wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Hedwiżyn: Nie tnijcie drzew!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2008, 18:23
Autor: Bogdan Nowak

Zakład Wapienno-Piaskowy w Hedwiżynie spędza sen z powiek jednej z mieszkających w pobliżu kobiet. Przeszkadza jej hałas i wydobywający się stamtąd pył. Szalę goryczy przelała jednak planowana przez gminę budowa.

- Nie da się tej drogi wybudować bez wycięcia połaci lasu - denerwuje się mieszkanka Hedwiżyna (nazwisko do wiadomości redakcji). - Obok mojej działki zagrożony jest nawet hektar drzew! Sąsiedztwo tego zakładu jest uciążliwe. Kiedy wytną las, tumany pyłu wydobywającego się stamtąd nie dadzą okolicznym mieszkańcom żyć. Trzeba temu zapobiec.

Hedwiżyński Zakład Wapienno- Piaskowy powstał ponad 30 lat temu. W czasach PRL produkcja szła tam pełną parą, a ludzie pracowali na zmiany. Jednak huk maszyn nikomu raczej nie przeszkadzał, bo w zakładzie pracowali głównie mieszkańcy wsi. Żyły z tego całe rodziny. Dziś firma pracuje tylko od godziny 7 do 16.

Produkuje się tam m.in. beton towarowy, cegłę silikatową i wapno hydratyzowane.
- Ciężko się żyje - kwituje kobieta. - Ten pył zatrzymują drzewa, które rosną wokół.
Nie wszyscy mieszkańcy Hedwiżyna podzielają te rozterki. - Hałas trochę przeszkadza, ale już się do niego przyzwyczailiśmy - zapewnia jeden z gospodarzy mieszkających w pobliżu.

- Mieszkam w bloku, tuż przy tym zakładzie i to sąsiedztwo toleruję - mówi Marian Barwiński z Hedwiżyna. - A nowa droga nie będzie mi przeszkadzać.

- Bez hałasu nie może być produkcji - tłumaczy tymczasem Mirosław Muda, właściciel zakładu. - Jednak nie powinien być on aż tak uciążliwy. Pracujemy tylko w dzień i na pewno ciszy nocnej nie zakłócamy. Pył też nie powinien być problemem. Wokół jest wał ochronny i rosną drzewa. A co do budowy drogi, nie mogę się wypowiadać. To sprawa gminy.

Urząd Gminy w Biłgoraju przygotowuje właśnie plan zagospodarowania terenu. Prawdopodobnie zostanie on uchwalony na najbliższej sesji.

- Jest w nim droga osiedlowa w Hedwiżynie w tzw. drugiej strefie zabudowy - przyznaje Wiesław Różyński, biłgorajski wójt. - Kiedy będzie budowana? Nie wiadomo, bo nie są uregulowane np. sprawy własności gruntów. Ale droga będzie konieczna, bo powstanie tam nowe osiedle.

Czy wiąże się to z wycinaniem lasu w strefie ochronnej zakładu?

- Niezbędna strefa zostanie - zapewnia wójt Różyński. - A całość nadzorować będzie przecież inspekcja ochrony środowiska. Bez jej opinii niczego nie będziemy budować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marcio
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marcio
Marcio (5 grudnia 2008 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zastanawia mnie ta dyskusja nad druga linią zabudowy, która ciągnie sie już dosyć długo, ośmielam sie rzec, ze za długo. władze wykazują wyjątkowa opieszałosć....dotyczy to zarówno uzgodnien z poszczególnymi włascicielami działek prywatnych, które trzeba było wywłaszczyć...jak rownież z poszczegolnymi uzgodnieniami odnosnie tej inwestycji.... jako obserwator i bezpośrednio zainteresowany oczekuje...ze w końcu... mżonki przedwyborcze przeobrażą sie w konkretne przedsięwzięcia.... oczekuje tego wsród wielu innych oczekujących. Gmina powinna juz sie dyscyplinowac, w koncu czas leci...a wybory coraz blizej....a zadna obsada nie trwa wiecznie, bo nie ma ludzi nie zastapionych...to cenna uwaga na przyszłośc. nie marnujcie naszego czasu...i najważniejsze...naszych pieniedzy!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!