niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Hrubieszów: Zamiast dwóch – zespół szkół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lutego 2012, 13:22

Od września ub. roku przy ul. Żeromskiego działa już ZSM nr 2 w Hrubieszowie, w skład którego weszły
Od września ub. roku przy ul. Żeromskiego działa już ZSM nr 2 w Hrubieszowie, w skład którego weszły

Gdyby mieściły się w oddzielnych budynkach, byłby problem. Ale że jest inaczej, łatwiej było je połączyć. Zamiast od-dzielnych podstawówek i gimnazjów w Hrubieszowie funkcjonować będą zespoły szkół.

Miasto miało pod swoja kuratelą trzy podstawówki i tyle samo publicznych gimnazjów. Drogę przetarły mieszczące się przy ul. Żeromskiego Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 2, które od ub. roku działają pod szyldem Zespół Szkół Miej-skich nr 2 w Hrubieszowie.

Na dzisiejszej sesji hrubieszowscy radni zdecydowali, by w zespoły połączyć od nowego roku szkolnego pozostałe szko-ły. Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

To znaczy, że od 1 września uczniowie uczęszczać będą do ZSM nr 1 przy ul. Listopadowej oraz ZSM nr 3 przy ul. Za-mojskiej. – Łączone placówki mieszczą się w tych samych budynkach, co usprawni i ujednolici ich funkcjonowanie – mówi Czesław Podgórski, sekretarz miasta Hrubieszów.

Według niego utworzenie kolejnych zespołów szkół niesie ze sobą dużo korzyści. Dzięki niewielkim oszczędnościom bę-dzie można wprowadzić większą ilość godzin dodatkowych dla uczniów, łatwiej będzie uzupełniać braki kadrowe w szkołach albo zorganizować doraźne zastępstwo. Powstanie jedna rada pedagogiczna, co przyczyni się do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami, a co za tym idzie łatwiej będzie obserwować postępy uczniów w edukacji. Zamiast dwóch dyrektorów, będzie jeden.

Rady pedagogiczne wszystkich łączonych szkół pozytywnie zaopiniowały projekty aktów założycielskich. Miasto nie musiało starać się o pozytywne opinie kuratora oświaty, rad rodziców oraz związków zawodowych, bo wymóg ten nie dotyczy placówek z oddziałami sportowymi i integracyjnymi, a takie funkcjonują we wszystkich łączonych szkołach.

Zmiany – jak podkreśla burmistrz Hrubieszowa Tadeusz Garaj – wynikają z postępującego niżu demograficznego. W ciągu trzech ostatnich lat liczba uczniów w miejskich podstawówkach i gimnazjach spadła z 1894 do 1709, liczba oddzia-łów z 87 do 71, zmniejszyła się też o 19 ilość etatów nauczycielskich.

Bardzo ważnym problemem jest odpływ uczniów koń-czących naukę w szkołach podstawowych do innych, niemiejskich gimnazjów, co skutkuje utratą subwencji oświatowej. Utworzenie zespołów szkół ma przyczynić się do tego, by absolwenci podstawówek kontynuowali naukę na miejscu.

Operacja połączenia hrubieszowskich placówek w trzy zespoły szkół ma przynieść rocznie 450 tys. zł oszczędności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 marca 2012 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kiedy w naszej Polsce przestaniemy eksperymentować , najpierw rodzielamy , tworzymy podwójną administracje , na stołki załapują sie oczywiscie ludzie zwiazani z aktualną w tym czasie władza , potem dochodzimy do wniosku że to duzo kosztuje i tworzy bałagan bo wszystko sie dzieje w jednym budynku ktory ma dwóch gospodarzy , znowu ktos madry wraca do czegoś co było i pieje peany jak to będzie teraz dobrze , jest to wyważanie otwartych drzwi , dlaczego my ciagle eksperymentujemy z czym tylko sie da , powstaje radosna twórczość na koszt podatnika , jeżeli nie potrafimy sami stworzyc coś madrego i stabilnego , powinnismy siegnąć po mądre rozwiazania innych a nie ciągle eksperymentować , to za duzo kosztuje , a na tle tego nowum nasuwa się pytanie , czy rozdzielając kiedys szkoły władza zrobiła dobrze , czy zrobiła błąd , jeżeli zrobiła błąd należy to wytknąć , bo nawet wtedy przepisy pozwalały stworzyc jeden organizm dobrze i tanio funkcjonujący
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!