sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Hrubieszów odda budynek na zbożny cel. Jest szansa na hospicjum

  Edytuj ten wpis

Władze powiatu hrubieszowskiego chcą za darmo oddać budynek starego szpitala w dobre ręce. Widzieliby tam hospicjum. Starosta był w tej sprawie nawet u biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Szkopuł w tym, że na adaptację budynku potrzeba niemało pieniędzy.

– To bardzo dobry pomysł – uważa Józef Pilarczyk, który mieszka w Hrubieszowie przy ul. Gródeckiej.

– Hospicjum bardzo by się nam przydało, a lepszej lokalizacji nie można znaleźć: blisko do szpitala, a więc chorzy byliby pod stałą opieką lekarzy.

W zabytkowym budynku starego szpitala przy ul. Leśmiana pracowali do niedawna urzędnicy hrubieszowskiego starostwa z wydziałów Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami oraz Budownictwa i Architektury. Ale po przeprowadzce na ul. Dobrzańskiego „Hubala” – nie licząc szpitalnej kaplicy, gdzie modlą się pacjenci – obiekt stoi pusty.

– Została w piwnicy część dokumentacji, ale i ona zostanie wkrótce przeniesiona – mówi Józef Kuropatwa, starosta hrubieszowski. – Chcemy przekazać nieodpłatnie budynek na pożyteczny cel organizacji pozarządowej. Mogłoby tam powstać na przykład hospicjum.

Starosta nie ukrywa, że osobiście był w tej sprawie u ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

– Jesteśmy za powstaniem takiego ośrodka i gorąco popieramy tę szlachetną i pożyteczną inicjatywę – mówi ks. Adam Firosz, kanclerz kurii biskupiej w Zamościu.

Przyznaje, że nie ma na razie konkretnych ustaleń w kwestii przejęcia i prowadzenia placówki. – Wszystko rozbija się o pieniądze – wskazuje Firosz. – Na adaptację budynku potrzeba dużo pieniędzy, a my ich nie mamy.

Nadzieja w funduszach unijnych. – Ale żeby złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji, trzeba określić m.in. konkretnie cele, sposób zagospodarowania oraz płynące pożytki – mówi Zdzisław Kosakowski, sekretarz powiatu hrubieszowskiego.

– Dlatego musimy najpierw znaleźć organizację, która jasno zadeklaruje prowadzenie w przekazanym budynku placówki dla obłożnie chorych – dodaje starosta.

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej funkcjonuje obecnie hospicjum w podzamojskich Łabuńkach. Prowadzi je Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa. – Nie wiadomo, czy udałoby się nam sprowadzić do diecezji kolejne zgromadzenie – martwi się kanclerz zamojskiej kurii.

Ale – jak sam przyznaje – chorymi mogłyby się opiekować osoby świeckie. Temat nieodpłatnego przekazania budynku starego szpitala na zbożny cel stanął na razie na posiedzeniu Zarządu Powiatu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~mmm~
STYX
NIEUDACZNICY
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~mmm~
~mmm~ (23 października 2009 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chichot historii , kto oddaje
Rozwiń
STYX
STYX (23 października 2009 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a napisał:
A ty gdzie będziesz zdychał? Pod płotem jak pies!! I wył za suką która będzie srała na ciebie!!! Ha ha!!!


Wolę pod płotem niż w twoim towarzystwie buraku ! To,że popierasz rozdawnictwo majątku narodowego watykańskiej stonce ma świadczyć o tym,że jesteś normalny? Chyba normalny inaczej...
Rozwiń
NIEUDACZNICY
NIEUDACZNICY (23 października 2009 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Samorządowcy prześcigają się żeby oddawać za darmo nieruchomości dla KK. W Krasnobrodzie oddano biskupowi były Urząd Gminy czy miasta, w Zamościu oddano kamienicę "generałowkę" wartą ok 1 mln zł, ale biskup zrezygnował bo za drogi remont, a w Hrubieszowie jak obiekt wyremontują za państwowe to KK go przejmie chętnie. Jakoś wcześniej nie było hospicjów i ludzie nie umierali pod płote. Takie hospicjum to niezły interes jak KK tak chętnie przejmuje.
Rozwiń
dread
dread (23 października 2009 o 02:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i to jest ingerencja kościoła w sprawy które do nich w ogóle nie należą !!!!! 1600 lat panowania Watykanu podobno sie skończyło!!!!!!!!
Rozwiń
a
a (22 października 2009 o 23:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STYX napisał:
A starosta jest urzędnikiem kościelnym że polazł do klechy ??? Skoro już został urzędasem to niech kużwa pamięta,że ŚWIECKIEGO państwa ku*** mać !!!!!!!!!!!!!!!

A ty gdzie będziesz zdychał? Pod płotem jak pies!! I wył za suką która będzie srała na ciebie!!! Ha ha!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!