środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Inwestycje widma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2001, 19:57
Autor: (pab)

Wyjaœniamy jakie duże przedsięwzięcia były w ostatnich latach planowane w Zamoœciu i dlaczego tak niewiele z nich znalazło swój szczęœliwy finał

Deptakiem na ulicy Partyzantów przechodzimy obok dużego centrum handlowego, wychodząc
z miejskiego parku wpadamy na chwilę do McDonald’s, w czasie weekendu jedziemy na zakupy
do jednego z supermarketów
- to wszystko mogłoby być codziennoœcią dla mieszkańców Zamoœcia, gdyby zrealizowano planowane przez kilka ostatnich lat inwestycje. Kto jest winny temu, że do finalizacji pięknych planów nie doszło? I kiedy, jeœli w ogóle zostaną one zrealizowane?

- Niestety, inwestorzy interesują się głównie działalnoœcią handlową, brakuje przedsiębiorców, którzy zdecydowaliby się włożyć kapitał w przetwórstwo czy usługi turystyczne na terenie Zamoœcia - mówi Zbigniew Jendrzejczak, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego i Budownictwa Urzędu Miejskiego.

Najgłoœniej i najwięcej mówiło się ostatnio o budowie restauracji McDonald’s i supermarketach. Ta pierwsza kwestia nie została jeszcze rozstrzygnięta. Trwają związane z jej sfinalizowaniem procedury prawne. Główny problem polegał na tym, że inwestor upierał się przy lokalizacji na terenie ''starego'' szpitala, a takie umiejscowienie restauracji nie zyskało akceptacji konserwatora zabytków. - Opinia pani konserwator jest w tej chwili decydująca, ale sprawa została zaskarżona przez Radę Miejską do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Postępowanie jeszcze trwa - wyjaœnia dyrektor Jendrzejczak.

Inaczej wygląda kwestia budowy w Zamoœciu supermarketów. 30 marca zostało wydane pozwolenie na budowę marketu spożywczego o powierzchni 5,5 tys. metrów kw. przy ul. Dzieci Zamojszcyzny. Nieoficjalnie dowiedzieliœmy się także, że najprawdopodobniej już wkrótce rozpocznie się budowa marketu spożywczo-przemysłowego przy ul. Wyszyńskiego. Jego powierzchnia ma sięgnąć 7,5 tys. mkw. Budowa prawdopodobnie dojdzie do skutku, mimo sprzeciwu zamojskich radnych m.in. dzięki Towarzystwu Wspierania Inicjatyw Gospodarczych. Toczy się postępowanie w sprawie marketu na terenie starych hal Delii. W związku z niezgodnoœcią z planami zagospodarowania przestrzennego nie powstanie supermarket na terenie dawnej bazy Polmozbytu przy ul. Lwowskiej.

Biorąc pod uwagę doœwiadczenia innych miast, korzystna dla Zamoœcia wydaje się ustawowa regulacja dotycząca sklepów wielkopowierzchniowych. Zobowiązuje ona gminę liczącą powyżej 20 tysięcy mieszkańców do opracowania prognozy oddziaływania obiektów handlowych (o powierzchni większej niż 2 tys. metrów kw.) na miejscowy handel, komunikację i zatrudnienie. Rada danego miasta decyduje czy wprowadzić obiekt do miejscowego planu zagospodarowania (dotychczas wystarczył brak sprzecznoœci z tymi planami).

Po okresie inwestycji w handel, być może znajdą się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w przemysł czy usługi pozahandlowe. Powstałe sieci handlowe mogą nawet przyciągnąć potencjalnych inwestorów. W mieœcie nie brakuje terenów dla rozwoju przemysłu, rzemiosła i usług. Głównie w częœci położonej na wschód od ul. Legionów. Kontynuowana jest budowa obwodnicy, która ma przebiegać przez ten obszar. Cały teren dawnej Dzielnicy Przemysłowej jest przeznaczony do modernizacji.
Według strategicznych planów Zamoœć ma się stać regionalnym centrum kulturalno-gospodarczym u wschodnich granic Unii Europejskiej, miastem wygodnym dla mieszkańców i atrakcyjnym dla turystów.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!