poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Jesiony przed plutonem egzekucyjnym

  Edytuj ten wpis
Autor: Zofia Sawecka

Jerzy Karpowicz domaga się pociągnięcia burmistrza miasta do odpowiedzialności. Uważa, że jest on winien niegospodarności,
do której doszło przy budowie kolektora sanitarnego "Północ”. Jego zdaniem, konsekwencje powinni ponieść także ci, którzy niszczą stare drzewa.

O sprawie pisaliśmy we wrześniu, w artykule "Skarpy nie oddam”. Pierwotnie kolektor sanitarny "Północ” miał przebiegać przez działkę Karpowicza. Inwestycja została tak zaprojektowana, by ochronić szpaler starych jesionów między rzeką Sołokiją a stawem. Należało jednak umocnić brzeg zbiornika. Wykonawca wziąłby za to 100 tys. zł. Karpowicz chciał zrobić to na własną rękę, ale zażądał tych 100 tysięcy jako odszkodowania. Wtedy zapadła decyzja, że inwestycja ominie jego działkę. Koszt prac wzrósł jednak o 500 tys. zł, bo zmieniono projekt i przesunięto koryto rzeki.
Prace ruszyły, a kolektor budowany jest w skarpie pod jesionami. - Jakim prawem przesunięto rzekę? Dlaczego niszczone są ponadstuletnie drzewa - pyta Jerzy Karpowicz.
- Pozwoliliśmy na położenie kolektora w skarpie, ale drzewa miały nie zostać uszkodzone - odpowiada Tadeusz Grela, kierownik działu konserwacji zamojskiego oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie. Jego zdaniem, podcięcie korzeni drzewom nie zaszkodzi, a przesunięciu uległo tylko dno rzeki w korycie. Grela twierdzi ponadto, że większość drzew na skarpie nie należy do Karpowicza, więc nie powinien się o nie martwić.
Prawo mówi jednak, że niezależnie od własności, obowiązek ochrony drzew spoczywa na burmistrzu miasta.
- Nic mi nie wiadomo, żeby drzewa były podkopywane - zapewnia Marian Łysiak, burmistrz Tomaszowa Lub. Rzeczywistość jest jednak taka, że kopanie w skarpie, bez uszkodzenie korzeni rosnących na niej drzew, nie jest możliwe. - Jeśli jakieś drzewo uschnie, to miasto będzie musiało ponieść konsekwencje - broni się burmistrz.
Na kolektor wiodący do oczyszczalni czeka całe tomaszowskie osiedle "Północ”. Karpowicz jest napiętnowany, bo uparcie broni swojego. Czy to jednak dostateczne usprawiedliwienie, by z kasy miasta wydać lekką ręką kilkaset tysięcy zł więcej niż to konieczne?
- Widzę, że to jest poważniejsza sprawa. Skontrolujemy to na miejscu - zapewnił nas Wiesław Orzeł, kierownik zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Sprawą eksperymentów nad Sołokiją zainteresowaliśmy też Beatę Sielewicz, wojewódzkiego konserwatora przyrody. - Te drzewa stoją przed plutonem egzekucyjnym - mówi Karpowicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!