poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Gorajec: Folkowisko już w ten weekend

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2011, 17:51
Autor: (LEW)

Karnety, które dają możliwość udziału we wszystkich atrakcjach i noclegu na polu namiotowym, kosztuj
Karnety, które dają możliwość udziału we wszystkich atrakcjach i noclegu na polu namiotowym, kosztuj

W piątek w miejscowości Gorajec pod Cieszanowem na Podkarpaciu rozpoczyna się Festiwal Kultury Pogranicza FOLKOWISKO 2011. Impreza ta skierowana jest do miłośników Roztocza i muzyki folkowej. Na trzy dni do Chutoru Gorajec powraca atmosfera dawnych czasów.

– Przywołamy polski, ukraiński i żydowski folklor – zapewniają organizatorzy imprezy.

Impreza rozpocznie się od "Wieczoru Opowiadaczy”, w którym udział wezmą bajarze z Zaporoża, Roztocza i Bieszczad. Gościem specjalnym będzie prozaik Andrzej Stasiuk. Na koniec zaplanowano biesiadę z zespołem Salsa.

Sobotnia część folkowiska poświęcona jest poznawaniu Roztocza Wschodniego. Uczestnicy wyruszą w kilku grupach (kajakami, samochodami i na piechotę) w poszukiwaniu najciekawszych miejsc Roztocza. Ich zadanie to odnalezienie ukrytych w okolicznych lasach leśnych schronów oddziałów UPA, a także zwiedzanie cerkwi w Radrużu, odwiedziny porośniętego lasem cmentarza w Starym Bruśnie oraz umocnień "Linii Mołotowa”.

Wieczór będzie należał do muzyki i tańca. W trakcie "Nocy Folkowej” na scenie wystąpi rzeszowska grupa rockowo-folkowa Żmije, która ma w swoim repertuarze utwory polskie, ukraińskie, słowackie i cygańskie.

Imprezą towarzyszącą Folkowisku jest organizowany w niedzielę przez Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie Dzień Otwarty Cerkwi w Gorajcu. Ta przepiękna 400-letnia świątynia, należąca do jednej z najcenniejszych w Europie, przyciąga licznych turystów.

Do tej pory trudno dostępna, otwiera wreszcie w pełni swoje podwoje dla zwiedzających. Mieszkańcy Gorajca pragną pochwalić się przepięknie zrekonstruowanym ikonostasem, który po 16 latach wrócił do wsi. W ramach dnia otwartego zaplanowano: spotkania z regionalistami, jarmark sztuki ludowej, pokazy filmów oraz wyjątkowy recital śpiewaczki operowej Eweliny Koniec.

Gorajec leży na Roztoczu Wschodnim między Zamościem, Lwowem a Lubaczowem. To wieś zamieszkiwana niegdyś przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Najlepiej dojechać do wsi swoim samochodem albo busem z Tomaszowa Lubelskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!