poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Energia rośnie nam na polu

  Edytuj ten wpis
Autor: (zsaw)


O energetycznych możliwościach naszego regionu Austriacy przekonali się w ostatni weekend, w ramach prowadzonego wraz z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Zamościu unijnego projektu CERC.


Projekt realizuje element unijnej polityki w zakresie uniezależniania się regionów od importu energii. Austriacy dowiedli, że jest to możliwe. Jeden z tamtejszych landów jest całkowicie niezależny energetycznie od innych regionów. – Zrobiono to poprzez bardzo mądre wykorzystanie funduszy unijnych i zorganizowanie się lokalnych struktur decyzyjnych – wyjaśnia Susanne Geissler, koordynator projektu Central European Regions Cluster, realizowanego wspólnie przez Słowaków, Słoweńców, Czechów, Węgrów, Austriaków, Niemców i Polaków.
W niedzielę Austriacy zwiedzili teren od Zamościa, poprzez Hrubieszów, Chłopiatyn i Przewodów, po Zwierzyniec. – U was energia rośnie na polu. Potencjał macie ogromny: rzepak, słoma, liście buraków – to wszystko biomasa do produkcji energii. Trzeba jednak przygotować ludzi, by chcieli z tego korzystać – wyjaśnia Geissler.
Właśnie ten aspekt projektu realizuje WSZiA. Chodzi o uświadomienie rolnikom, że mogą produkować nie tylko żywność. – W Europie jest nadprodukcja żywności – twierdzi Johannes Fechner, absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Wiedniu. – Zamiast na rynek żywności, rolnik może produkować na rynek energii. Gleby, które
tu obejrzeliśmy, mają ogromny potencjał pod tym względem – zapewnia.
Austriacy podkreślają, że energie odnawialne mają charakter typowo regionalny. Zatem wszelkie decyzje co do ich produkcji i wykorzystania można podejmować na lokalnym szczeblu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne regionu. Z WSZiA chcą się podzielić doświadczeniami z kształcenia podyplomowego z zakresu energii odnawialnych. Propagują też projekt „domu przyszłości”, w którym zużywa się jak najmniej energii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!