piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Chcą wybudować Centrum Wypędzonych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 marca 2009, 18:53
Autor: Bogdan Nowak

Mieszkańcy Zamojszczyzny chcą budować niezwykłe Centrum Wysiedlonych. Ma ono dokumentować m.in. gehennę pacyfikowanych przez hitlerowców ponad 140 zamojskich wsi.

List w tej sprawie napisali m.in. do prezydenta i premiera RP. - To także reakcja na planowaną przez Niemców kontrowersyjną budowę Centrum Przeciwko Wypędzeniom - mówi Jerzy Zacharow, opozycjonista z lat 80. oraz członek Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny.

- Nie możemy dopuścić do zafałszowywania historii! A tak się stanie, gdy Niemcy wybudują swoje centrum, a my nie zareagujemy. Musimy to zrobić.

Grupa Inicjatywna z Zamościa chce wybudować poświęcone ich tragicznym losom Centrum Wysiedlonych. W jej skład wszedł już m.in. Bogdan Łasocha, zamojski architekt, Andrzej Szymański, konstruktor budowlany oraz członkowie kilku zamojskich stowarzyszeń.

- Nie wiadomo jeszcze, gdzie nowe centrum powstanie - mówi Zacharow. - O jego lokalizacji zdecyduje za jakiś czas komitet jego budowy.
W ramach projektu chcemy też utworzyć we wsiach, które były wysiedlane, izby pamięci. To jest potrzebne. Skąd weźmiemy na to pieniądze? Chcemy, aby przedsięwzięcie sfinansował rząd RP. Warto też postarać się o wsparcie UE.

Przedsięwzięcie pochłonie prawdopodobnie kilkanaście milionów złotych. Grupa Inicjatywna (niebawem przekształci się w fundację) zamierza stworzyć w Centrum Wysiedlonych m.in. sale muzealne, ośrodek badawczy oraz archiwum. Pisma w tej sprawie zostaną wysłane niebawem do prezydenta i premiera RP (Jarosław Kaczyński, szef PiS już takie otrzymał).

- To jest słuszna i potrzebna inicjatywa - mówi Jan Sitek, były żołnierz AK i WiN, wiceprezes zamojskiego związku Armii Krajowej. - Trzeba zadbać o to, żeby tragiczna historia regionu nie została zapomniana lub przekłamana.

- Już poparliśmy tę budowę - dodaje Mieczysław Bartoń, wójt Skierbieszowa. - Nasza gmina była pierwszą, którą objęły wysiedlenia. Ponieśliśmy olbrzymie straty. Dobrze byłoby, gdyby takie centrum powstało w Skierbieszowie. Grunty by się na to znalazły.

O planowanym centrum Jerzy Zacharow mówił też na ostatniej sesji zamojskiej Rady Miejskiej. Władze miasta nie zajęły jednak żadnego stanowiska. - Tak nie można - apelował radny Eugeniusz Cybulski. - Ta sprawa nie może być nam obojętna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~SZUNAJ~
kjl
aa=
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~SZUNAJ~
~SZUNAJ~ (8 listopada 2009 o 19:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WYSIEDLENIE ZAMOJSZCZYZNY TO BARDZO TRAUMATYCZNY I ZARAZEM ZNANY EPIZOD W CZASIE II GIEJ WOJNY SWIATOWEJ . WYSTARCZY PRZECZYTAC CHOCIAZBY KSIĄŻKE DRA. KLUKOWSKIEGO ZAMOJSZCZYZNA 1939-1956 I WSTZRĄSAJACY OBRAZ WYSIEDLEŃ MARTYROLOGII NARODU I PRZESLADOWAŃ PRZEZ NIEMCÓW, POTEM PRZEZ ROSJAN TO ZROZUMIEMY JAKIE TO BYŁY CZASY.
OBECNIE TRWAJA RENOWACJE MURÓW OBRONNYCH I MYSLE ZE TO SUPER MIEJSCE NA TAKIE MUZEUM, TYM BARDZIEJ zE W NADSZAŃCU WIEZIONY BYŁ CZŁONEK MIĘDZYNARODOWEGO RUCHU ROBOTNICZEGO WALERIAN ŁUKASINSKI.
PO 60 LATACH PAMIĘĆ SIĘ TROCHĘ ZATARŁA ALE TRZEBA POKAZAĆ MODYM JAK TO BYŁA WOJNA , A DALEJ JAKI TO BYŁ SYSTEM - TEN NIEMIECKI I SOWIECKI.
MIASTO ÓWNIEZ ZYSKAŁOBY NA OFERCIE TURYSTYCZNO- HISTORYCZNEJ , A PIENIADZE NA TAKI CEL TEŻ MOŻAN ŁAYTWIEJ ZDOBYC .
MYSLĘ ,ZE DOBRA WOLA I DOGADANIE SIĘ TYCH Z LEWEJ, PRAWEEJ I SRODKA POMOGŁOBY ZDOBC PIENIĄDZE UNIJNE NA Ę WAZNA INWESTYCJĘ DLA REGIONU, BO ZAMOJSZCYZNA W TYM UJĘCIIU TO SZEROKI KRĄG GEOGRAFIVCZNY OD BIŁGORAJA DO KRASNEGOSTAWU, OD TOMASZOWA DO FRAMPOLA... TU TZREBA TYLKO DOBREJ WOLI...
Rozwiń
kjl
kjl (3 marca 2009 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo! Zamość siedzibą. Wypedzić handel z cytadeli.
Rozwiń
aa=
aa= (3 marca 2009 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
q napisał:
Warto też zebrać relacje świadków pacyfikacji i wysiedleń. Póki jeszcze żyją.

W latach 60 XX wieku takie relacje zbierał Pan Stachyra, autor publikacji o Rotundzie Zamojskiej
Rozwiń
q
q (3 marca 2009 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto też zebrać relacje świadków pacyfikacji i wysiedleń. Póki jeszcze żyją.
Rozwiń
Jaga
Jaga (3 marca 2009 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na to pójdą pieniądze rządowe. To może oznaczać tylko korzyść dla regionu. A historię mamy tragiczną. Trzeba o tym jak najwięcej mówić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!