środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie już za ogrodzeniem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 sierpnia 2012, 17:51
Autor: PAP, AM

Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie (Merlin / Wikipedia)
Cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie (Merlin / Wikipedia)

Niemal cały cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie, jeden z największych i najstarszych w Polsce, został już ogrodzony – poinformowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Brakujący fragment muru powstanie później, po zebraniu funduszy na ten cel.

Założony w XVI wieku cmentarz żydowski w Szczebrzeszynie jest jednym z największych kirkutów w Polsce - zajmuje obszar ok. 1,8 hektara. Był bardzo zaniedbany, od kilkudziesięciu lat nie prowadzono tam nawet prac porządkowych. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego rozpoczęła budowę jego ogrodzenia latem ubiegłego roku.

– Wykonane ogrodzenie zakreśla teren cmentarza, czyli teren grzebalny. To bardzo ważne, by nie było wątpliwości co do jego zasięgu – mówi Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,.

Postawiony wokół cmentarza mur ma blisko pół kilometra długości. Część ogrodzenia przylegająca do ul. Cmentarnej, wykonana została z cegły i kamienia pochodzącego z kamieniołomów w Józefowie niedaleko Szczebrzeszyna. W tej części zamontowana została także kuta żelazna brama wejściowa, która ma kształt menor, czyli żydowskich świeczników. Pozostała część muru jest zbudowana z betonowych płyt.
Do całości ogrodzenia cmentarza brakuje 50-metrowego odcinka muru, który ma być wykonany również z kamienia józefowskiego. Jak zaznaczyła Krawczyk, jest to materiał kosztowny i na budowę brakującego fragmentu ogrodzenia fundacja musi jeszcze zebrać pieniądze.

Fundacja nie ujawnia wysokości kosztów budowy ogrodzenia kirkutu w Szczebrzeszynie; Krawczyk określiła je jako znaczne. – Na wszystkie prowadzone przez nas prace zbieramy fundusze od darczyńców – zaznaczyła. Poinformowała, że na inwestycje w Szczebrzeszynie większość pieniędzy przekazała fundacja z USA zajmująca się zachowaniem żydowskich cmentarzy - The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cementeries – Avoyseinu.

CMENTARZ W SZCZEBRZESZYNIE

To jedna z najstarszych zachowanych nekropolii żydowskich w Polsce. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1545 r. Żydzi chowali tu zmarłych nieprzerwanie przez 400 lat, od XVI w. aż do holokaustu. Na cmentarzu widocznych jest ok. 400 zachowanych macew, czyli płyt nagrobnych, choć mogło ich tutaj być nawet około dwóch tysięcy. Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili blisko połowę 8-tysięcznego wówczas Szczebrzeszyna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!