wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Burmistrz Szczebrzeszyna uważa, że kirkutem powinna zająć się żydowska fundacja

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2009, 13:53
Autor: Bogdan Nowak

Ze zaniedbania na cmentarzu żydowskim w Szczebrzeszynie odpowiada jego właściciel. Tak uważa burmistrz miasta. Jego oświadczenie można znaleźć na stronie internetowej magistratu. Członkowie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego nie są zadowoleni z argumentacji Mariana Mazura.

Ponad 400-letni cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie jest zaniedbany. Tomasz Pańczyk, miłośnik szczebrzeskich zabytków chce go ratować. – To co się dzieje na tym cmentarzu budzi sprzeciw – mówi Pańczyk, który na stałe mieszka w Warszawie.

Mężczyzna wybrał się na szczebrzeski kirkut we września. Stwierdził, że ogrodzenie cmentarza było zaniedbane i pełne dziur, teren tonął w chaszczach i był zaśmiecony.

Napisał w tej sprawie m.in. do burmistrza Szczebrzeszyna, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz m.in. naczelnego rabina Polski. To wywołało lawinę.

Sprawą zainteresowała się m.in. kancelarii Prezydenta RP.

Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna nie chciał z nami na ten temat rozmawiać. Na stronie internetowej UM pojawiło się jednak jego obszerne wyjaśnienie. Burmistrz postawił sprawę jasno.

– Dziwi nas brak zainteresowania właściciela cmentarza jego stanem – napisał. – Posiada on środki finansowe na ten cel. Pochodzą z rekompensaty za budynek synagogi w Szczebrzeszynie (zarządza nią UM – red.), wypłaconej w kwocie 45 tys. zł.

Kto jest właścicielem kirkutu? Dwa lata temu cmentarz był własnością Skarbu Państwa. W 2007 r. przejął go Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP i darował go FODŻ.

– Działania gminy mogą wspierać właścicieli obiektów zabytkowych, lecz nie mogą ich zastępować w wypełnianiu ustawowych obowiązków – argumentuje w piśmie burmistrz. – Po przekazaniu cmentarza związkowi nie dotarły do gminy informacje o działaniach, właściciela mających na celu przywrócenie właściwego wyglądu cmentarza lub zapobieżeniu jego dalszej dewastacji.

Co na to FODŻ? Jej rzecznik Marcin Batosiewicz przypomina, że w 2004 r. zawarta została ugoda z UM, na mocy której odstąpiono od zwrotu synagogi w zamian za 45 tys. zł.

– Zaakceptowanie tej symbolicznej kwoty było gestem dobrej woli – tłumaczy rzecznik. – Zabiegał o to pan burmistrz. Jeśli umowa przestała być dla miasta opłacalna, możemy zwrócić tę kwotę, w zamian za przekazanie synagogi… Przykro, że fakt zobowiązania się ZGWŻ do opieki nad cmentarzem jest argumentem do unikania przez władze miasta odpowiedzialności za niszczenie i zaśmiecanie cmentarza prze mieszkańców miasta.

Rzecznik Bartosiewicz zapewnia, że FODŻ pamięta o szczebrzeskim cmentarzu. Opracowano już m.in. dokumentację architektoniczną budowy ogrodzenia oraz wystarano się o pozwolenie na jego budowę.

Koszt inwestycji oszacowano na 86 tys. dolarów. Nie wiadomo jeszcze kiedy ruszą remonty. – Gromadzimy potrzebną kwotę – zapewnia rzecznik FODŻ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
a
sidor
888
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

a
a (26 listopada 2009 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sidor napisał:
Z XVI w. Tak jest m.in. w wydanym przez gminę "Krótkim przewodniku po zabytkach i miejscach niezwykłych".

No właśnie, z XVI wieku. To znaczy, że ma ponad 500 lat, a nie jak sołtys Szczebrzeszyna napisał "prawie 400". Doktor, a rachować nie umie.
Rozwiń
sidor
sidor (24 listopada 2009 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z XVI w. Tak jest m.in. w wydanym przez gminę "Krótkim przewodniku po zabytkach i miejscach niezwykłych".
Rozwiń
888
888 (24 listopada 2009 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cmentarz w Szczebrzeszynie jest z XVIII wieku ! Spoczywają na nim mieszkańcy tego miasta, którzy go budowali. Wszystkie kamienice wokół rynku należały do Żydów. To byli mieszkańcy Szczebrzeszyna i z tego względu powinno się dbać o swoich zmarłych.
Rozwiń
kuba
kuba (24 listopada 2009 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pieniędzy z budżetu gmin na żydowskie cmentarze wydawać nie wolno.Masz wątpliwość:nikt nie płacił podatków, koszty wyliczone w dolarach - czy to wam nic nie mówi?.Przypominam niedowiarkom i kłamcom historii: Żydzi dobrowolnie opuścili nasz kraj w 1968 roku na własne życzenie, umożliwił im to były komunista Gomółka.To jest fakt i z tym gmina żydowska musi się liczyć - renowacja żydowskiego cmentarza tylko za żydowskie pieniądze.
Rozwiń
nature
nature (24 listopada 2009 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak przyjechali Niemcy i porządkowali cmentarz żydowski to nikt z gminy Szczebrzeszyn (śmieciarka) nie zabrali worków ze śmieciami i stały tak pod płotem z pół roku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!