Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 sierpnia 2010 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Kapliczka świętego Rocha w Krasnobrodzie wygląda coraz gorzej

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 14 A A

Unikatowa kaplica pod wezwaniem św. Rocha w Krasnobrodzie prezentuje się źle. Drewniane schody wiodące do tego zabytku rozpadają się, w studni pływają śmieci, a ławki dookoła się rozpadają. Turyści są tym zdziwieni i oburzeni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Próbowałem przejść się po alejkach wokół kaplicy – żalił się nam 60-letni Tomasz Jabłoński, który przyjechał do Krasnobrodu z okolic Warszawy. – Wcześniej trochę popadało i zrobiło się ślisko. To było bardzo trudne. Schody są nierówne i w wielu miejscach zapadają się! Fatalnie wyglądają też poręcze. Miasto chce żyć z turystyki. A tutaj taki wstyd!

Krasnobród słynie z unikatowych zabytków. Kilka dni temu pisaliśmy opisaliśmy znajdującą się w tym mieście kaplicę na wodzie.

O jej "fatalnym” wyglądzie poinformował nas jeden z Czytelników. Chodzi o chodnik ułożony z drewnianych pniaków, który w wielu miejscach się pozapadał. Zbigniew Michalski, zastępca burmistrza Krasnobrodu obiecał, że zainteresuje się sprawą.

– Zależy nam na wizerunku naszego miasta – zapewniał. – Sprawdzimy ten sygnał. Teren jest kościelny, ale jeśli będzie trzeba pomożemy księdzu prałatowi w naprawieniu ewentualnych usterek… Do tej kaplicy przyjeżdża ostatnio wiele osób.

Nie tylko tam. Kaplica św. Rocha z Montpellier znajduje się na zboczu leśnym zwanym "Zagórze”.

Stoi od niepamiętnych czasów (prawdopodobnie została wybudowana w XVII w.) i słynie z cudownej mocy. Budynek został gruntownie odnowiony w 1935 r. przez Kazimierza Fudakowskiego, ówczesnego właściciela tych ziem.

To wtedy stanęła bardzo znana, drewniana i kryta gontem kaplica. Wewnątrz znajduje się m.in. obraz św. Rocha.

To miejsce jest wizytówką Krasnobrodu. Kłopot w tym, że… bardzo ostatnio zaniedbaną.

Drewniane schody prowadzące do kaplicy spróchniały i rozpadają się. Wierni mogą sobie na nich połamać nogi.

Fatalnie wyglądają też okoliczne ławki oraz studnia, w której pływają śmieci.

Do kaplicy można dostać się od strony zbocza "Zagórze”. Wytyczono tam alejki. Są na nich drewniane schody i poręcze, które także są już zniszczone.

– W wielu miejscach tych poręczy już zresztą nie ma – dodaje pan Tomasz. – Leżą połamane na zboczu pagórka.

Czy to się zmieni?

– Byłem tam niedawno i przyznaję, że teren wokół kaplicy nie wygląda dobrze – mówi Janusz Oś, burmistrz Krasnobrodu. – Tam jest las, wilgoć, dlatego wszystko próchnieje. Ta kaplica znajduje się na terenie Nadleśnictwa Zwierzyniec. Chcemy wspólnie z leśnikami przeprowadzić remonty. Mam nadzieję, że prace ruszą jeszcze w tym roku.

Ile będą kosztować? – Trudno powiedzieć – mówi burmistrz. – Leśnicy dadzą drewno, a my postaramy się o robotników.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Cerkiew w Topólczy / 18 sierpnia 2010 o 20:48
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków.
[/quote]
O jak skutecznie działa propaganda kościelna Cerkiew w Topólczy W Topólczy istniała pierwotnie parafia prawosławna, należąca do diecezji chełmskiej. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z poł. XVI w. Po synodzie brzeskim w 1596 r. ta cerkiew prawosławna stała się świątynią unicką (greckokatolicką) p.w. Narodzenia Matki Bożej. Po upadku powstania styczniowego w 1864 r., gdy w Królestwie Polskim wzmogła się fala rusyfikacji, car Aleksander II Romanow zlikwidował Unię, zmuszając grekokatolików w 1875 r. do przejścia na prawosławie. W tym czasie proboszczem w Topólczy był ks. Jan Grzegorzewski, który podporządkował się zarządzeniu cara. W 1906 r. Władimir Galikowski, kolejny proboszcz prawosławny w Topólczy, rozpoczął starania o budowę murowanej cerkwi, której plany wykonał architekt Aleksander Puring. Budowę cerkwi w 1911 r., z fundacji Paschałowów, prowadzili bracia Gerwazy i Stanisław Koczorowscy z Warszawy. W wyniku I wojny światowej zmniejszyła się znacznie liczba ludności prawosławnej w Topólczy i w okolicy. Po koniec czerwca 1915 r. ostatni duchowny prawosławny wraz z większością swoich wiernych wyjechał, przed nadciągającymi wojskami austriackimi, w głąb Rosji, a w 1917 r. Austriacy przekazali cerkiew Kościołowi katolickiemu. 5 kwietnia 1919 r. biskup lubelski Marian Leon Fulman erygował w Topólczy parafię rzymskokatolicką, mianując jej proboszczem ks. Jana Makulca. W maju tr. miała miejsce tzw. rekoncyliacja świątyni (obrzęd liturgiczny przywracający charakter sakralny zdewastowanym, bądź sprofanowanym świątyniom, itp.), której dokonał dziekan ze Szczebrzeszyna.Kościół parafialny w Topólczy, jednonawowy, w stylu bizantyńskim, jest zbudowany z cegły czerwonej. Przy prezbiterium są dwie zakrystie, a na frontonie wieża z kruchtą. We wnętrzu znajdują się drewniane nastawy ołtarza głównego i dwie bocznych, adaptowane w latach 1919-1920, z dawnego jej wyposażenia. Podczas przebudowy kościoła w okresie międzywojennym usunięto m.in. kopuły i przebudowano dach. W nastawie ołtarza głównego znajduje się obraz (ikona) Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na drewnie przez malarzy lwowskich, ze złoconą sukienką. W ołtarzu bocznym, po stronie prawej, jest obraz św. Izydora Oracza, namalowany w 1927 r. w Warszawie, a po lewej ? obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ołtarze zostały przebudowane w 1969 r. W kościele jest też chrzcielnica drewniana z 1960 r.
W 2002 r. artysta-malarz Janusz Szpyt z Lubaczowa wykonał w kościele polichromię. Wtedy to odnaleziono ikony: Narodzenie Matki Bożej, anioł z tablicą z 12 świętami, chrzest Jezusa w Jordanie oraz święci prawosławni (patronowie fundatorów cerkwi). W prezbiterium na suficie została namalowana scena ofiarowania Matki Bożej, a nawie głównej ? postaci czterech ewangelistów z atrybutami (św. Jan ? orzeł, św. Łukasz ? wół, św. Marek ? lew i św. Mateusz ? anioł). Nad nastawami ołtarzy bocznych znalazły się obrazy Sług Bożych: Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W 2003 r. zainstalowano w prezbiterium dwa witraże: Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Siewnej. Wokół świątyni ustawiono rzeźby, powstałe w ramach corocznych roztoczańskich plenerów rzeźbiarskich.

W 2004 r., na pamiątkę peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 85. rocznicy parafii w Topólczy, wybudowano dzwonnicę z cegły, na której umieszczono dzwony: ?Józef? i ?Maryja?, wykonane w odlewni Felczyńskich w Przemyślu. Na dzwonie ?Maryja? widnieje napis: W 300-lecie ślubów jasnogórskich powołały mię do życia szlachetne i ofiarne serca parafian Topólczy, staraniem ks. Proboszcza Józefa Kuśmierczyka R.P. 1957; zaś na dzwonie ?Józef?: św. Józefie prowadź do Boga rodziny nasze. Topólcza 1957. Dzwony poświęcił, 20 października 1957 r., ks. kan. Stanisław Szepietowski, dziekan ze Szczebrzeszyna.
W obrębie parafii Topólcza są trzy cmentarze: unicki (pocz. XIX w.), prawosławny (druga poł. XIX w.) i katolicki (pocz. XX w.), na których znajdują się cenne nagrobki, m.in. ks. Romana Koziewicza (zm. 1834 r.) oraz Modesta Laurysiewicza (zm. 1889 r.), ostatniego plenipotenta hr. Tomasza Zamoyskiego.

Źródło: Strona internetowa Parafii Świętego Izydora w Topólczy http://pl.wikipedia.org/wiki/Top%C3%B3lcza
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Tr... rozwiń
Avatar
szum / 18 sierpnia 2010 o 20:28
Bo ksiądz proboszcz Marszalec był zajęty budową kościoła na Podzamku i rozbijaniem i tak niewielkiej parafii . Na kaplicę św Rocha zabrakło czasu i w dniu dzisiejszym zapewne i pieniędzy bo parafian ubyło o połowę.
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 14 sierpnia 2010 o 21:17
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
,,To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków,,.
[/quote]
Krasnobród - Capilla sobre el agua, Krasnobród - Kapliczka na wodzie http://www.youtube.com/user/Fil5onka#p/u/4/-qXnRZQ6iTA
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość... rozwiń
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 12 sierpnia 2010 o 23:50
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków.
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków. rozwiń
Avatar
Turystka / 12 sierpnia 2010 o 15:45
[quote name='ŚWIĘTA INKWIZYCJA' date='11 sierpień 2010 - 23:33 ' timestamp='1281562426' post='328258']
[size=5] [url="http://www.google.pl/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&channel=s&hl=pl&q=architektura%2Cmilczaca-skarga&lr=&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=598"]architektura,milczaca-skarga[/url].
[/size]

[/quote]
[font="Arial Black"]Turyści są tym zdziwieni i oburzeni!!![/font]
[quote name='ŚWIĘTA INKWIZYCJA' date='11 sierpień 2010 - 23:33 ' timestamp='1281562426' post='328258']
[size=5] [url="http://www.google.pl/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&channel=s&hl=pl&q=architektura%2Cmilczaca-skarga&lr=&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=598"]architektura,milczaca-skarga[/url].
[/size]

[/quote]
[font="Arial Black"]Turyści są tym zdziwien... rozwiń
Avatar
iyr, / 12 sierpnia 2010 o 13:45
WYSŁAĆ TAM OSZOŁOMÓW SPOD KRZYŻA W WARSZAWIE !

NIECH REMONTUJĄ I PRZY OKAZJI PROTESTUJĄ DO USRANEJ ŚMIERCI !
Avatar
jon / 12 sierpnia 2010 o 13:21
no ładnie , władza Świecka zajmuje się sprawami ( burmistrz deklaruje chęć remontu kapliczki ), które nalezą do Kościoła
Avatar
NIE DBAJĄ / 12 sierpnia 2010 o 11:25
COŚ KOŚCIÓŁ I WIERNI NIE DBAJĄ O SWOICH ŚWIĘTYCH, W WARSZAWIE TO CO INNEGO TV KAMERY TO STAWIAJĄ KRZYŻ OBOK KRZYŻA W IMIĘ POLITYKI A O JAKIMŚ TAM ŚWIĘTYM ROCHU TO ONI NAWET NIE WIEDZĄ. ZRESZTĄ PO CO IM TAKI ŚWIĘTY CO STOI W LESIE, GDZIE TELEWIZJA NIE DOJEDZIE I NIE MOŻNA SKANDOWAĆ BO W LESIE OBOWIĄZUJE CISZA.
Avatar
beduin / 12 sierpnia 2010 o 11:20
[quote name='marek' date='12 sierpień 2010 - 10:54 ' timestamp='1281603267' post='328397']
Zaprosić warszawskich obrońców z pod Pałacu Prezydenckiego mają dużo czasu no i chyba pieniędzy to pomogą. A tak nawiasem każdy właściciel powinien o swoją własność dbać a nie oglądać się na innych i wyciagać rękę po datki. Nie stać mnie na utrzymanie to albo sprzedaje albo popada w ruinę. Proszę publicznych pieniędzy z podatków w to nie mieszać. Są inne sposoby finansowania takich obiektów tylko trzeba chcieć. Pole do popisu dla prawdziwych KATOLIKÓW.
[/quote]
Co fakt to fakt bo skoro kapliczna stoi na gruncie kościelnym a po za tym jest imienia świętego to odpowiedzialnym za jej stan jest kościół i zamiast słać kasę min. tacową na utrzymywanie purpuratów Lubelskich czy Watykanu to należało by kościół i parafia sama zadbała o ten stary i piękny obiekt .A pieniądze z kasy gminy przeznaczyć ale na modernizacje Krasnobrodu bo wiele jest do zrobienia !
[quote name='marek' date='12 sierpień 2010 - 10:54 ' timestamp='1281603267' post='328397']
Zaprosić warszawskich obrońców z pod Pałacu Prezydenckiego mają dużo czasu no i chyba pieniędzy to pomogą. A tak nawiasem każdy właściciel powinien o swoją własność dbać a nie oglądać się na innych i wyciagać rękę po datki. Nie stać mnie na utrzymanie to albo sprzedaje albo popada w ruinę. Proszę publicznych pieniędzy z podatków w to nie mieszać. Są inne sposoby finansowania takich obiektów tylko trzeba chcieć. Pol... rozwiń
Avatar
marek / 12 sierpnia 2010 o 10:54
Zaprosić warszawskich obrońców z pod Pałacu Prezydenckiego mają dużo czasu no i chyba pieniędzy to pomogą. A tak nawiasem każdy właściciel powinien o swoją własność dbać a nie oglądać się na innych i wyciagać rękę po datki. Nie stać mnie na utrzymanie to albo sprzedaje albo popada w ruinę. Proszę publicznych pieniędzy z podatków w to nie mieszać. Są inne sposoby finansowania takich obiektów tylko trzeba chcieć. Pole do popisu dla prawdziwych KATOLIKÓW.
Avatar
Cerkiew w Topólczy / 18 sierpnia 2010 o 20:48
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków.
[/quote]
O jak skutecznie działa propaganda kościelna Cerkiew w Topólczy W Topólczy istniała pierwotnie parafia prawosławna, należąca do diecezji chełmskiej. Pierwsze o niej wzmianki pochodzą z poł. XVI w. Po synodzie brzeskim w 1596 r. ta cerkiew prawosławna stała się świątynią unicką (greckokatolicką) p.w. Narodzenia Matki Bożej. Po upadku powstania styczniowego w 1864 r., gdy w Królestwie Polskim wzmogła się fala rusyfikacji, car Aleksander II Romanow zlikwidował Unię, zmuszając grekokatolików w 1875 r. do przejścia na prawosławie. W tym czasie proboszczem w Topólczy był ks. Jan Grzegorzewski, który podporządkował się zarządzeniu cara. W 1906 r. Władimir Galikowski, kolejny proboszcz prawosławny w Topólczy, rozpoczął starania o budowę murowanej cerkwi, której plany wykonał architekt Aleksander Puring. Budowę cerkwi w 1911 r., z fundacji Paschałowów, prowadzili bracia Gerwazy i Stanisław Koczorowscy z Warszawy. W wyniku I wojny światowej zmniejszyła się znacznie liczba ludności prawosławnej w Topólczy i w okolicy. Po koniec czerwca 1915 r. ostatni duchowny prawosławny wraz z większością swoich wiernych wyjechał, przed nadciągającymi wojskami austriackimi, w głąb Rosji, a w 1917 r. Austriacy przekazali cerkiew Kościołowi katolickiemu. 5 kwietnia 1919 r. biskup lubelski Marian Leon Fulman erygował w Topólczy parafię rzymskokatolicką, mianując jej proboszczem ks. Jana Makulca. W maju tr. miała miejsce tzw. rekoncyliacja świątyni (obrzęd liturgiczny przywracający charakter sakralny zdewastowanym, bądź sprofanowanym świątyniom, itp.), której dokonał dziekan ze Szczebrzeszyna.Kościół parafialny w Topólczy, jednonawowy, w stylu bizantyńskim, jest zbudowany z cegły czerwonej. Przy prezbiterium są dwie zakrystie, a na frontonie wieża z kruchtą. We wnętrzu znajdują się drewniane nastawy ołtarza głównego i dwie bocznych, adaptowane w latach 1919-1920, z dawnego jej wyposażenia. Podczas przebudowy kościoła w okresie międzywojennym usunięto m.in. kopuły i przebudowano dach. W nastawie ołtarza głównego znajduje się obraz (ikona) Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na drewnie przez malarzy lwowskich, ze złoconą sukienką. W ołtarzu bocznym, po stronie prawej, jest obraz św. Izydora Oracza, namalowany w 1927 r. w Warszawie, a po lewej ? obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ołtarze zostały przebudowane w 1969 r. W kościele jest też chrzcielnica drewniana z 1960 r.
W 2002 r. artysta-malarz Janusz Szpyt z Lubaczowa wykonał w kościele polichromię. Wtedy to odnaleziono ikony: Narodzenie Matki Bożej, anioł z tablicą z 12 świętami, chrzest Jezusa w Jordanie oraz święci prawosławni (patronowie fundatorów cerkwi). W prezbiterium na suficie została namalowana scena ofiarowania Matki Bożej, a nawie głównej ? postaci czterech ewangelistów z atrybutami (św. Jan ? orzeł, św. Łukasz ? wół, św. Marek ? lew i św. Mateusz ? anioł). Nad nastawami ołtarzy bocznych znalazły się obrazy Sług Bożych: Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W 2003 r. zainstalowano w prezbiterium dwa witraże: Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Siewnej. Wokół świątyni ustawiono rzeźby, powstałe w ramach corocznych roztoczańskich plenerów rzeźbiarskich.

W 2004 r., na pamiątkę peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 85. rocznicy parafii w Topólczy, wybudowano dzwonnicę z cegły, na której umieszczono dzwony: ?Józef? i ?Maryja?, wykonane w odlewni Felczyńskich w Przemyślu. Na dzwonie ?Maryja? widnieje napis: W 300-lecie ślubów jasnogórskich powołały mię do życia szlachetne i ofiarne serca parafian Topólczy, staraniem ks. Proboszcza Józefa Kuśmierczyka R.P. 1957; zaś na dzwonie ?Józef?: św. Józefie prowadź do Boga rodziny nasze. Topólcza 1957. Dzwony poświęcił, 20 października 1957 r., ks. kan. Stanisław Szepietowski, dziekan ze Szczebrzeszyna.
W obrębie parafii Topólcza są trzy cmentarze: unicki (pocz. XIX w.), prawosławny (druga poł. XIX w.) i katolicki (pocz. XX w.), na których znajdują się cenne nagrobki, m.in. ks. Romana Koziewicza (zm. 1834 r.) oraz Modesta Laurysiewicza (zm. 1889 r.), ostatniego plenipotenta hr. Tomasza Zamoyskiego.

Źródło: Strona internetowa Parafii Świętego Izydora w Topólczy http://pl.wikipedia.org/wiki/Top%C3%B3lcza
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Tr... rozwiń
Avatar
szum / 18 sierpnia 2010 o 20:28
Bo ksiądz proboszcz Marszalec był zajęty budową kościoła na Podzamku i rozbijaniem i tak niewielkiej parafii . Na kaplicę św Rocha zabrakło czasu i w dniu dzisiejszym zapewne i pieniędzy bo parafian ubyło o połowę.
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 14 sierpnia 2010 o 21:17
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
,,To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków,,.
[/quote]
Krasnobród - Capilla sobre el agua, Krasnobród - Kapliczka na wodzie http://www.youtube.com/user/Fil5onka#p/u/4/-qXnRZQ6iTA
[quote name='SPOLONIZOWANY UKRAINIEC' date='12 sierpień 2010 - 23:50 ' timestamp='1281649834' post='328781']
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość... rozwiń
Avatar
SPOLONIZOWANY UKRAINIEC / 12 sierpnia 2010 o 23:50
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków.
Cerkwie powiatu zamojskiego

Cerkiew w Cześnikach ? Cerkiew w Gdeszynie ? Cerkiew w Horyszowie Ruskim ? Cerkiew w Kalinówce ? Cerkiew w Kosobudach ? Cerkiew w Łaziskach ? Miączyn ? Cerkiew w Niewirkowie ? Cerkiew w Potoczku ? Cerkiew w Szewni Dolnej ? Cerkiew w Śniatyczach ? Cerkiew w Zubowicach ? Szczebrzeszyn ? Cerkiew w Świdnikach ? Cerkiew w Topólczy ? Cerkiew w Trzęsinach ? Zamość ? Zamość
To niech teraz spolonizowani Zamojscy Ukraińcy dbają o dziedzictwo swoich przodków. rozwiń
Avatar
Turystka / 12 sierpnia 2010 o 15:45
[quote name='ŚWIĘTA INKWIZYCJA' date='11 sierpień 2010 - 23:33 ' timestamp='1281562426' post='328258']
[size=5] [url="http://www.google.pl/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&channel=s&hl=pl&q=architektura%2Cmilczaca-skarga&lr=&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=598"]architektura,milczaca-skarga[/url].
[/size]

[/quote]
[font="Arial Black"]Turyści są tym zdziwieni i oburzeni!!![/font]
[quote name='ŚWIĘTA INKWIZYCJA' date='11 sierpień 2010 - 23:33 ' timestamp='1281562426' post='328258']
[size=5] [url="http://www.google.pl/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&channel=s&hl=pl&q=architektura%2Cmilczaca-skarga&lr=&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=598"]architektura,milczaca-skarga[/url].
[/size]

[/quote]
[font="Arial Black"]Turyści są tym zdziwien... rozwiń
Avatar
iyr, / 12 sierpnia 2010 o 13:45
WYSŁAĆ TAM OSZOŁOMÓW SPOD KRZYŻA W WARSZAWIE !

NIECH REMONTUJĄ I PRZY OKAZJI PROTESTUJĄ DO USRANEJ ŚMIERCI !
Avatar
jon / 12 sierpnia 2010 o 13:21
no ładnie , władza Świecka zajmuje się sprawami ( burmistrz deklaruje chęć remontu kapliczki ), które nalezą do Kościoła
Avatar
NIE DBAJĄ / 12 sierpnia 2010 o 11:25
COŚ KOŚCIÓŁ I WIERNI NIE DBAJĄ O SWOICH ŚWIĘTYCH, W WARSZAWIE TO CO INNEGO TV KAMERY TO STAWIAJĄ KRZYŻ OBOK KRZYŻA W IMIĘ POLITYKI A O JAKIMŚ TAM ŚWIĘTYM ROCHU TO ONI NAWET NIE WIEDZĄ. ZRESZTĄ PO CO IM TAKI ŚWIĘTY CO STOI W LESIE, GDZIE TELEWIZJA NIE DOJEDZIE I NIE MOŻNA SKANDOWAĆ BO W LESIE OBOWIĄZUJE CISZA.
Avatar
beduin / 12 sierpnia 2010 o 11:20
[quote name='marek' date='12 sierpień 2010 - 10:54 ' timestamp='1281603267' post='328397']
Zaprosić warszawskich obrońców z pod Pałacu Prezydenckiego mają dużo czasu no i chyba pieniędzy to pomogą. A tak nawiasem każdy właściciel powinien o swoją własność dbać a nie oglądać się na innych i wyciagać rękę po datki. Nie stać mnie na utrzymanie to albo sprzedaje albo popada w ruinę. Proszę publicznych pieniędzy z podatków w to nie mieszać. Są inne sposoby finansowania takich obiektów tylko trzeba chcieć. Pole do popisu dla prawdziwych KATOLIKÓW.
[/quote]
Co fakt to fakt bo skoro kapliczna stoi na gruncie kościelnym a po za tym jest imienia świętego to odpowiedzialnym za jej stan jest kościół i zamiast słać kasę min. tacową na utrzymywanie purpuratów Lubelskich czy Watykanu to należało by kościół i parafia sama zadbała o ten stary i piękny obiekt .A pieniądze z kasy gminy przeznaczyć ale na modernizacje Krasnobrodu bo wiele jest do zrobienia !
[quote name='marek' date='12 sierpień 2010 - 10:54 ' timestamp='1281603267' post='328397']
Zaprosić warszawskich obrońców z pod Pałacu Prezydenckiego mają dużo czasu no i chyba pieniędzy to pomogą. A tak nawiasem każdy właściciel powinien o swoją własność dbać a nie oglądać się na innych i wyciagać rękę po datki. Nie stać mnie na utrzymanie to albo sprzedaje albo popada w ruinę. Proszę publicznych pieniędzy z podatków w to nie mieszać. Są inne sposoby finansowania takich obiektów tylko trzeba chcieć. Pol... rozwiń
Avatar
marek / 12 sierpnia 2010 o 10:54
Zaprosić warszawskich obrońców z pod Pałacu Prezydenckiego mają dużo czasu no i chyba pieniędzy to pomogą. A tak nawiasem każdy właściciel powinien o swoją własność dbać a nie oglądać się na innych i wyciagać rękę po datki. Nie stać mnie na utrzymanie to albo sprzedaje albo popada w ruinę. Proszę publicznych pieniędzy z podatków w to nie mieszać. Są inne sposoby finansowania takich obiektów tylko trzeba chcieć. Pole do popisu dla prawdziwych KATOLIKÓW.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Tłumy na spotkaniu z premierem Morawieckim. Doszło do pikiety i przepychanek [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Tłumy na spotkaniu z premierem Morawieckim. Doszło do pikiety i przepychanek [wideo, zdjęcia] 19 7

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:1 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:1 (relacja na żywo) 9 0

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 24 37

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 1

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 11 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 12 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 37 9

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 37 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 7 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 10 4

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.