyślnie prywatni właściciele pobliskich stawów hodowlanych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
NowaPrawica
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

NowaPrawica
NowaPrawica (19 sierpnia 2011 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Praca w obwodowej komisji wyborczej - ok 160 zł za 1 dzień (9 października).
dla powiatów: RYCKI, GARWOLIŃSKI (tylko) pisać na maila >>> aukcje.aes@gmail###### <<<

dla pozostałych powiatów proszę o kontakt z koordynatorem, który odpowiada twojemu miejscu zamieszkania
http://nowaprawica.org.pl/wybory2011/koordynatorzy
ważne do 28 sierpnia

KW Nowa Prawica
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!