Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 stycznia 2016 r.
9:13

Kryłów: Można już zwiedzać ruiny zamku. Prace kosztowały 1,5 mln zł

0 16 A A
Oprócz prac budowlanych projekt „Pod skrzydłami Natury 2000”, który realizuje gmina Mircze, to także m.in. działania edukacyjne na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów, konkursy i warsztaty dla młodzieży (fot. UG Mircze)
Oprócz prac budowlanych projekt „Pod skrzydłami Natury 2000”, który realizuje gmina Mircze, to także m.in. działania edukacyjne na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów, konkursy i warsztaty dla młodzieży (fot. UG Mircze)

Możemy już zwiedzać ruiny zamku w Kryłowie oraz ścieżki przyrodniczo-edukacyjne wokół niego. Prace, które mają zachwycić turystów kosztowały ponad 1,5 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ruiny zamku w Kryłowie to nasze oczko w głowie i zarazem najbardziej „chodliwy” towar przyciągający do naszej gminy turystów – przyznaje Marta Małyszek, wójt gminy Mircze (pow. hrubieszowski). – Jeszcze przed zakończeniem prac zauważyliśmy, że turystów jest znacznie więcej niż zwykle. Nie odstraszała ich nawet niezbyt dobra pogoda.

Teraz prace renowacyjne zakończono i ruiny można już zwiedzać. W trakcie prac odtworzono wschodni bastion obronnego średniowiecznego ufortyfikowania zamkowego na rzecznej wyspie w Kryłowie. Nad 2-metrowym murowanym umocnieniem wykonano nasyp ziemny. Sprawiło to, że jego całkowita wysokość to ok. 10 metrów.

Prace poprzedziły badania archeologiczne. Najciekawsze wyniki dały badania magnetyczne, które wykazały, że na dziedzińcu zamkowym znajdują się relikty budowli o wymiarach 40 na 40 metrów. Był to prawdopodobniej pałac mieszkalny. Okazało się także, że uważany za trzybastionowy zamek kryłowski, miał jeszcze jeden obiekt obronny znajdujący się pomiędzy dwoma największymi bastionami (od strony Kryłowa). Podczas badań archeolodzy znaleźli kilkaset zabytków z XVII–XX wieku: kufle, ceramikę, pieczęcie, przedmioty metalowe, miedziane i ołowiane, kafle, militaria oraz kilkadziesiąt monet.

– Nasz zamek skrywa jeszcze wiele tajemnic. Jedna z najciekawszych to właśnie ów nieznany dotychczas zamek mieszkalny – uważa Małyszek. – Gdyby fundusze na to pozwoliły wspaniale byłoby odrestaurować cały zamek, ale nie wiem, czy kiedykolwiek to się stanie. W grę wchodzą ogromne pieniądze.

Dotychczasowe prace pochłonęły 1,5 mln zł. Ponad 900 tys. pochodziło jednak z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009–2014. Oprócz odrestaurowania zamku pieniądze pochłonęło stworzenie ścieżek dydaktycznych: pięciokilometrowej Krainy Suma, 10-kilometrowej ścieżki Pohrebiska i ścieżki Zapomniane Sanktuarium, która ma w sumie 3 km. Wszystkie zaczynają się od kryłowskich ruin. Na pierwszej z nich zamontowano punkt widokowy, z którego obraz można podglądać przez całą dobę w internecie.

Idąc Krainą Suma przejdziemy m.in. przez kładkę z desek wiszącą na stalowych linach, o długości ok. 40 m., zobaczymy suma z kamienia, figury zwierząt występujących na wyspie, stanowisko bobra europejskiego, bociana białego, cmentarz unicki z najstarszym na Lubelszczyźnie nagrobkiem pochodzącym z 1788 roku.

Ścieżka Pohrebiska prowadzi m.in. przez drewniany most na rzece Bug, targowicę – nieistniejącą dzielnicę żydowską oraz stanowisko żółwia błotnego. Idąc szlakiem Zapomniane Sanktuarium zobaczymy dawny klasztor reformatów, kapliczkę św. Mikołaja z wilkiem nad cudownym źródełkiem, stanowisko orlika krzykliwego, kuropatwy, przepiórki, sarny i dzika.

fot. UG Mircze
fot. UG Mircze
fot. UG Mircze
fot. UG Mircze
fot. UG Mircze
fot. UG Mircze
Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 lutego 2016 o 18:08

W okresie wojennym i powojennym toczono spory o wyspę i o to, do kogo powinna ostatecznie należeć czy do Polski czy do Ukrainy. 

Co to za bzdury ? W okresie wojennym (1939 - 1945) nie istniała zarówno Polska, jak i Ukraina, to kto z kim miał te spory przeprowadzać ?  :wacko: Po wojnie na Bugu graniczyła Polska z ZSRR - tam też Ukraińcy nie mogli być stroną sporu ...

Avatar
Chełmianin N / 28 stycznia 2016 o 16:47
 NIE SPŁONĄŁ!
Ograniczonego myślącego inaczej mądrzy poparli,
pismami wsparli  i merytorycznie rację przyznali,
a Ty gościu porażki przeżyć nie potrafisz i tak jest
bo dużo mądry, to by wskazał gdzie ta ziemia jest.
                    >>>>>>>>>>>
Twoja wiedza  powiada, że z nauką się nie zgadza,
to dlaczego nie napisze tam, gdzie napisać wypada
i przekonać profesorów, że złudną teorię wymyślili,
w wyniku której Lubelszczyznę do ziemi ograniczyli.
                    >>>>>>>>>>>
Morał: normalny odwagę miał i dostał to co chciał,
że wstydu się nie spalił, bo w sobie cel prawdy miał,
a szanowny Guest niech do mądrzejszych się zwróci,
gdzie się dowie, że historii Polski już się nie odwróci!
 NIE SPŁONĄŁ!
Ograniczonego myślącego inaczej mądrzy poparli,
pismami wsparli  i merytorycznie rację przyznali,
a Ty gościu porażki przeżyć nie potrafisz i tak jest
bo dużo mądry, to by wskazał gdzie ta ziemia jest.
                    >>>>>>>>>>>
Twoja wiedza  powiada, że z nauką się nie zgadza,
to dlaczego nie napisze tam, gdzie napisać wypada
i przeko... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 15:16
Chełmianinie, to przykre, jak ktoś jest tak ograniczony, a sili się na bycie mądrym. Dałeś już taki popis swojej "wiedzy" i "inteligencji", że każdy normalny człowiek spłonąłby ze wstydu... Ale ty brniesz dalej w swoje złudne teoryjki... Współczuć należy wszystkim, którzy muszą na co dzień znosić twoje "mądrości". Nie ma nic gorszego jak osoba uparcie przekonująca do swoich błędnych racji i to nie merytorycznie, a ad personam. Ludzi takich nazywają potocznie "inteligentnymi inaczej".
Avatar
Chełmianin N / 26 stycznia 2016 o 13:49

Sprostowanie! Kryłów z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego, bo kiedyś leżał na Chełmszczyźnie, a teraz leży na... Zamojszczyźnie :D

Województwo Lubelskie, nie Lubelszczyzna- Lubelska Ziemia, 
a gdzie w Lubelskiem leży Zamojszczyzna- Zamojska Ziemia?
Zaś kto inaczej, uważa niech udowodni, że istnieje ta ziemia?
Dla przypomnienia Zamość od zarania, to Chełmska Ziemia,
a poprawnie to: Lubelskie, Zamojskie, i to historii nie zmienia!
Województwo Lubelskie, nie Lubelszczyzna- Lubelska Ziemia, 
a gdzie w Lubelskiem leży Zamojszczyzna- Zamojska Ziemia?
Zaś kto inaczej, uważa niech udowodni, że istnieje ta ziemia?
Dla przypomnienia Zamość od zarania, to Chełmska Ziemia,
a poprawnie to: Lubelskie, Zamojskie, i to historii nie zmienia!
rozwiń
Avatar
Geograf / 26 stycznia 2016 o 11:21

Co do wypowiedzi Chełmianina, który strasznie się oburzył, jak ktoś zwrócił mu uwagę. To, co piszesz nie zmienia faktu, że Kryłów leżał i leży na Lubelszczyźnie. Proponuję rzucić okiem na opracowania geograficzne, bo definicja słowa "Lubelszczyzna" i "województwo lubelskie" niewiele ma tu do rzeczy. I zanim zaczniesz obrażać innych popracuj nad własną kulturą osobistą. Krzyczenie CapsLockiem nie oznacza, że ma się rację. Jak widać nawet tytuł naukowy nie gwarantuje w dzisiejszych czasach kultury wypowiedzi i umiejętności panowania na emocjami.

Sprostowanie! Kryłów z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego, bo kiedyś leżał na Chełmszczyźnie, a teraz leży na... Zamojszczyźnie :D

Sprostowanie! Kryłów z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego, bo kiedyś leżał na Chełmszczyźnie, a teraz leży na... Zamojszczyźnie :D

rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 25 stycznia 2016 o 16:20
UPÓR BREDZI! Gościu manię wielkości w mózgownicy masz. a co do Lubelszczyzny to na mapie ją wskaż. Wiedzę uczonych i historię Polski podważasz a to potwierdza, że mądrzejszych znieważasz i opętanym trzeba być, żeby w urojeniu tkwić. a może to jest wścik, który prawdę chce zbyć! Jeśli dowody naukowe na Lubelszczyznę masz, to dlaczego się boisz napisać, że prawdę znasz? Morał: Chełmianin wiele pism od mądrych ma i dlatego maniactwo dzięki nauce sięgnęło dna, a zatem uznaj prawdę, bo zaparcie długo trwa, który głowie szkodzi jeśli rozum brednie płodzi! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> witam, dziękuję za zwrócenie uwagi. moi dziennikarze o tym wiedzą (przynajmniej mam taką nadzieję, bo już o tym z nimi nieraz rozmawiałem), ale przyzwyczajenie jest na tyle silne, że - podobnie jak wiele osób z naszego województwa - stosują nazwę Lubelszczyzna w kontekście Lubelskiego. praca, praca i jeszcze raz praca  Pozdrawiam Krzysztof Wiejak red. naczelny Dziennika Wschodniego/MM Lublin WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
UPÓR BREDZI! Gościu manię wielkości w mózgownicy masz. a co do Lubelszczyzny to na mapie ją wskaż. Wiedzę uczonych i historię Polski podważasz a to potwierdza, że mądrzejszych znieważasz i opętanym trzeba być, żeby w urojeniu tkwić. a może to jest wścik, który prawdę chce zbyć! Jeśli dowody naukowe na Lubelszczyznę masz, to dlaczego się boisz napisać, że prawdę znasz? Morał: Chełmianin wiele pism od mądrych ma i dlatego maniactwo dzięki nauce sięgnęło dna, a zatem uznaj prawdę, bo zaparcie długo trwa, który głowie szkodzi jeśli rozum bredn... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 14:56
Jeżeli chodzi o kwestię przynależności zamku, to wątpliwości pojawiają się stąd, że owszem kiedyś rzeka płynęła innym korytem, po zmianie koryta wydzieliła się wyspa, na której znajduje się zamek. W okresie wojennym i powojennym toczono spory o wyspę i o to, do kogo powinna ostatecznie należeć czy do Polski czy do Ukrainy. Jednak nigdy nie przeszła w ukraińskie ręce. Co do wypowiedzi Chełmianina, który strasznie się oburzył, jak ktoś zwrócił mu uwagę. To, co piszesz nie zmienia faktu, że Kryłów leżał i leży na Lubelszczyźnie. Proponuję rzucić okiem na opracowania geograficzne, bo definicja słowa "Lubelszczyzna" i "województwo lubelskie" niewiele ma tu do rzeczy. I zanim zaczniesz obrażać innych popracuj nad własną kulturą osobistą. Krzyczenie CapsLockiem nie oznacza, że ma się rację. Jak widać nawet tytuł naukowy nie gwarantuje w dzisiejszych czasach kultury wypowiedzi i umiejętności panowania na emocjami.
Jeżeli chodzi o kwestię przynależności zamku, to wątpliwości pojawiają się stąd, że owszem kiedyś rzeka płynęła innym korytem, po zmianie koryta wydzieliła się wyspa, na której znajduje się zamek. W okresie wojennym i powojennym toczono spory o wyspę i o to, do kogo powinna ostatecznie należeć czy do Polski czy do Ukrainy. Jednak nigdy nie przeszła w ukraińskie ręce. Co do wypowiedzi Chełmianina, który strasznie się oburzył, jak ktoś zwrócił mu uwagę. To, co piszesz nie zmienia faktu, że Kryłów leżał i leży na Lubelszczyźnie. Proponuję rzu... rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 25 stycznia 2016 o 14:25
WSTYD I HAŃBA! Chełmianin swój region zna, a Twoja wiedza urojenia ma. Naukowcy się wypowiedzieli, żeby tacy jak Ty zrozumieli, a teraz czytaj co powiedzieli. Wstydem i hańbą jesteś sam, bo nie uznajesz pismo z PAN oraz mądrzejszych od siebie, którzy ośmieszyli też i Ciebie! Morał: jak się czytać nie umie to niewiele wiedzy w rozumie. RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WSTYD I HAŃBA! Chełmianin swój region zna, a Twoja wiedza urojenia ma. Naukowcy się wypowiedzieli, żeby tacy jak Ty zrozumieli, a teraz czytaj co powiedzieli. Wstydem i hańbą jesteś sam, bo nie uznajesz pismo z PAN oraz mądrzejszych od siebie, którzy ośmieszyli też i Ciebie! Morał: jak się czytać nie umie to niewiele wiedzy w rozumie. RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powsta... rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 25 stycznia 2016 o 14:08
  WSTYD I HAŃBA!
Chełmianin swój region zna, 
a Twoja wiedza urojenia ma.
Naukowcy się wypowiedzieli,
żeby tacy jak Ty zrozumieli,
a teraz czytaj co powiedzieli.
Wstydem i hańbą jesteś sam,
bo nie uznajesz pismo z PAN
oraz mądrzejszych od siebie,
którzy ośmieszyli też i Ciebie!
Morał: jak się czytać nie umie
to niewiele wiedzy w rozumie.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 
2011(CET)
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
witam,
dziękuję za zwrócenie uwagi. moi dziennikarze o tym wiedzą (przynajmniej mam taką nadzieję, bo już o tym z nimi nieraz rozmawiałem), ale przyzwyczajenie jest na tyle silne, że - podobnie jak wiele osób z naszego województwa - stosują nazwę Lubelszczyzna w kontekście Lubelskiego.
praca, praca i jeszcze raz praca
 Pozdrawiam
Krzysztof Wiejak
red. naczelny 
 
PS
Jeżeli znasz regiony, to wskaż na której widnieją na mapie?
  WSTYD I HAŃBA!
Chełmianin swój region zna, 
a Twoja wiedza urojenia ma.
Naukowcy się wypowiedzieli,
żeby tacy jak Ty zrozumieli,
a teraz czytaj co powiedzieli.
Wstydem i hańbą jesteś sam,
bo nie uznajesz pismo z PAN
oraz mądrzejszych od siebie,
którzy ośmieszyli też i Ciebie!
Morał: jak się czytać nie umie
to niewiele wiedzy w rozumie.
>>>>>>>>>>>>>>>... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 13:37

Kilka lat temu zamek w Kryłowie był po stronie ukraińskiej.Graniczna rzeka Bug zmieniła koryto pewnej wiosny pozostawiając zamek po polskiej stronie!

Też o tym słyszałam... ;)

Avatar
Gość / 2 lutego 2016 o 18:08

W okresie wojennym i powojennym toczono spory o wyspę i o to, do kogo powinna ostatecznie należeć czy do Polski czy do Ukrainy. 

Co to za bzdury ? W okresie wojennym (1939 - 1945) nie istniała zarówno Polska, jak i Ukraina, to kto z kim miał te spory przeprowadzać ?  :wacko: Po wojnie na Bugu graniczyła Polska z ZSRR - tam też Ukraińcy nie mogli być stroną sporu ...

Avatar
Chełmianin N / 28 stycznia 2016 o 16:47
 NIE SPŁONĄŁ!
Ograniczonego myślącego inaczej mądrzy poparli,
pismami wsparli  i merytorycznie rację przyznali,
a Ty gościu porażki przeżyć nie potrafisz i tak jest
bo dużo mądry, to by wskazał gdzie ta ziemia jest.
                    >>>>>>>>>>>
Twoja wiedza  powiada, że z nauką się nie zgadza,
to dlaczego nie napisze tam, gdzie napisać wypada
i przekonać profesorów, że złudną teorię wymyślili,
w wyniku której Lubelszczyznę do ziemi ograniczyli.
                    >>>>>>>>>>>
Morał: normalny odwagę miał i dostał to co chciał,
że wstydu się nie spalił, bo w sobie cel prawdy miał,
a szanowny Guest niech do mądrzejszych się zwróci,
gdzie się dowie, że historii Polski już się nie odwróci!
 NIE SPŁONĄŁ!
Ograniczonego myślącego inaczej mądrzy poparli,
pismami wsparli  i merytorycznie rację przyznali,
a Ty gościu porażki przeżyć nie potrafisz i tak jest
bo dużo mądry, to by wskazał gdzie ta ziemia jest.
                    >>>>>>>>>>>
Twoja wiedza  powiada, że z nauką się nie zgadza,
to dlaczego nie napisze tam, gdzie napisać wypada
i przeko... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 15:16
Chełmianinie, to przykre, jak ktoś jest tak ograniczony, a sili się na bycie mądrym. Dałeś już taki popis swojej "wiedzy" i "inteligencji", że każdy normalny człowiek spłonąłby ze wstydu... Ale ty brniesz dalej w swoje złudne teoryjki... Współczuć należy wszystkim, którzy muszą na co dzień znosić twoje "mądrości". Nie ma nic gorszego jak osoba uparcie przekonująca do swoich błędnych racji i to nie merytorycznie, a ad personam. Ludzi takich nazywają potocznie "inteligentnymi inaczej".
Avatar
Chełmianin N / 26 stycznia 2016 o 13:49

Sprostowanie! Kryłów z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego, bo kiedyś leżał na Chełmszczyźnie, a teraz leży na... Zamojszczyźnie :D

Województwo Lubelskie, nie Lubelszczyzna- Lubelska Ziemia, 
a gdzie w Lubelskiem leży Zamojszczyzna- Zamojska Ziemia?
Zaś kto inaczej, uważa niech udowodni, że istnieje ta ziemia?
Dla przypomnienia Zamość od zarania, to Chełmska Ziemia,
a poprawnie to: Lubelskie, Zamojskie, i to historii nie zmienia!
Województwo Lubelskie, nie Lubelszczyzna- Lubelska Ziemia, 
a gdzie w Lubelskiem leży Zamojszczyzna- Zamojska Ziemia?
Zaś kto inaczej, uważa niech udowodni, że istnieje ta ziemia?
Dla przypomnienia Zamość od zarania, to Chełmska Ziemia,
a poprawnie to: Lubelskie, Zamojskie, i to historii nie zmienia!
rozwiń
Avatar
Geograf / 26 stycznia 2016 o 11:21

Co do wypowiedzi Chełmianina, który strasznie się oburzył, jak ktoś zwrócił mu uwagę. To, co piszesz nie zmienia faktu, że Kryłów leżał i leży na Lubelszczyźnie. Proponuję rzucić okiem na opracowania geograficzne, bo definicja słowa "Lubelszczyzna" i "województwo lubelskie" niewiele ma tu do rzeczy. I zanim zaczniesz obrażać innych popracuj nad własną kulturą osobistą. Krzyczenie CapsLockiem nie oznacza, że ma się rację. Jak widać nawet tytuł naukowy nie gwarantuje w dzisiejszych czasach kultury wypowiedzi i umiejętności panowania na emocjami.

Sprostowanie! Kryłów z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego, bo kiedyś leżał na Chełmszczyźnie, a teraz leży na... Zamojszczyźnie :D

Sprostowanie! Kryłów z Lubelszczyzną nie ma nic wspólnego, bo kiedyś leżał na Chełmszczyźnie, a teraz leży na... Zamojszczyźnie :D

rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 25 stycznia 2016 o 16:20
UPÓR BREDZI! Gościu manię wielkości w mózgownicy masz. a co do Lubelszczyzny to na mapie ją wskaż. Wiedzę uczonych i historię Polski podważasz a to potwierdza, że mądrzejszych znieważasz i opętanym trzeba być, żeby w urojeniu tkwić. a może to jest wścik, który prawdę chce zbyć! Jeśli dowody naukowe na Lubelszczyznę masz, to dlaczego się boisz napisać, że prawdę znasz? Morał: Chełmianin wiele pism od mądrych ma i dlatego maniactwo dzięki nauce sięgnęło dna, a zatem uznaj prawdę, bo zaparcie długo trwa, który głowie szkodzi jeśli rozum brednie płodzi! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> witam, dziękuję za zwrócenie uwagi. moi dziennikarze o tym wiedzą (przynajmniej mam taką nadzieję, bo już o tym z nimi nieraz rozmawiałem), ale przyzwyczajenie jest na tyle silne, że - podobnie jak wiele osób z naszego województwa - stosują nazwę Lubelszczyzna w kontekście Lubelskiego. praca, praca i jeszcze raz praca  Pozdrawiam Krzysztof Wiejak red. naczelny Dziennika Wschodniego/MM Lublin WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
UPÓR BREDZI! Gościu manię wielkości w mózgownicy masz. a co do Lubelszczyzny to na mapie ją wskaż. Wiedzę uczonych i historię Polski podważasz a to potwierdza, że mądrzejszych znieważasz i opętanym trzeba być, żeby w urojeniu tkwić. a może to jest wścik, który prawdę chce zbyć! Jeśli dowody naukowe na Lubelszczyznę masz, to dlaczego się boisz napisać, że prawdę znasz? Morał: Chełmianin wiele pism od mądrych ma i dlatego maniactwo dzięki nauce sięgnęło dna, a zatem uznaj prawdę, bo zaparcie długo trwa, który głowie szkodzi jeśli rozum bredn... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 14:56
Jeżeli chodzi o kwestię przynależności zamku, to wątpliwości pojawiają się stąd, że owszem kiedyś rzeka płynęła innym korytem, po zmianie koryta wydzieliła się wyspa, na której znajduje się zamek. W okresie wojennym i powojennym toczono spory o wyspę i o to, do kogo powinna ostatecznie należeć czy do Polski czy do Ukrainy. Jednak nigdy nie przeszła w ukraińskie ręce. Co do wypowiedzi Chełmianina, który strasznie się oburzył, jak ktoś zwrócił mu uwagę. To, co piszesz nie zmienia faktu, że Kryłów leżał i leży na Lubelszczyźnie. Proponuję rzucić okiem na opracowania geograficzne, bo definicja słowa "Lubelszczyzna" i "województwo lubelskie" niewiele ma tu do rzeczy. I zanim zaczniesz obrażać innych popracuj nad własną kulturą osobistą. Krzyczenie CapsLockiem nie oznacza, że ma się rację. Jak widać nawet tytuł naukowy nie gwarantuje w dzisiejszych czasach kultury wypowiedzi i umiejętności panowania na emocjami.
Jeżeli chodzi o kwestię przynależności zamku, to wątpliwości pojawiają się stąd, że owszem kiedyś rzeka płynęła innym korytem, po zmianie koryta wydzieliła się wyspa, na której znajduje się zamek. W okresie wojennym i powojennym toczono spory o wyspę i o to, do kogo powinna ostatecznie należeć czy do Polski czy do Ukrainy. Jednak nigdy nie przeszła w ukraińskie ręce. Co do wypowiedzi Chełmianina, który strasznie się oburzył, jak ktoś zwrócił mu uwagę. To, co piszesz nie zmienia faktu, że Kryłów leżał i leży na Lubelszczyźnie. Proponuję rzu... rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 25 stycznia 2016 o 14:25
WSTYD I HAŃBA! Chełmianin swój region zna, a Twoja wiedza urojenia ma. Naukowcy się wypowiedzieli, żeby tacy jak Ty zrozumieli, a teraz czytaj co powiedzieli. Wstydem i hańbą jesteś sam, bo nie uznajesz pismo z PAN oraz mądrzejszych od siebie, którzy ośmieszyli też i Ciebie! Morał: jak się czytać nie umie to niewiele wiedzy w rozumie. RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
WSTYD I HAŃBA! Chełmianin swój region zna, a Twoja wiedza urojenia ma. Naukowcy się wypowiedzieli, żeby tacy jak Ty zrozumieli, a teraz czytaj co powiedzieli. Wstydem i hańbą jesteś sam, bo nie uznajesz pismo z PAN oraz mądrzejszych od siebie, którzy ośmieszyli też i Ciebie! Morał: jak się czytać nie umie to niewiele wiedzy w rozumie. RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powsta... rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 25 stycznia 2016 o 14:08
  WSTYD I HAŃBA!
Chełmianin swój region zna, 
a Twoja wiedza urojenia ma.
Naukowcy się wypowiedzieli,
żeby tacy jak Ty zrozumieli,
a teraz czytaj co powiedzieli.
Wstydem i hańbą jesteś sam,
bo nie uznajesz pismo z PAN
oraz mądrzejszych od siebie,
którzy ośmieszyli też i Ciebie!
Morał: jak się czytać nie umie
to niewiele wiedzy w rozumie.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 
2011(CET)
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
witam,
dziękuję za zwrócenie uwagi. moi dziennikarze o tym wiedzą (przynajmniej mam taką nadzieję, bo już o tym z nimi nieraz rozmawiałem), ale przyzwyczajenie jest na tyle silne, że - podobnie jak wiele osób z naszego województwa - stosują nazwę Lubelszczyzna w kontekście Lubelskiego.
praca, praca i jeszcze raz praca
 Pozdrawiam
Krzysztof Wiejak
red. naczelny 
 
PS
Jeżeli znasz regiony, to wskaż na której widnieją na mapie?
  WSTYD I HAŃBA!
Chełmianin swój region zna, 
a Twoja wiedza urojenia ma.
Naukowcy się wypowiedzieli,
żeby tacy jak Ty zrozumieli,
a teraz czytaj co powiedzieli.
Wstydem i hańbą jesteś sam,
bo nie uznajesz pismo z PAN
oraz mądrzejszych od siebie,
którzy ośmieszyli też i Ciebie!
Morał: jak się czytać nie umie
to niewiele wiedzy w rozumie.
>>>>>>>>>>>>>>>... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 13:37

Kilka lat temu zamek w Kryłowie był po stronie ukraińskiej.Graniczna rzeka Bug zmieniła koryto pewnej wiosny pozostawiając zamek po polskiej stronie!

Też o tym słyszałam... ;)

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 4 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 0 1

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 26 7

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 38 34

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 28 10

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 5 2

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!