Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 grudnia 2009 r.
17:09
Edytuj ten wpis

Buduje kościół z zapałek. Twórca ludowy chce go podarować papieżowi

Autor: Zdjęcie autora BOGDAN NOWAK
0 7 A A

Setki tysięcy zapałek, mikroskopijnych szkiełek, kawałków tektury. I mozolna praca przez wiele miesięcy. Właśnie ukończył replikę kościoła pw. Świętego Mikołaja. Chce ją podarować Benedyktowi XVI.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Kościół wyszedł mi pięknie – mówi Wiesław Łaszkiewicz z Kolonii Niedzieliska (gm. Szczebrzeszyn). – Chcę dać papieżowi co mam najlepszego i pokazać mój kunszt. Byłaby to też promocja regionu. Nie stać mnie jednak na wyjazd do Watykanu. Nie wiem też, jak prezent przekazać.

55-letni Wiesław Łaszkiewicz mieszka wraz z synem w drewnianym domku. Jedno z pomieszczeń przeznaczył na pracownię. Tam powstają jego dzieła. – Taką mam pasję – mówi pan Wiesław. – Od prawie 40 lat tworzę budowle z zapałek. Zrobiłem ich już wiele. Jednak największą satysfakcję dają kościoły. Ich tworzenie jest jak modlitwa.

Ostatnio twórca stworzył replikę kościoła p.w. św. Mikołaja w Zamościu. Ta XVII-wieczna świątynia (dawniej cerkiew) szczególnie mu się podoba. Najbardziej lubi jej charakterystyczną wieżę z "baniastą” kopułą.

– Do jej wykonania użyłem aż pół miliona elementów, które skleiłem wykonanym przez siebie spoiwem – tłumaczy twórca. – Potem pokryłem budowlę 13 warstwami specjalnych lakierów. Skleiła się na kamień.

Kościółek ma prawie półtora metra wysokości. Zamontowana w środku żarówka oświeca misterne witraże. Są wykonane z setek szkiełek. Ogrzane żarówką powietrze porusza mały dzwonek na wieży.

Wykiwanie dzieła zajęło Łaszkiewiczowi cały rok. Chciałby go ofiarować Benedyktowi XVI na Boże Narodzenie. Byłoby to podziękowanie za… pontyfikat Jana Pawła II.

Co potem? Zamierza wykonać 28 wybranych replik kościołów z Lubelszczyzny. Potem wszystkie chce zawieźć do Watykanu. – Powstałaby wtedy galeria dzieł z zapałek – mówi twórca. – Nie wezmę za to ani grosza. Jednak bez pieniędzy od sponsorów się nie obędzie.
Twórcą już zainteresował się zamojski starosta Henryk Matej. – Widziałem jego prace i bardzo mi się podobały – zapewnia. – Pomożemy mu. Jednak bezpośrednio finansować go nie możemy. Musi się zapisać do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Czy marzenie o wręczeniu świątecznego prezentu papieżowi może się ziścić? – Zobaczymy – mówi tajemniczo starosta. – Rozmawiałem już o tym z… pewną osobą duchowną z Zamościa. Jest szansa.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 września 2010 o 10:26
Burmistrzem zostanie pan Henryk Matej, twórcom będzie może łatwiej.
Avatar
wiesław z zapałkami / 27 grudnia 2009 o 18:31
Witam wykonałem te kościoły , jestem osobą niepełnosprawną od roku 98, w którym miałem wypadek i uszkodziłem prawą dłoń a jestem człowiekiem prawo ręcznym a uraz zostanie do końca życia .Wiem że nie są te rzeczy najpiękniejsze mimo mojego kalectwa ale staram się najlepiej jak stan zdrowia mi pozwala dziękuje matce przenadświetszej za uratowanie mojej prawej dłoni która w 98 roku miała być amputowana dziekuję wszystkim za uznanie pozdrawiam wszystkich na całym świecie i zapraszam do oglądania moich następnych prac których pragnę wykonać w hołdzie dla JANA PAWłA 2 złożonym na ręce Benedykta 16 którego imieniem nazwana została moja pracownia dziękuję
Witam wykonałem te kościoły , jestem osobą niepełnosprawną od roku 98, w którym miałem wypadek i uszkodziłem prawą dłoń a jestem człowiekiem prawo ręcznym a uraz zostanie do końca życia .Wiem że nie są te rzeczy najpiękniejsze mimo mojego kalectwa ale staram się najlepiej jak stan zdrowia mi pozwala dziękuje matce przenadświetszej za uratowanie mojej prawej dłoni która w 98 roku miała być amputowana dziekuję wszystkim za uznanie pozdrawiam wszystkich na całym świecie i zapraszam do oglądania moich następnych prac których pragnę wykonać w... rozwiń
Avatar
ja / 7 grudnia 2009 o 21:30
kościół z zapałek? No, to papież zdecydowanie za dużo pali.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2009 o 21:20
ojca tadeusza RYDZYKA PAN OBDARUJ
Avatar
budowniczy / 7 grudnia 2009 o 15:34
Ładne cacko.Ale jako prezent dla papieża,to o 4,5 roku za późno.Nie doczekał biedaczek
Avatar
. / 7 grudnia 2009 o 14:31
Ale ładne...kurza stopa:)) Podoba mi się :-).
Avatar
anz / 7 grudnia 2009 o 10:41
Panie, jak chcesz Pan promować region to nie wywoź tych cudeniek do Włoch!
Avatar
Gość / 18 września 2010 o 10:26
Burmistrzem zostanie pan Henryk Matej, twórcom będzie może łatwiej.
Avatar
wiesław z zapałkami / 27 grudnia 2009 o 18:31
Witam wykonałem te kościoły , jestem osobą niepełnosprawną od roku 98, w którym miałem wypadek i uszkodziłem prawą dłoń a jestem człowiekiem prawo ręcznym a uraz zostanie do końca życia .Wiem że nie są te rzeczy najpiękniejsze mimo mojego kalectwa ale staram się najlepiej jak stan zdrowia mi pozwala dziękuje matce przenadświetszej za uratowanie mojej prawej dłoni która w 98 roku miała być amputowana dziekuję wszystkim za uznanie pozdrawiam wszystkich na całym świecie i zapraszam do oglądania moich następnych prac których pragnę wykonać w hołdzie dla JANA PAWłA 2 złożonym na ręce Benedykta 16 którego imieniem nazwana została moja pracownia dziękuję
Witam wykonałem te kościoły , jestem osobą niepełnosprawną od roku 98, w którym miałem wypadek i uszkodziłem prawą dłoń a jestem człowiekiem prawo ręcznym a uraz zostanie do końca życia .Wiem że nie są te rzeczy najpiękniejsze mimo mojego kalectwa ale staram się najlepiej jak stan zdrowia mi pozwala dziękuje matce przenadświetszej za uratowanie mojej prawej dłoni która w 98 roku miała być amputowana dziekuję wszystkim za uznanie pozdrawiam wszystkich na całym świecie i zapraszam do oglądania moich następnych prac których pragnę wykonać w... rozwiń
Avatar
ja / 7 grudnia 2009 o 21:30
kościół z zapałek? No, to papież zdecydowanie za dużo pali.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2009 o 21:20
ojca tadeusza RYDZYKA PAN OBDARUJ
Avatar
budowniczy / 7 grudnia 2009 o 15:34
Ładne cacko.Ale jako prezent dla papieża,to o 4,5 roku za późno.Nie doczekał biedaczek
Avatar
. / 7 grudnia 2009 o 14:31
Ale ładne...kurza stopa:)) Podoba mi się :-).
Avatar
anz / 7 grudnia 2009 o 10:41
Panie, jak chcesz Pan promować region to nie wywoź tych cudeniek do Włoch!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 33 17

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 210 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 127 37

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 15

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?