piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

Krasnobród: Prezydent Lech Kaczyński wypuści orła do lotu

Dodano: 5 maja 2009, 12:31
Autor: (bn)

Powstańcy styczniowi polegli przy kaplicy św. Rocha zostaną godnie upamiętnieni. Na uroczystość odsłonięcia ich pomnika przyjechać ma Prezydent RP.

Okazały orzeł trzymający w dziobie rozerwane kajdany powrócił na cmentarz w Krasnobrodzie. Został on na nowo wyrzeźbiony przez jednego z miejscowych rzeźbiarzy. Teraz wygląda nawet wspanialej. Mieszkańcy miasta odetchnęli z ulgą.

- Bo ten orzeł jest dla nas bardzo ważny - mówi Zbigniew Michalski, wiceburmistrz Krasnobrodu. - Wyszedł pięknie.

Kamienny orzeł stoi na mogiłach powstańców styczniowych z oddziału Marcina Lelewela-Borelowskiego. Stoczyli oni w okolicach krasnobrodzkiej kaplicy św. Rocha krwawą bitwę z Rosjanami. Odbyła się ona 24 marca 1863 r.

Poległo 42 powstańców (straty nieprzyjaciela były kilka razy większe). Bohaterów pogrzebano na krasnobrodzkim cmentarzu. W 1930 r. mieszkańcy miasta ustawili na ich mogile pomnik. Był to kamienny właśnie kamienny, kilkumetrowy orzeł.

Od tamtego czasu pomnik nie był jednak konserwowany i remontowany. Ostatnio groził zawaleniem bo jego fundamenty zaczęły się zapadać. Miejscowi urzędnicy postanowili temu zapobiec.

Wysupłali 45 tys. zł na jego renowację. Konserwator zabytków wyraził na to zgodę. - Ten nowy pomnik wykonał nasz rzeźbiarz, Andrzej Gontarz - podkreśla Michalski.
- Bez tego orła było na cmentarzu pusto - raduje się 75-letnia mieszkanka Krasnobrodu. - Dobrze, że wreszcie powrócił.

Oficjalne otwarcie pomnika odbędzie się 16 czerwca. - Zaprosiliśmy na tę uroczystość Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP - mówi wiceburmistrz. - Docenił on rangę tego wydarzenia. Dostaliśmy już potwierdzenie jego wizyty.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!