środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Frykasy dla największych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2006, 19:58
Autor: Anna Szewc

Wpłacili do kasy miasta dokładnie 8 mln 246 tys. 691 zł i dlatego dziś będą świętować. Kto?
59 wybranych spośród 15 tysięcy płatników podatków lokalnych w Zamościu
Będą się zajadać pączkami i faworkami, popijać herbatę, kawę i soki. Zagra dla nich profesjonalny zespół artystyczny z Łucka na Ukrainie, a prezydent Zamościa wręczy „Najlepszym Zamojskim Podatnikom” specjalne certyfikaty.

Zaproszeni na dzisiejszą uroczystość, przekazali w sumie do kasy miasta ponad 8 mln zł, a wszystkie zamojskie podatki i opłaty lokalne dały w zeszłym roku miejskiemu budżetowi 21 mln 688 tys. 594 zł. Dlaczego zatem na spotkanie w siedzibie biblioteki i Młodzieżowego Domu Kultury nie zaproszono tych, dzięki którym do dochodów miasta można było doliczyć 13 mln 441 tys. 903 zł? – Mamy w mieście około 15 tysięcy płatników podatków i opłat lokalnych. Nie jesteśmy jednak w stanie zorganizować uroczystości dla tak dużej liczby osób – wyjaśnia skarbnik Jadwiga Kijek.
Dlatego wybrano tylko najpoważniejszych. Urzędnicy zapewniają jednak, że najlepszy podatnik, czyli taki, który „terminowo i rzetelnie składa deklaracje bądź informacje podatkowe oraz terminowo i rzetelnie opłaca podatki” to nie tylko prezes dużego przedsiębiorstwa, ale również tzw. szary obywatel. – Przypominam sobie np. starszą panią, która zaraz po wypłacie emerytury przyszła, by uregulować podatek. Ją również należy zaliczyć do grona najlepszych – mówi skarbniczka. – Myślę, że w przyszłym roku postaramy się jakoś uhonorować także tych drobnych podatników. Być może zdecydujemy się wyłonić ich w drodze losowania.
Tymczasem podczas dzisiejszej uroczystości wyróżnionych zostanie 59 mniejszych i większych firm działających na terenie Zamościa. Listę osób prawnych, uznanych za najlepszych zamojskich podatników, otwiera Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, za nim jest Zamojska Korporacja Energetyczna i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (łącznie wpłacili do kasy miasta 3 mln 225 tys. 953 złote). Pierwsza trójka w grupie wyróżnionych osób fizycznych, czyli prowadzących działalność gospodarczą, to: Krystyna i Szymon Kuczyńscy, właściciele Hurtowni Środków Ochrony Roślin, Krystyna Kańczugowska, właścicielka Hurtowni Artykułów Przemysłowo-Rolnych i Krzysztof Kosicki, szef Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego (ich wkład w miejski budżet to 158 tys. 95 zł). – Kolejność na liście wynika z prowadzonej przez nas ewidencji podatków i jest przypadkowa – zapewnia Maria Sawicka, zastępca Wydziału Finansowego ds. Podatków.
Dlatego właściciel firmy „GSPOL”, który na liście osób fizycznych zajmuje pozycję 16 może czuć się tak samo doceniony, jak ci z jej początku. – Nie jest łatwo, bo koszty spore, a konkurencja coraz większa, ale jakoś powolutku się rozkręcamy – mówi Zbigniew Kostył, który usługi transportowe świadczy w Zamościu już od 16 lat, a certyfikat od prezydenta miasta odbierze po raz drugi. – Podatki lokalne są spore, ale skoro trzeba je płacić, to się płaci. Dobrze, że ktoś to docenia. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!