wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Gowin przyjechał do Zamościa. Jakie będą zmiany w sądach? (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2013, 20:55

Minister odwiedził również Chełm i Tomaszów Lubelski. (Damian Samulak)
Minister odwiedził również Chełm i Tomaszów Lubelski. (Damian Samulak)

Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości przyjechał do Zamościa, gdzie spotkał się z lokalnymi sędziami, adwokatami kuratorami i radcami. Przedstawił im plany zmian w resorcie, które ułatwią życie obywatelom i pracownikom sądu.

Minister pozytywnym akcentem zaczął swoje spotkanie, nawiązując do tempa prac budowy nowego gmachu Sądu Rejonowego i Okręgowego w Zamościu.

– Jak sądzę jestem ostatnim ministrem sprawiedliwości, który odwiedza stary budynek Sądu Okręgowego. Szybko idą prace nad ukończeniem budowy nowej siedziby i wiele na to wskazuje, że budynek zostanie oddany nie w 2017 roku, ale jeszcze w 2014 - zapowiada minister.

Gowin zapewnił, że obiekt będzie spełniał najnowocześniejsze standardy bezpieczeństwa i komfortu pracy. Minister poruszył również wątek wprowadzonej z początkiem tego roku reorganizacji sądów, która skutkowała przekształceniem wielu sądów rejonowych w oddziały zamiejscowe.

– Każda reforma ma swoje skutki uboczne, natomiast ta zmiana ma służyć przede wszystkim wyrównaniu obciążeń sędziów pracą, gdyż różnice pod tym względem są w Polsce drastyczne. Przyczyni się to do również do skrócenia czasu orzekania, gdyż jesteśmy na niechlubnym, przedostatnim miejscu, jeżeli chodzi o szybkość zapadania wyroków w państwach Unii Europejskiej – tłumaczył Gowin.

Minister zapowiedział również walkę z innymi problemami, które przyczyniają się do mozolnego tempa pracy sądów. - Chcę wyeliminować jeden z absurdów, czyli obowiązek czytania przez sędziego akt. W przypadku afery paliwowej jest to 500 tomów akt prokuratorskich, co jest w stanie wydłużyć pracę sędziego o wiele miesięcy - wyjaśnił.

Inną zmianą ma być odciążenie pracy sędziów od spraw prostych biurokratycznie i przekazanie ich np. notariuszom, czy referendarzom sądowym. Odpowiedni projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który ma wprowadzić te zmiany, jest już w Sejmie.

Minister mówił również o konieczności zwiększenia liczby etatów asystenckich, doprowadzając do poziomu, by jeden asystent przypadał na dwóch sędziów.

Szef resortu sprawiedliwości nie przywiózł jednak dobrych wiadomości, jeżeli chodzi o zwiększenie uposażeń sędziowskich.

– W tej kadencji nie będzie środków większych niż poziom inflacji, biorąc pod uwagę to co się dzieje w naszej gospodarce i europejskiej – wyjaśnił.

Nie była to jego pierwsza wizyta w Hetmańskim Grodzie.

Dzisiaj został zaproszony przez posła Mariusza Grada. Minister odwiedził również Chełm i Tomaszów Lubelski.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
anty-gowin
STYX
obywatel
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

anty-gowin
anty-gowin (31 stycznia 2013 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po czym poznać że POlityk kłamie?
- Gdy rusza ustami
Zapraszam na profil:
[url="https://www.facebook.com/GowinMusiOdejsc"]https://www.facebook...GowinMusiOdejsc[/url]
Rozwiń
STYX
STYX (31 stycznia 2013 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kogo obchodzą sądy ? Chyba tylko pracowników i przestępców ? Co natomiast z deregulacją która gdzieś utknęła po drodze a bardziej ona interesuje społeczeństwo niż sądy.
Rozwiń
obywatel
obywatel (31 stycznia 2013 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Panie Gowin.Liczę,że tylko Pan nie uwikłany w prawnicze układy może uzdrowić tzw.wymiar sprawiedliwości.O ile Pan zdąży.
Rozwiń
Jo
Jo (31 stycznia 2013 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gowin sam jest absurdalny!!!!! Jak sędzia może nie czytać akat???? To na jakiej podstawie wyda wyrok??? Chyba tylko na podstwie sympatii.


Sądów ruina to wina Gowina.
Rozwiń
xv
xv (31 stycznia 2013 o 06:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gowin to zdecydowany minister.Podoba się ludziom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!