Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 stycznia 2009 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Dostali medal, bo posłali synów do wojska

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 6 A A

Teresa i Marian Niedźwiedziowie z Siemierza w gm. Rachanie mają wielkie święto. Zostali uhonorowani medalem ministra obrony narodowej "Za Zasługi dla Obronności Kraju” i list gratulacyjny od starosty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko za to, że ich trzech synów odbyło zasadniczą służbę wojskową. To dziś rzadkość.

23-letni Tomasz spod Zamościa robił wszystko, żeby się od wojska wymigać. Po skończeniu szkoły średniej wyjechał do Anglii. Jest tam już jego siostra. Pracują w fabryce, niedaleko Londynu. - Pakujemy śrubki w worki - mówi. - Zarabiamy po kilka funtów za godzinę i mamy wolne weekendy. Jest nieźle. Na wszystko sobie mogę pozwolić.

To na Zamojszczyźnie powszechne zjawisko. Młodzi mężczyźni zamiast iść w kamasze masowo wyjeżdżali do pracy za granicą. Co roku co najmniej kilkuset poborowych i rezerwistów było poszukiwanych przez armię, a nawet prokuraturę.

Dlaczego? - Wojsko nic nie daje - kwituje Tomek. - Ludzie ze średnim i wyższym wykształceniem nie mieli tam czego szukać. Może armia zawodowa to zmieni. Ważne, że ludzie nielubiący kaprali, kamaszy i grochówki nie będą się ukrywać.

Nie wszyscy tak marudzą. Chlubnym przykładem są Teresa i Marian Niedźwiedziwie, rolnicy z Siemierza. Ich trzech synów: Robert, Piotr i Grzegorz odsłużyło uczciwie służbę wojskową. Ich rodzice to sobie chwalą. - Bo co wart mężczyzna bez wojska? - pyta retorycznie 57-letni Marian Niedźwiedź. - Tam nauczą go życia i dyscypliny. Sam byłem w wojsku, to wiem.

Państwo Niedźwiedziowie za taką postawę zostali właśnie uhonorowani.
Mjr Jerzy Pyt, zastępca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Zamościu, wręczył im medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a miejscowy starosta dodał do tego list gratulacyjny. Odbyło się to w tomaszowskim Starostwie Powiatowym.

- Takie uroczystości zdarzają się naprawdę rzadko -podkreśla Andrzej Krzaczek, kierownik referatu zarządzania kryzysowego tomaszowskiego Starostwa Powiatowego. - Ostatni raz taki medal wręczaliśmy w powiecie chyba pół roku temu. Warto takich ludzi honorować. Ich postawa jest godna uznania.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
khg / 5 stycznia 2009 o 17:15
fingerling napisał:
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm?


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm? rozwiń
Avatar
fingerling / 4 stycznia 2009 o 20:02
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.
Avatar
falowy / 4 stycznia 2009 o 19:22
Rachanie to wieś koło tomaszowa lubelskiego mieszkaja tam same stefany ze mna byl w wojsku matwiej
Avatar
GARBATY / 4 stycznia 2009 o 19:20
]mimo wszystko to ja uwazam ze wojsko nie bedzie mialo tylu tysiecu chetnych do pracy , a pozniej z powodu braku zawodowych zolnierzu pobor wroci. dziwi mnie fakt ze nikt nie pomyslal wczesniej o tym zeby zapezbieczyc sobie pracownikow d o pracy w sluzbie. jesli minie kryzys gospodarczy w kraju to i tak armia nie bedzie miec z tych co przyjmna 100% etatow bo wielu z nich poprostu nie bedzie sie nadawac. szkoda ze robi sie w polsce jakies dziwne eksperymenty Pozdrawionka żółto-zielone.
Avatar
pigwin / 4 stycznia 2009 o 19:07
VENI VIDI VICI I SPIE............................................
Avatar
STYX / 4 stycznia 2009 o 18:59
Nigdy nie posłałbym swojego dziecka do wojska !!! Mam w d...patriotyzm i tym podobne duperele.
Avatar
khg / 5 stycznia 2009 o 17:15
fingerling napisał:
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm?


Kazdy woli pakować śrubki, niż służyć w takim wojsu jakie było dotychczas. Miałem kupla w jakiejś takiej artylerii przeciwlotniczej i podczas całej służby strzelali do celu, który ciągnął się za samolotem (jakimś kukuruźnikiem) jeden raz. Pytanie czy trafili, pozostawię bez odpowiedzi. Jaki to patriotyzm? rozwiń
Avatar
fingerling / 4 stycznia 2009 o 20:02
To smutne że młody chłopak woli w obcym państwie pakować śrubki niż w swoim odsłużyć wojsko. Strach pomyśleć gdyby wybuchł u nas jakiś konflikt zbrojny kto by Polski bronił,wolności nikt nam na stałe nie dał. Taki statystyczny pakowacz śrubek wolałby uciec do Irlandii na zmywak zamiast bronić własną ojczyznę. Zero patriotyzmu w dzisiejszej młodzieży.
Avatar
falowy / 4 stycznia 2009 o 19:22
Rachanie to wieś koło tomaszowa lubelskiego mieszkaja tam same stefany ze mna byl w wojsku matwiej
Avatar
GARBATY / 4 stycznia 2009 o 19:20
]mimo wszystko to ja uwazam ze wojsko nie bedzie mialo tylu tysiecu chetnych do pracy , a pozniej z powodu braku zawodowych zolnierzu pobor wroci. dziwi mnie fakt ze nikt nie pomyslal wczesniej o tym zeby zapezbieczyc sobie pracownikow d o pracy w sluzbie. jesli minie kryzys gospodarczy w kraju to i tak armia nie bedzie miec z tych co przyjmna 100% etatow bo wielu z nich poprostu nie bedzie sie nadawac. szkoda ze robi sie w polsce jakies dziwne eksperymenty Pozdrawionka żółto-zielone.
Avatar
pigwin / 4 stycznia 2009 o 19:07
VENI VIDI VICI I SPIE............................................
Avatar
STYX / 4 stycznia 2009 o 18:59
Nigdy nie posłałbym swojego dziecka do wojska !!! Mam w d...patriotyzm i tym podobne duperele.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych?

Wybory 2018. Radnych zarabiających wielkie pieniądze w spółkach zabraknie na listach wyborczych? 0 0

Radnych, którzy znaleźli lukratywne posady w spółkach Skarbu Państwa, może zabraknąć na listach Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach do sejmików województw. – To nieoficjalny, ale rozważany scenariusz – słyszymy od polityków PiS. W przypadku Lubelskiego zakaz walki o reelekcję może objąć trzech radnych

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 19

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 12

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 9

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!