poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Dołhobyczów: Wybudują przejście, Ukraina się przybliży

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2009, 10:41

Na razie jest spokojnie, ale za trzy lata powinni pojawić się pierwsi podróżni. To będzie najważniejsza inwestycja w rolniczym powiecie hrubieszowskim, gdzie dużych zakładów produkcyjnych jest jak na lekarstwo. Wszyscy czekają na budowę przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów.

Pod koniec kwietnia otwarto 17 ofert na wykonanie pierwszego etapu budowy. W tej chwili trwa ich analiza.

- Po wyłonieniu wykonawcy, ruszymy z budową - informuje Ryszard Rachoń, wicedyrektor Lubelskiego Zarządu Drogowych Przejść Granicznych w Chełmie.

W przygotowanym w ub. roku przez MSWiA programie rozwoju polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2009-2013, na budowę przejścia Dołhobyczów-Uhrynów przewidziano 150 mln zł, a nie jak wcześniej planowano 275 mln zł.

W pierwszym etapie powstanie budynek główny, cztery pawilony dla funkcjonariuszy dokonujących kontroli paszportowo-celnej (po dwa dla służb polskich i ukraińskich), cztery pawilony dla funkcjonariuszy celnych kierujących ruchem (także po dwa dla służb obu państw), dwa pawilony tzw. "wartownicze” (po jednym od strony Polski i Ukrainy), jedną wiatę, czyli zadaszenie nad pasami kontroli osób i pojazdów, a także sieć wodociągową oraz część dróg wewnętrznych.

Zaplanowano po siedem pasów ruchu w obu kierunkach (w tym po 5 dla samochodów osobowych i po 2 dla autobusów).

- Przejście na granicy z Ukrainą to szansa na ożywienie gospodarcze naszej gminy - mówi Józef Demendecki, wójt Dołhobyczowa. - Liczymy na nowe miejsca pracy, których na naszych popegeerowskich terenach bardzo brakuje. Dzięki otwarciu na Ukrainę powinien rozwijać się handel przygraniczny, uaktywnią się małe firmy, a my będziemy mieli wpływy z podatków.

Otwarcie planowane jest w 2012 roku. Wspólne polsko-ukraińskie odprawy będą odbywać się po polskiej stronie granicy. Na razie będzie to przejście osobowe, ale z możliwością rozszerzenia jego kategorii. Część towarowa (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) mogłaby być zbudowana po 2013 roku.

W tym roku w budżecie państwa zarezerwowano na tę inwestycję 41 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!