piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Kolejne odszkodowanie dla Zamoyskich za bezprawne działania komunistów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2009, 07:57
Autor: Rafał Panas

1,6 mln zł wypłaci państwo spadkobiercom Jana Zamoyskiego za zabranie Ratusza w Szczebrzeszynie. Wśród nich jest obecny prezydent Zamościa.

Jan Zamoyski utracił majątek po tym, jak został oskarżony pod koniec lat 40. m.in. o próbę obalenia przemocą ustroju państwa polskiego, szpiegostwo na rzecz ambasady amerykańskiej i angielskiej.

Potomek magnackiego rodu został w latach 50. uniewinniony od wydumanych zarzutów, ale majątku do śmierci nie odzyskał – poinformowała wczorajsza „Rzeczpospolita”.
Pieniądze za zabrany budynek Ratusza dostanie dopiero pięciu spadkobierców Jana Zamoyskiego. Sąd Apelacyjny w Lublinie zasądził im po 136 800 zł odszkodowania plus odsetki – w sumie 1,6 mln zł.

– Czekamy jeszcze na uzasadnienie wyroku i czy druga strona się nie odwoła. Wtedy będziemy rozmawiać – ucina krótko Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa i jeden ze spadkobierców.

– Jeżeli spadkobiercom Zamoyskich zostałby zwrócony budynek, to musielibyśmy układać się z nimi co do zasady dalszego korzystania z obiektu. Skoro sąd zasądził odszkodowanie od Skarbu Państwa to nas to nie dotyczy – komentuje Jerzy Banaszkiewicz, zastępca burmistrza Szczebrzeszyna.

To już kolejne pieniądze, jakie rodzina Zamoyskich dostała za bezprawne działania władz komunistycznych. W styczniu władze samorządowe województwa zgodziły się wypłacić spadkobiercom Aleksandra Zamoyskiego 17 mln zł.

W zamian zrzekli się oni roszczeń do pałacu (i jego wyposażenia) oraz parku w Kozłówce koło Lubartowa. Zamoyscy walczyli o swoją własność od lat 90. Wcześniej, w 1944 r., zabrała im ją władza ludowa. Pod koniec lat 70. w pałacu powstało muzeum.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zmc
kk
Natalia
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zmc
zmc (4 sierpnia 2009 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kk napisał:
Marcin Zamoyski jeśli otrzyma odszkodowanie to w całości przekaże je na potrzeby KS Hetman Zamość -

No ale spadkobierców jest 6 albo 8. Najbardziej publiczny i znany odpala swoją działkę na szczytny cel, coby nazwiska nie pohańbić, a pozostali robią zrzutę, żeby za bardzo nie zbiedniał. Przynajmniej ja bym tak zrobił.
Rozwiń
kk
kk (4 sierpnia 2009 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marcin Zamoyski jeśli otrzyma odszkodowanie to w całości przekaże je na potrzeby KS Hetman Zamość -
Rozwiń
Natalia
Natalia (4 sierpnia 2009 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę mi powiedzieć, bo szczerze mówiąc nigdy nie interesowałam się bliżej rodziną Zamoyskich, skąd mieli takie olbrzymie włości, w jaki sposób stali się ich właścicielami i jak tu się znaleźli na naszych terenach?
Rozwiń
lida
lida (4 sierpnia 2009 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten cały Marcin...
Rozwiń
s.p
s.p (4 sierpnia 2009 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
aaa napisał:
Magnaci bezprawnie wyłudzają pieniądze podatników. Przecież te ich majątki to efekt pracy nie ich, tylko pańszczyźnianych chłopów, którzy swoim potem i krwią budowali ich fortuny. Oni zaś włóczyli się po świecie i dawali rady tego bogactwa roztrwonić. Te majątki to dobro wspólne narodu polskiego a nie ich. I byłoby dobrze aby władze (także pan Grabczuk) zaprzestali szarogęsić się nie swoim. Niech marszałek odda ze swoich pieniędzy w imię sprawiedliwości dziejowej. A nie z naszych. Polacy zawsze będą dziadami, bo ciągle ktoś wyciąga łapę po nienależny szmal. To zdegenerowana arystokracja, to Żydzi, to Zabużanie, to inna swołocz.

Człowieku Komuna przeżarła ci mózg! Poddaj się sterylizacji abyś nie płodził podobnych sobie półgłówków !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!