sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

CBA chce odwołania prezydenta Zamościa. Wojewoda się zastanawia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 sierpnia 2013, 17:12
Autor: rp

 (Archiwum)
(Archiwum)

Co zrobić z Marcinem Zamoyskim, prezydentem Zamościa, zastanawia się wojewoda. Centralne Biuro Antykorupcyjne chce, żeby wezwała radnych do usunięcia
go ze stanowiska.

Powodem kłopotów Zamoyskiego – najbogatszego prezydenta w regionie – jest jego gospodarstwo rolne. Ma ponad 460 ha (330 ha przeliczeniowych). Problem w tym, że samorządowiec może mieć gospodarstwo rodzinne o pow. do 300 ha. CBA twierdzi, że prezydent Zamościa naruszył ustawę antykorupcyjną.

Najpierw biuro w połowie czerwca wezwało radnych z Zamościa do wygaszenia mandatu Zamoyskiego. Radni stwierdzili, że dostali za mało czasu na podjęcie decyzji (miesiąc zamiast trzech).

Tajna służba nie wdawała się w dyskusje z samorządowcami i wysłała pismo do wojewody lubelskiego Jolanty Szołno-Koguc. Chce, żeby przedstawicielka rządu w terenie wezwała radnych do usunięcia prezydenta. Jeśli tego nie zrobią, to ma sama wygasić mandat Zamoyskiego.

– Prowadzimy postępowanie wyjaśniające w sprawie wniosku CBA – informuje biuro prasowe Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ewentualne wygaszenie mandatu Zamoyskiego równa się z opuszczeniem przez niego prezydenckiego gabinetu. Jeśli stanie się to do listopada (rok przed wyborami samorządowymi), to w mieście odbędą się przedterminowe wybory. Jeśli później, to premier wskaże zarządcę komisarycznego.

Zamoyski nie ukrywał rozmiarów posiadanego majątku i co roku wpisywał gospodarstwo do oświadczenia majątkowego. Do czasu kontroli CBA nikt nie kwestionował jego oświadczeń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Roztofan
qwerty
Gość
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Roztofan
Roztofan (17 sierpnia 2013 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ordynat na 430 ha?! Toż spec-nieużytki cwaniaczków idą w 1000-ce ha byle kasa z Unii. Przecież mógł odebrać własność i dutki z czynszów liczyc gdyby nie filantropia śp.Jana.Niezależnie od fachowości takie kwiatki ujawnia się przed wyborami zwłaszcza,że się z tym nie krył.Ktoś powinien wylecieć ale z CBA.Za lenistwo i niekompetencję.Widać wraca nowe!

Rozwiń
qwerty
qwerty (16 sierpnia 2013 o 18:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie, to nie CBA o tym decyduje. Ale CBA ma zgodnie z prawem stać na straży prawa i je egzekwować. Jak wójt/burmistrz/prezydent miasta narusza przepisy rzutujące na możliwość dalszego pełnienia przez niego funkcji to to stwierdza i wnioskuje do właściwych organów o wygaszenie mandatu. Nie można przekroczyć obowiązków realizując prawo, a niestety ustawa o CBA, kodeks wyborczy i ustawa antykorupcyjna im na to pozwala. Zastanów się co piszesz tłuku - a jakby taki popełnił przestępstwo to co Policja nie mogłaby go zamknąć, bo narusza prawa wyborcze??

Zgodnie z prawem o wygaśnięciu mandatu może decydować w tej sytuacji tylko i wyłącznie Sąd. Jakiekolwiek inne organa państwa w tej konkretnej sytuacji nie mają prawa decydować o wygaszeniu mandatu wójta/burmistrza/prezydenta. Nawet CBA. Bo CBA nie jest władzą sądowniczą, a o wygaśnięciu mandatu decyduje albo Sąd albo przepisy ustawy (tzw. wygaśnięcie mandatu z mocy prawa),

Marcin Zamoyski nie popełnił przestępstwa, nie naruszył więc przepisów Kodeksu Karnego ani jakichkolwiek innych przepisów karnych. Problem zasadności wygaszenia mandatu Marcina Zamoyskiego jest domeną tylko i wyłącznie prawa CYWILNEGO.

Niemniej, nawet gdyby sprawa Marcina Zamoyskiego miała charakter prawnokarny, to i tak do czasu wydania prawomocnego wyroku skazującego oskarżony jest niewinny. A skoro tak, to nie ma podstaw do pozbawiania go mandatu.

I ostatnia sprawa - okoliczności, kiedy można orzec wygaśnięcie mandatu bez orzeczenia sądowego określa ustawa (cytuję z pamięci) o wyborze prezydentów, wójtów i burmistrzów [...]. Określa ona sytuacje, kiedy wójt/burmistrz/prezydent nie jest w stanie wypełniać swojego mandatu z powodu np: śmierci czy też trwałej utraty stanu zdrowia (bez szans na pełny powrót do zdrowia) oraz skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne. W tym, że w tym ostatnim przypadku wygaśnięcie mandatu stwierdzane jest z mocy prawa.

Tak więc zanim kogoś anonimowo zwymyślasz, poczytaj trochę przepisów a potem się wypowiadaj.

Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2013 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ZAWSZE TA MENDA BUDZIŁA WE MNIE ODRAZE

A w którym miejscu masz mendy, w głowie, czy trochę niżej? Bo na mendy najlepszy "Fipreks" taki dla kotów i psów. Albo kup se obróżkę, albo w aerozolu, dwa dni i po mendach, chyba, że pchli cie oblazły takoż jak i mendy. To na pchli jest posypka z wrotyczu.

Rozwiń
Josef
Josef (16 sierpnia 2013 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak to wojewoda może usunąć Marcina ze stanowiska?Jego wybrało społeczeństwo,a wojewoda mógł zabierac głos wtedy ,kiedy kandydował! Dlaczego CBA śpi i budzi się tak póżno!!!Wygląda mi to na państwo policyjne!

Rozwiń
ja
ja (16 sierpnia 2013 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Powiem ci krótko: wypier... szujo! Ty na jego miejscu byś nie zrezygnował na pewno, i mam nadzieję,że pan Zamoyski nie będzie na tyle głupi,że ustąpi.

Miej nadzieję klakierze Zamoyskiego, że sam sobie zrobi krzywdę. Niestety prawo jest prawo i trzeba jego przestrzegać, w tym teżś ponosić konsekwencje braku jego przestrzegania. Ta ustawa, którą złamał, jasno wskazuje, że nie dotyczy gospodarstwa rodzinnego - a gospodarstwo rodzinne to takie do 300 ha powierzchni - i tyle w tym temacie. Ma on szansę wykazać, jaki jest fajny i sam zrezygnować, a następnie zostać ponownie wybrany. Chyba, że nie jest taki fajny i ma tego świadomość. Jeśli tego nie zrobi przed listopadem to wprowadzą komisarza wyborczego, którym nie będzie już on i wtedy się zacznie. Poczekamy zobaczymy jakie brudy wyciągnie komisarz, który będzie człowiekiem z zewnątrz. A swoją drogą to jak już CBA tam poszło to nie bez powodu.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!