czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Kryłów: Ruiny zamku powrócą do czasów świetności

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2009, 10:27
Autor: Bogdan Nowak

Władze Gminy Mircze przymierzają się do budowy kilkunastometrowej baszty na zamku w Kryłowie. Będzie z niej widać rozległą panoramę doliny Bugu oraz Kotlinę Hrubieszowską i spory kawałek Wołynia.

Koszt tej inwestycji to ok. 1 mln zł. Odrestaurowane zostaną także fragmenty dawnych murów, a cały teren będzie porządnie zabezpieczony i uporządkowany.

- To będzie wielka atrakcja turystyczna - zapewnia Lech Szopiński, wójt Gminy Mircze. - Wspólnie z kilkoma gminami staramy się o 12 milionów franków szwajcarskich w ramach wspólnego projektu "Witajcie w Gotanii”. Za te pieniądze m.in. Tyszowce zechcą wyeksponować grodzisko w Czermnie, Hrubieszów - Masłomęcz i Gródek Nadbużny, a my nasz Kryłów.

Zamek w Kryłowie został wybudowany prawdopodobnie pod koniec XV wieku i jest wyjątkowo malowniczy. Leży na sztucznej wyspie nad odnogą Bugu. Była to forteca trudna do zdobycia. Powstała na planie zbliżonym do trójkąta. W narożach broniły jej zbudowane z cegły i kamienia tzw. basteje. Jedna z nich zachowała się do dziś. Zachowały się tam dwie kondygnacje ze sklepieniami i strzelnicami we wnękach.

Turyści zaglądają tutaj coraz częściej. Wspinają się po rozpadających murach, wychylają się przez strzelnicę i balansują na krawędzi prawdziwych przepaści. Jednak miejscowe władze zapewniają, że to się zmieni.

Jeszcze w tym roku zamek zostanie zabezpieczony, wybudowany zostanie most i droga dojazdowa. Urzędnicy starają się także o dofinansowanie z tzw. funduszu szwajcarskiego. Jeśli uda im się pieniądze uzyskać, zostanie w Kryłowie wybudowana okazała baszta.

- Będzie ona miała co najmniej kilkanaście metrów wysokości - mówi wójt Szopiński. - Zrekonstruujemy ją na podstawie jednej ze starych rycin. Zostanie wybudowana z cegły i kamienia. Oczywiście zgodnie z zaleceniami konserwatorów.

Będzie to gratka nie tylko dla miłośników historii. Z baszty będzie można podziwiać piękną panoramę m.in. doliny Bugu oraz obserwować ptactwo. Szacujemy, że będzie ona kosztować ok. 1 mln zł.

Kiedy baszta powstanie? - To okaże się być może w czerwcu - tłumaczy wójt. - Projekt został już wstępnie zatwierdzony. Mam nadzieję, że te pieniądze to… tylko kwestia czasu. Jednak baszta to nie wszystko. Chcemy także odtworzyć część dawnych fortyfikacji, zabezpieczyć mury bastei i stworzyć m.in. Centrum Informacji Turystycznej. Dużo pracy przed nami.

Władze gminy planują także rzeczne spływy tratwami dla turystów. Na razie tylko z Kryłowa do Czumowa.

- To świetny pomysł - zachwyca się Andrzej Gwiazdowski z Zamościa, miłośnik Kryłowa. - Świetnie byłoby też gdyby uruchomiono spływy kajakowe na Bugu. Oczywiście jest to rzeka bardziej niebezpieczna niż Wieprz, ale też emocje byłyby większe.

- Myślę, że Kryłów będzie mógł śmiało konkurować z Kazimierzem Dolnym - dodaje turystka z Lublina, zwiedzająca ruiny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
miejscowy Pawlak
ZNAJĄCY TEMAT
obyty
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

miejscowy Pawlak
miejscowy Pawlak (13 czerwca 2009 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZNAJĄCY TEMAT napisał:
Jest znaczne prawdopodobieństwo,ze wyspa wraz zamkiem może po remoncie wpaść w ręce Ukrainy.Kilkanaście lat temu rzeka Bug zmieniła koryto
i wyspa wraz zamkiem znalazła się po polskiej stronie.Granica przebiega zgodnie z ustaleniami zawsze środkiem głównego nurtu rzeki. Bug jako dzika rzeka jest nieobliczalna.


a w KRYŁOWIE TY BYŁ ????????? to se pojedź i nie opowiadaj bajek o wyspie z zamkiem zapraszam do gospodarstw agroturystycznych i na stronę www.krylow.info gwarantuję że tydzień bez nudów będzie nie jak w Egipcie !!!
Rozwiń
ZNAJĄCY TEMAT
ZNAJĄCY TEMAT (25 kwietnia 2009 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest znaczne prawdopodobieństwo,ze wyspa wraz zamkiem może po remoncie wpaść w ręce Ukrainy.Kilkanaście lat temu rzeka Bug zmieniła koryto
i wyspa wraz zamkiem znalazła się po polskiej stronie.Granica przebiega zgodnie z ustaleniami zawsze środkiem głównego nurtu rzeki. Bug jako dzika rzeka jest nieobliczalna.
Rozwiń
obyty
obyty (24 kwietnia 2009 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie na gadaniu wszystko potwierdzam ale nie w jeden rok Zamość odbudowano tam tak na oko odbudowa ciągnęła się 10 lat, podobnie było z placówką SG w Kryłowie, 18 lat temu słyszałem że mają budować strażnicę - wybudowali bodajże w 2001 roku. Tak samo jest z przejściem granicznym, z zamkiem.
Pozdrawiam wszystkich turystów, którzy znają Kryłów i zapraszam w pierwszą niedzielę wakacji na 2 Piknik Historyczny pod hasłem: "Jeden Kryłów Trzy kultury"
Rozwiń
tim
tim (24 kwietnia 2009 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda, że nas wójt zawsze tylko na gadaniu kończy...
Rozwiń
Kili Mandżaro.
Kili Mandżaro. (21 kwietnia 2009 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tam jest na prawdę bardzo pięknie.A jakie ryby!Bardzo dobrze ze wreszcie ktoś o to zadba i że teren znajdzie swojego gospodarza.To wielka atrakcja turystyczna.Noclegi w kwaterach agroturystycznych u przemiłych gospodarzy też należy uznać za część mile spędzonego czasu.W pobliżu są tajemnicze,niezbadane jeszcze starożytne kurhany stanowiące nie lada gratkę dla koneserów dawnych, minionych lat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!