poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Kina w Zamościu: Od "Oazy" do CKF

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2010, 07:44
Autor: (bn)

Zamość wybudował sobie Centrum Kultury Filmowej. Jednocześnie może tam oglądać filmy ponad 640 osób, także w technologii 3D. Wojciech Wiszniowski, emeryt z Lubina (woj. dolnośląskie) przekonuje, że nowa placówka nie powinna jednak zapominać o tradycji.

– Zamość ogłosił konkurs na nazwę dla kina i ja go wygrałem – raduje się Wiszniowski. – Placówka nosi teraz nazwę CKF "Stylowy”. Radni przyjęli już odpowiednią uchwałę. Bo kino powinno pamiętać o tradycji.

Pierwszy kinematograf pojawił się w Zamościu w 1908 r. Pisał o tym m.in. Andrzej Kędziora w znakomitej Encyklopedii Miasta Zamościa.

Jego właścicielem był Julian Kasprzycki, który objeżdżał z filmami także okoliczne miasteczka, wioski i przysiółki. Wyświetlał głównie francuskie "obrazy” komediowe i dramatyczne.

W 1911 r. założono w Domu Centralnym kino o nazwie "Oaza”. Tam odbywały się wszystkie ważniejsze, bale i odczyty. Sala miała wymiary 12 na 9,5 m.

Podczas wyświetlania niemych filmów na pianinie grał Bolesław Chmurzyński a na skrzypcach Lejzor Sznycer.

"Oaza” funkcjonowała do 1927 r. W 1910 r. powstało także działające dziesięć lat kino "Promień” (z rosyjskiego "Łucz”), mieszczące się przy ul. Kościuszki 9, a w 1915 kino "Kok” w restauracji Bronisława Szymańskiego.

Podczas I wojny światowej w dawnym kościele reformatów działało także m.in. wojskowe kino polowe, a w 1926 r. powstało m.in. funkcjonujące do dziś sławne kino "Stylowy”.

Ponadto w czasach PRL działało także przy ul. Piłsudskiego kino "Dedal”. Gdy kościół odzyskał świątynię, "Dedal”, zamieniono na "Stylowy”.

Miasto wybudowało właśnie CKF przy ul. Odrodzenia.

– Kino jest nowoczesne, ale nie powinno zapominać o tradycji – mówi Wiszniowski. – Chodzi np. o liternictwo na szyldach. Powinno nawiązywać do tradycji. Takie powinno być też logo CKF. To nie tylko dla mnie jest ważne.

Duch starego kina także powinien być zachowany. – Zamość ma się przecież w tej dziedzinie czym pochwalić – przekonuje Wiszniowski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!