czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Zamość

Biłgorajskie: Kierownik USC w Potoku Górnym wyłudzał pieniądze od petentów

Dodano: 25 września 2009, 15:53

Za dodatkowe odpisy aktów urodzenia, małżeństwa czy zgonu trzeba płacić wszędzie. W Potoku Górnym opłaty nie trafiały jednak do gminnej kasy, ale do portfela kierownika USC. Takie podejrzenia mają biłgorajscy śledczy, którzy zajęli się sprawą po sygnałach zbulwersowanych interesantów.

– Dodatkowych opłat nie można było przekazać na konto, ani do kasy urzędu. Pan kierownik brał pieniądze do ręki – zaalarmowali policję mieszkańcy gminy Potok Górny.

Stróże prawa ustalili, że to nie są pomówienia.

– Poza wszelką wątpliwością pozostaje, że kierownik USC w zakresie swoich obowiązków nie miał prawa do osobistego pobierania opłat za wydanie na wniosek stron dodatkowych dokumentów stanu cywilnego – powiedział nam dziś Zbigniew Reszczyński, szef Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju, która nadzoruje śledztwo prowadzone przez miejscową policję. – Najprawdopodobniej nie wystawiała pokwitowania i nie odprowadzał tych opłat do gminnej kasy.

Śledczym pozostaje przesłuchanie świadków, w tym m.in. wójta gminy, a także przeprowadzenie dowodów, które pozwolą na ewentualne rozważenie postawienia będącemu funkcjonariuszem publicznym kierownikowi zarzutów przekroczenia uprawnień i działania na szkodę urzędu gminy.

Jak się nam udało ustalić, pokrzywdzonych jest kilka osób. Łącznie miały one przekazać kierownikowi kilkaset złotych. Ale to może być dopiero wierzchołek góry lodowej.

– Zwracamy się do osób, które spotkały się z sytuacją pobierania przez kierownika pieniędzy za wydanie dodatkowych dokumentów, aby skontaktowały się z biłgorajską policją albo prokuraturą – apeluje Reszczyński.

Trzy pierwsze egzemplarze dokumentów stanu cywilnego są zwolnione z opłat, za dodatkowe – w zależności od tego, gdzie będą przekładane – trzeba zapłacić. Stawki są takie same w całym kraju.

– Skrócony odpis aktu urodzenia, małżeństwa albo zgonu kosztuje 22 złote, a zupełny 33 złote – informuje Iwona Łyś z USC w Zamościu.

Z kierownikiem USC w Potoku Górnym nie udało się nam porozmawiać.

– Już trzeci miesiąc jest na zwolnieniu lekarskim – usłyszeliśmy w urzędzie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!