poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Budowa ruszy dopiero za kilka lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2006, 18:22
Autor: Julia Okoń

Prace nad planem nowej drogi już trwają. Pieniądze są i na to, i na wykup gruntów pod przyszłą obwodnicę. Brakuje ich na realizację przedsięwzięcia.
Powstanie obwodnicy, łączącej ul. Krzeszowską (droga wojewódzka nr 858) z Tarnogrodzką (droga wojewódzka nr 835) wraz z mostem na rzece Czarna Łada odciążyłoby jedno z najbardziej zatłoczonych biłgorajskich skrzyżowań.

Jej brak jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców ulicy Tarnogrodzkiej.
– Teraz to tu się po prostu nie da żyć – twierdzi Stanisław Matyjach. – Domy pękają. Znam przypadki, że ludzie występowali przez to o odszkodowania do PZU. Samochodów, które w ciągu minuty przejeżdżają obok naszych domów, nie da się zliczyć. – To jest nie do wytrzymania – wtóruje mu sąsiadka Bronisława Myszak. – Jeżdżą dzień i noc, tylko dudni. I to takie duże i ciężkie samochody. W szafkach aż szklanki dzwonią.
– Budowa obwodnicy jest rzeczywiście bardzo potrzebna – przytakuje Andrzej Kiesz, naczelnik sekcji ruchu drogowego biłgorajskiej policji. – Niewątpliwie poprawiłaby stan bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Krzeszowskiej z Kościuszki i Tarnogrodzką i odciążyłaby tę ostatnią.
Burmistrz miasta zna te argumenty i dokłada jeszcze jeden.
– Wiadomo, że w przyszłości będą kłopoty z mostem na Czarnej Ładzie. Gdyby trzeba go było nagle remontować, to dojazd do Tarnogrodu byłby możliwy wyłącznie poprzez długi objazd przez Dereźnię. Uniknęlibyśmy takiej sytuacji, gdyby była obwodnica – wyjaśnia Janusz Rosłan.
Dobra wiadomość jest taka, że Zarząd Dróg Wojewódzkich zajął się już opracowaniem koncepcji programowej budowy nowej drogi w mieście. W budżecie województwa lubelskiego na 2006 r. zarezerwowano na ten cel 800 tys. zł. Ale są i złe wieści.
– O budowie na razie nie ma mowy – zastrzega Urszula Frączak, naczelnik wydziału planowania ZDW w Lublinie. Bo 800 tys. wystarczy tylko na koncepcję programową. Koszt dokumentacji technicznej to dodatkowy 1 mln 341 tys. zł. Dopiero, gdy to będzie gotowe, rozpocznie się wykup gruntów pod obwodnicę. Burmistrz zapewnia, że miasto ma na ten cel zabezpieczone pieniądze, ale na pewno nie będzie w stanie sfinansować prac budowlanych, które pochłoną co najmniej 7 mln zł. Aby je pozyskać z Unii Europejskiej i wykorzystać potrzeba czasu.
Z Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2015 wynika, że dopiero za cztery lata ma być zlecone wykonanie dokumentacji technicznej, a budowa ruszy w 2012 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!