piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Cztery wieki zaczarowanej apteki Rektorskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2009, 14:11
Autor: Bogdan Nowak

Rozmowa z Aleksandrą Kucharską, kierownikiem Apteki Rektorskiej w Zamościu

Apteka Rektorska obchodzi w tym roku 400-lecie swojego założenia. Trudno sobie bez niej wyobrazić Zamość…

- Nasza apteka to także jedna z najstarszych placówek w kraju. Założył ją w 1609 r. profesor Szymon Piechowicz, rektor Akademii Zamojskiej, lekarz i filolog. Co ciekawe, działa ona od tego czasu nieprzerwanie, a jej właścicielami zawsze byli Polacy. Ze świetnym skutkiem. Aptekę uważano za wzorcową, a jej działania często były prekursorskie. Pod koniec XIX wieku otwarto tutaj np. Stację Higieczną. Było to jedno z pierwszych w Królestwie laboratoriów do badań żywności i wody. Z tym miejscem związanych było wiele znakomitości. To m.in. Karol i Jan Kłosowscy, znani aptekarze i działacze.

W aptece jest bogata ekspozycja muzealna. Większość urządzeń aptecznych zachowało się właśnie po Kłossowskich…

- Tak. Są to zabytkowe prasy do soków i olei, moździerze, lejki, syfony do saturacji wody i m.in. unikatowy mikroskop z 1888 r. Mamy też bidermajerowskie, dębowe gabloty i regały oraz bogaty zbiór książek i dokumentów. W sumie kilkaset zabytków. W latach 50. na wzór naszej apteki zrekonstruowano aptekę na Starym Mieście w Warszawie. Zawsze chętnie odwiedzali ją też farmaceuci z zagranicy. Aptekę szanują też miejscowi…. Jestem rodowitą Zamościanką. Moja miłość do tej apteki zaczęła się w dzieciństwie. Często przychodziłam przypatrywać się temu zaczarowanemu miejscu. Potem wyjechałam do Gdańska i tam ukończyłam Akademię Medyczną. Wróciłam i zostałam kierownikiem tej apteki. Jestem z tego dumna.

Apteka mieści się przy Rynku Wielkim w jednej z najstarszych kamienic w mieście. Jednak nie samą tradycją się tutaj żyje.

- Pieczę nad apteką sprawuje Polska Grupa Farmaceutyczna "Cefarm”. Pracuje tutaj 5 osób. To znakomita załoga. Konkurencja jest na rynku bardzo silna, ale dajemy sobie radę. To wynik naszej pracy, ale też zaufania jakie apteka wyrobiła sobie przez wieki u mieszkańców Zamościa i całego regionu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!