niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Biłgoraj: Szpital sprywatyzowano zgodnie z prawem. Zarząd Powiatu jest czysty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 września 2011, 10:43

Szpital w Biłgoraju prowadzi spółka Arion Szpitale, która wygrała przetarg na jego dzierżawę (Archiw
Szpital w Biłgoraju prowadzi spółka Arion Szpitale, która wygrała przetarg na jego dzierżawę (Archiw

Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Powiatu Biłgorajskiego poprzedniej kadencji w związku z prywatyzacją szpitala oraz naruszenia przez likwidatora praw pracowniczych.

Od 1999 r. zadłużenie biłgorajskiego szpitala rosło. Próby przeprowadzenia restrukturyzacji nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Doszło do tego, że brakowało pieniędzy na zakup leków.

Pracownicy nie otrzymywali pensji. Zadłużenie sięgnęło 55 mln zł i przekroczyło wartość majątku szpitala. Konta szpitalne zostały w końcu zablokowane przez komorników.

Starostwo ratowało sytuację kredytem, który służył wypłacie wynagrodzeń pracownikom. Szpital powoli przestawał funkcjonować. Dlatego podjęto decyzję o jego przekształceniu. Dwa lata temu Zarząd i Rada Powiatu w Biłgoraju podjęły decyzję o przystąpieniu do rządowego planu B i oddaniu biłgorajskiego szpitala w dzierżawę.

Prokuratura wszczęła śledztwo po złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej SP ZOZ w Biłgoraju Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Śledczy sprawdzali, czy nie doszło do nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w związku z prywatyzacją szpitala w lipcu ub. roku w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez lubelską spółkę Arion Szpitale i wyrządzenia powiatowi biłgorajskiemu i Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także w okresie od lipca do października ub. roku nie doszło do naruszenia przez likwidatora szpitala praw pracowniczych poprzez nieregularne wypłacanie wynagrodzeń i zaniechania odprowadzenia do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne.

W obu przypadkach śledczy nie doszukali się znamion czynu zabronionego i umorzyli postępowanie.
Przypomnijmy, że powiat biłgorajski został objęty wieloletnim programem "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”.

Władze powiatu podpisały umowę na ponad 16 mln zł dotacji celowej z Ministerstwa Zdrowia z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań po przekształconym szpitalu.

Obecnie szpital w Biłgoraju prowadzony jest przez spółkę Arion Szpitale, która wygrała przetarg na jego dzierżawę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!