Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 sierpnia 2013 r.
18:29
Edytuj ten wpis

Ilu Żydów zabito we wsi Uchanie? Wydawca zrobił błąd

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
31 34 A A

Partyzanci i mieszkańcy wsi Uchanie koło Hrubieszowa wymordowali widłami 80 Żydów – taka informacja pojawiła się w tekście historyczki z UMCS. – To fałsz i szkalowanie kombatantów – oburzają się dawni AK-owcy. A wydawca przeprasza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W artykule w książce "Śladami Żydów. Lubelszczyzna” podpisanym przez dr Martę Kubiszyn (UMCS) czytamy, że w lipcu 1944 roku partyzanci wraz z okolicznymi mieszkańcami wymordowali 80 Żydów ukrywających się w lasach koło wsi Uchanie. Publikacja jest z 2011 roku, ale dopiero niedawno trafiła w ręce kombatantów. Zawrzało.

Pisma do UMCS i Teatru NN (współpracowali przy książce) z żądaniem wyjaśnień, przeprosin i sprostowań wysłały władze Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość.

– Mieszkańcy tych okolic i kombatanci AK są oburzeni. Podkreślają, że takiego zdarzenia w ogóle nie było, wszystko zostało wyssane z palca – mówi Sławomir Zawiślak, prezes okręgu i poseł PiS. I dodaje, że o mordzie wspomina tylko jedna osoba, ocalały z wojny Mosze Opatowski. Zdaniem posła i kombatantów jego relacja jest niewiarygodna, a poza tym mówi o 6 zabitych Żydach, a nie 80.

W wydanym wczoraj oświadczeniu dr Kubiszyn tłumaczy, że zapis o wymordowaniu Żydów został dodany już po korektach wprowadzonych przez historyków. A wydawca przeprasza.

– Doszło do głupiego, fatalnego błędu. Po konsultacji z dr Kubiszyn wpisałem zdanie o ukrywających się 80 Żydach, a po jego skróceniu wyszło, że tylu zginęło – tłumaczy Emil Majuk, prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur, które wydało książkę.

Majuk uzgodnił wczoraj z kombatantami treść wyjaśnień. Do bibliotek trafi errata. W erracie i kolejnych wydaniach "Śladów” znajdzie się informacja, że uchańskich Żydów zabili bandyci udający partyzantów.
Majuk wskazuje też kolejną relację – Borucha Mehla – według której czterech mieszkańców Uchań zabiło siedmiu Żydów. Nazwisko jednego z napastników znaleźliśmy w jeszcze innej relacji – wynika z niej, że przed wojną siedział w więzieniu za morderstwo.

A kombatanci w piśmie do rektora UMCS przyznają: Nie negujemy, że w oddziałach partyzanckich mogli znajdować się również przestępcy. Tak zdarza się zwłaszcza w warunkach wojennych.

Co pisał Mosze Opatowski?

W "Ścieżkach pamięci” wspomina, że z ok. 80 osób ukrywających się w lesie koło Uchań przetrwało
tylko 9.

"Oprócz Niemców polowali na nas także polscy partyzanci z AK. (…) Utrzymywaliśmy kontakt z Polakami z Uchań i okolicy. Jedni podawali nam wiadomości, inni jedzenie. (…)Tragedia wydarzyła się na dwa tygodnie przed wyzwoleniem. Otoczyli nas partyzanci z AK. To byli Polacy z Uchań i okolic. Znaliśmy ich dobrze z osady. Chyba przewidziałem, co się stanie, bo zacząłem uciekać w las. Razem ze mną jeszcze kilku młodszych. Ale ci partyzanci zabili wtedy tę kobietę z dzieckiem, starych Melów z synem i starszego mężczyznę. Zatłukli ich widłami.”






Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 11:00

Hmm ciężko mi coś powiedzieć na ten temat.

Słuchajcie znalazłam tutaj przed chwilą fajną stronkę która wyszukuje aktualne położenie danej osoby, wystarczy podać jej nr telefonu.
Dokładnie nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale super sprawa szczególnie gdy wybieracie się całą rodziną gdzieś na wycieczkę :)

Sprawdzaliście? http://tnij.com/lokalis


 

Avatar
Sandra / 4 grudnia 2013 o 08:37

Żyd,żydowi ugotował taki los !  przekąbinowali po prostu i tyle.

Avatar
dyslektyk / 3 grudnia 2013 o 12:59
Zydzi !!!! Przestancie klamac!!!!!!!
Avatar
Lutek / 20 października 2013 o 12:55

To jest błąd?.Uważam to za prowokację-ale jak zwykle "nic się nie stało,Polacy nic się nie stało".Brawo p.autorka,brawo wydawca.

Avatar
extract / 2 sierpnia 2013 o 13:01

Do takich "badań" trzeba międzynarodowej, niezależnej komisji jak strażacy z USA. Przypomina mi to śledztwo dot. "zamachu" w Smoleńsku..



 

Pan Pogonowski ma dużo pieniążków i "zabawił" się w takie doświadczenie na własny koszt z czystej ciekawości! Nigdzie nie napisałem, że jest to jakieś naukowe badanie.

Ukazuje nam jednak wiarygodność świadków.

Zamiast 1600 ciał, mamy około 50..

Zamiast masowych grobów, mamy wielkie nic.

Do tego dochodzą łuski i kule z niemieckiej broni.

Ekshumacja przerwana w chwili gdy niewygodne fakty zaczynają wychodzić na jaw i przykrycie miejsca zbrodni "pomnikiem" by nikt więcej nie miał możliwości rzetelnie sprawdzić tej sprawy.

Pan Pogonowski ma dużo pieniążków i "zabawił" się w takie doświadczenie na własny koszt z czystej ciekawości! Nigdzie nie napisałem, że jest to jakieś naukowe badanie.

Ukazuje nam jednak wiarygodność świadków.

Zamiast 1600 ciał, mamy około 50..

Zamiast masowych grobów, mamy wielkie nic.

Do tego dochodzą łuski i kule z niemieckiej broni.

Ekshumacja przerwana w chwili gdy niewygodne fakty zaczynają wychodzić na jaw i przykrycie miejsca zbrodni "pomnikiem" by nikt więcej nie miał możliwości rz... rozwiń

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2013 o 12:45

To,to, o to chodzi,niech się pozagryzają.

Avatar
Przemysław Leniak / 2 sierpnia 2013 o 12:29

prawda powina byc jednak maksymalnie prawdziwa
kiedy nie widzi się róznicy między 6 a 80
oraz pomiędzy "zabili mieszkańcy wsi" a "przetrwało wojnę"
zwyczajnie nie wolno się brać za temat
...
oczywiście historyka obowiązuje równiez zawsze krytycyzm wobe źródeł
...
no chyba że chodzi o efekt taki własnie jak tu na forum Emilu...
 

Avatar
jurek / 2 sierpnia 2013 o 12:23

Armia Krajowa cztaj Afika Korps Erwina  Rommela. Dlaczego IPN nie ściga zbrodnarzy z pod znaku AK.  

Avatar
prof.Jakub Borzenek / 2 sierpnia 2013 o 12:21

Nie wiem o jakim narodzie piszesz, ale w Kielcach to była ubecka prowokacja, w Jedwabnem Polacy zostali zmuszeni do strzelania przez Niemców - skąd niby chłopi mieli niemieckie karabiny maszynowe?

A w ubecji też nie był przecież nikt inny jak sami żydzi,wystarczy trochę o tym poczytać.

Avatar
maro / 2 sierpnia 2013 o 11:53
Do takich "badań" trzeba międzynarodowej, niezależnej komisji jak strażacy z USA. Przypomina mi to śledztwo dot. "zamachu" w Smoleńsku..



 

Wyobrażasz sobie siebie  przybijającego innego człowieka gwoździami do drzwi...no kibole to przy Tobie mały pikuś!
Co wiesz o Jedwabnem?
Dlaczego rabini wstrzymali szybciutko ekshumację, kie[size=4]dy wierzchnia war­stwa ziemi została zdjęta i okazało się, że fakty materialne nie pasują do wy­ników śledztwa?[/size]
Gdy okazało się że liczba ofiar jest zdecydowanie mniejsza środowiska żydowskie piszą o 1600 ofiarach w stodole( w rzeczywistości odnaleziono 33 osoby dorosłe i 15 dzieci),nie udało się odnaleźć masowych mogił wskazywanych przez świadków(167 wierceń),
Gdy znaleziono w pobliżu 46 sztuk łusek niemieckiej broni typu mauser, a w zwłokach  kule?
Skąd w Jedwabnem nagle znalazło się raptownie 1600 żydów skoro w miejscowym getcie było ich około 200, rozumiem że P
Polacy organizowali po okolicy łapanki i zwozili ich do Jedwabnego?
Na koniec jeszcze taka ciekawostka
"I. Pogonowski zlecił straży pożarnej w USA zbadanie, ile litrów benzyny jest potrzebne do wywołania pożaru odpowiadającego zeznaniom świadków, po uwzględnieniu budowy i wymiarów stodoły. Z ekspertyzy strażaków wynika, e potrzeba ok. 200 litrów benzyny. W Jedwabnen było 7 litrów nafty (benzyny nie było), która nie mogła posłużyć do spowodowania takiego pożaru, jaki opisali świadkowie (ze względu na niewielką ilość i niską szybkość spalania)."[/size]
Polecam również spróbować przy pomocy zapałek podpalić rozlaną naftę!

rozwiń
Avatar
Gość / 4 grudnia 2013 o 11:00

Hmm ciężko mi coś powiedzieć na ten temat.

Słuchajcie znalazłam tutaj przed chwilą fajną stronkę która wyszukuje aktualne położenie danej osoby, wystarczy podać jej nr telefonu.
Dokładnie nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale super sprawa szczególnie gdy wybieracie się całą rodziną gdzieś na wycieczkę :)

Sprawdzaliście? http://tnij.com/lokalis


 

Avatar
Sandra / 4 grudnia 2013 o 08:37

Żyd,żydowi ugotował taki los !  przekąbinowali po prostu i tyle.

Avatar
dyslektyk / 3 grudnia 2013 o 12:59
Zydzi !!!! Przestancie klamac!!!!!!!
Avatar
Lutek / 20 października 2013 o 12:55

To jest błąd?.Uważam to za prowokację-ale jak zwykle "nic się nie stało,Polacy nic się nie stało".Brawo p.autorka,brawo wydawca.

Avatar
extract / 2 sierpnia 2013 o 13:01

Do takich "badań" trzeba międzynarodowej, niezależnej komisji jak strażacy z USA. Przypomina mi to śledztwo dot. "zamachu" w Smoleńsku..



 

Pan Pogonowski ma dużo pieniążków i "zabawił" się w takie doświadczenie na własny koszt z czystej ciekawości! Nigdzie nie napisałem, że jest to jakieś naukowe badanie.

Ukazuje nam jednak wiarygodność świadków.

Zamiast 1600 ciał, mamy około 50..

Zamiast masowych grobów, mamy wielkie nic.

Do tego dochodzą łuski i kule z niemieckiej broni.

Ekshumacja przerwana w chwili gdy niewygodne fakty zaczynają wychodzić na jaw i przykrycie miejsca zbrodni "pomnikiem" by nikt więcej nie miał możliwości rzetelnie sprawdzić tej sprawy.

Pan Pogonowski ma dużo pieniążków i "zabawił" się w takie doświadczenie na własny koszt z czystej ciekawości! Nigdzie nie napisałem, że jest to jakieś naukowe badanie.

Ukazuje nam jednak wiarygodność świadków.

Zamiast 1600 ciał, mamy około 50..

Zamiast masowych grobów, mamy wielkie nic.

Do tego dochodzą łuski i kule z niemieckiej broni.

Ekshumacja przerwana w chwili gdy niewygodne fakty zaczynają wychodzić na jaw i przykrycie miejsca zbrodni "pomnikiem" by nikt więcej nie miał możliwości rz... rozwiń

Avatar
Gość / 2 sierpnia 2013 o 12:45

To,to, o to chodzi,niech się pozagryzają.

Avatar
Przemysław Leniak / 2 sierpnia 2013 o 12:29

prawda powina byc jednak maksymalnie prawdziwa
kiedy nie widzi się róznicy między 6 a 80
oraz pomiędzy "zabili mieszkańcy wsi" a "przetrwało wojnę"
zwyczajnie nie wolno się brać za temat
...
oczywiście historyka obowiązuje równiez zawsze krytycyzm wobe źródeł
...
no chyba że chodzi o efekt taki własnie jak tu na forum Emilu...
 

Avatar
jurek / 2 sierpnia 2013 o 12:23

Armia Krajowa cztaj Afika Korps Erwina  Rommela. Dlaczego IPN nie ściga zbrodnarzy z pod znaku AK.  

Avatar
prof.Jakub Borzenek / 2 sierpnia 2013 o 12:21

Nie wiem o jakim narodzie piszesz, ale w Kielcach to była ubecka prowokacja, w Jedwabnem Polacy zostali zmuszeni do strzelania przez Niemców - skąd niby chłopi mieli niemieckie karabiny maszynowe?

A w ubecji też nie był przecież nikt inny jak sami żydzi,wystarczy trochę o tym poczytać.

Avatar
maro / 2 sierpnia 2013 o 11:53
Do takich "badań" trzeba międzynarodowej, niezależnej komisji jak strażacy z USA. Przypomina mi to śledztwo dot. "zamachu" w Smoleńsku..



 

Wyobrażasz sobie siebie  przybijającego innego człowieka gwoździami do drzwi...no kibole to przy Tobie mały pikuś!
Co wiesz o Jedwabnem?
Dlaczego rabini wstrzymali szybciutko ekshumację, kie[size=4]dy wierzchnia war­stwa ziemi została zdjęta i okazało się, że fakty materialne nie pasują do wy­ników śledztwa?[/size]
Gdy okazało się że liczba ofiar jest zdecydowanie mniejsza środowiska żydowskie piszą o 1600 ofiarach w stodole( w rzeczywistości odnaleziono 33 osoby dorosłe i 15 dzieci),nie udało się odnaleźć masowych mogił wskazywanych przez świadków(167 wierceń),
Gdy znaleziono w pobliżu 46 sztuk łusek niemieckiej broni typu mauser, a w zwłokach  kule?
Skąd w Jedwabnem nagle znalazło się raptownie 1600 żydów skoro w miejscowym getcie było ich około 200, rozumiem że P
Polacy organizowali po okolicy łapanki i zwozili ich do Jedwabnego?
Na koniec jeszcze taka ciekawostka
"I. Pogonowski zlecił straży pożarnej w USA zbadanie, ile litrów benzyny jest potrzebne do wywołania pożaru odpowiadającego zeznaniom świadków, po uwzględnieniu budowy i wymiarów stodoły. Z ekspertyzy strażaków wynika, e potrzeba ok. 200 litrów benzyny. W Jedwabnen było 7 litrów nafty (benzyny nie było), która nie mogła posłużyć do spowodowania takiego pożaru, jaki opisali świadkowie (ze względu na niewielką ilość i niską szybkość spalania)."[/size]
Polecam również spróbować przy pomocy zapałek podpalić rozlaną naftę!

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!