piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Kolejny etap budowy przejścia granicznego w Dołhobyczowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2011, 14:54

Przejście w Dołhobyczowie zostanie tymczasowo otwarte już na Euro 2012 (Leszek Wójtowicz/Archiwum)
Przejście w Dołhobyczowie zostanie tymczasowo otwarte już na Euro 2012 (Leszek Wójtowicz/Archiwum)

Wpłynęło sześć ofert, z których zostanie wybrana najkorzystniejsza. Na początku maja powinna zostać podpisana umowa z firmą, który zajmie się realizacją kolejnego etapu budowy drogowego przejścia granicznego z Ukrainą w Dołhobyczowie. Wiadomo, że na czas Euro 2012 przejście zostanie tymczasowo otwarte dla kibiców.

Budowa przejścia granicznego Dołhobyczów–Uhrynów trwa od 2008 roku. Do tej pory wzniesiono m.in. budynek główny i 10 budynków odpraw, wybudowano kanalizację i część wiat. Wszystko kosztowało ponad 46 mln złotych.

W tym roku rozpocznie się kolejny etap prac. W ogłoszonym przetargu wzięło udział sześć firm. – Oferty zostały otwarte, jesteśmy na etapie ich badania – powiedział nam Ryszard Rachoń, zastępca dyrektora Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie.

Wiadomo, że najniższą ofertę złożyła firma Budimex SA, która za wejście na teren budowy zażyczyła sobie ponad 18,2 mln złotych. Najwyższa oferta opiewała na sumę blisko 25,5 mln złotych.

– W planach jest m.in. wykonanie instalacji, tynków i elewacji na budynku głównym oraz czterech pawilonów kontroli paszportowo-celnej – mówi wicedyrektor Rachoń. – Wszystko wskazuje na to, że na początku maja podpiszemy umowę z wyłonionym wykonawcą.

Na kolejne lata na kontynuację zarezerwowano prac blisko 50 mln złotych. Pierwszy etap budowy przejścia ma zakończyć się w 2013 roku i kosztować łącznie 150 mln złotych.

Dopiero wtedy podróżni będą mogli przekraczać granicę z Ukrainą. Ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obiecuje, że za rok podczas odbywających się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej kibice będą mogli przez Dołhobyczów jechać na mecze rozgrywane na ukraińskich stadionach. – Po zakończeniu mistrzostw przejście zostanie zamknięte w celu kontynuacji budowy – przyznaje Rachoń.

Z budowy cieszy się samorząd. – Nowe przejście, to nowe miejsca pracy i drogi – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. – Dzięki środkom unijnym dalej będziemy przebudowywać drogę powiatową z Hrubieszowa do Dołhobyczowa, czyli tak zwaną nadbużankę. Czekamy na kolejne środki. W tym roku ma ruszyć również rozbudowa przejścia w Zosinie – dodaje starosta.

Władze gminy czekają na uruchomienie przejścia towarowego, wokół którego mogłyby powstać składy celne, motele, parkingi, lokale gastronomiczne i sklepy. Jego budowa ma się rozpocząć dopiero po 2013 roku.

Na przejściu Dołhobyczów–Uhrynów zaplanowano po pięć pasów odpraw w obu kierunkach dla samochodów osobowych i po dwa dla autobusów. Na początek będzie to przejście osobowe, ale z możliwością rozszerzenia jego kategorii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!