piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Czy najemcy zamojskich mieszkań komunalnych zaczną je masowo wykupywać?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2004, 16:38

Najlepiej w tym roku wykupić na własność mieszkanie komunalne w Zamościu. Najemcy mogą liczyć na 80 proc. bonifikaty. Ulga będzie obowiązywała do końca grudnia. Później, z roku na rok, bonifikata będzie coraz niższa.

Tak zdecydowali na poniedziałkowej sesji zamojscy radni. Wysoką bonifikatę można uzyskać pod warunkiem, że jednorazowo zapłacimy 20 proc. wartości mieszkania. Jeśli zdecydujemy się kupić mieszkanie na raty, ulga będzie nieco niższa.
W przyjętej niedawno uchwale czytamy ponadto, że począwszy od stycznia przyszłego roku bonifikata z roku na rok będzie obniżana o 5 proc. Jeśli więc ktoś zdecyduje się wykupić mieszkanie w przyszłym roku, to będzie mógł skorzystać z 75 proc. ulgi. Od 2010 r. przy wykupie mieszkań komunalnych w Zamościu będzie obowiązywała tylko 50 proc. bonifikata.
Ile średnio trzeba zapłacić za mieszkanie komunalne w Zamościu? - Trudno określić, bowiem cena zależy od kilku czynników, np. powierzchni mieszkania, stanu technicznego czy wieku budynku - informuje Krzysztof Stopyra, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Zamościa.
Osoby, które już kupiły albo zamierzają kupić na własność mieszkanie komunalne powinny pamiętać, że będą musiały zwrócić miastu wysokość udzielonej bonifikaty, jeśli np. przed upływem pięciu lat od momentu zakupu lokalu wykorzystają go na inne cele niż mieszkaniowe. - Ta uchwała ma uczytelnić zasady nabywania lokali komunalnych. Chodzi o to, by mieszkańcy wiedzieli, na jakich warunkach wykupuje się takie mieszkania - mówi Iwona Stopczyńska, zastępca prezydenta Zamościa.
Nie wszyscy najemcy mieszkań komunalnych w Hetmańskim Grodzie mogą liczyć na 80 proc. bonifikatę. W budynkach przy ul. Batalionów Chłopskich 5 oraz przy ul. Czwartaków nadal obowiązywać będzie 50 proc. ulga.

Miasto sprzedaje

W 2001 r. sprzedano w Zamościu 62 mieszkania komunalne. Rok później najemcy wykupili na własność 139 takich lokali, a w ubiegłym roku aż 259. Od początku stycznia b.r. sprzedano 82 mieszkania komunalne, a na rozpatrzenie czeka ok. 100 wniosków od najemców.

Nie wszystko na sprzedaż

W przyjętej na poniedziałkowej sesji uchwale można przeczytać, że ze sprzedaży wyłącza się lokale komunalne w obrębie zabytkowego zespołu staromiejskiego. Radny Jerzy Zacharow (Koalicyjny Klub Prawicy) wystąpił z wnioskiem, by wykreślić ten zapis, ale jego pomysł nie zyskał aprobaty pozostałych radnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!