wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Ks. Isakowicz-Zaleski na ziemi tomaszowskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 września 2011, 15:15
Autor: (lew)

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Leszek Wójtowicz/Archiwum)
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Leszek Wójtowicz/Archiwum)

Przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, odwiedził miejsca mordów UPA na polskiej ludności, spotkał się z władzami samorządowymi oraz młodzieżą.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski gościł na ziemi tomaszowskiej w ub. tygodniu. Najpierw odwiedził Sahryń w powiecie hrubieszowskim.

– Nie jesteśmy z ks. Tadeuszem przeciwnikami upamiętnienia cywilów ukraińskich, którzy zginęli w czasie polskich odwetów, jednak nie można się zgodzić na fałsz zrównywania jednostkowych polskich akcji prewencyjno-odwetowych AK i BCh na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu z totalnym banderowskim ludobójstwem na Wołyniu i Podolu – mówi Jarosław Świderek, członek stowarzyszenia, który pełnił rolę przewodnika.

Po powrocie do Tomaszowa ks. Tadeusz w auli Zespołu Szkół nr 1 wygłosił prelekcję dla młodzieży "Historia Wołynia i Podola w czasie II wojny światowej”.

Następnie razem z panem Jarosławem pojechali do Łubcza, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym 115 Polaków zamordowanych w 1944 r. przez upowców czekał na nich wójt Jarczowa Zdzisław Wojnar wraz z mieszkańcami. Wśród nich byli świadkowie ludobójstwa –Antoni Turzyniecki, Władysław Kozyra i Henryk Zyza.

Kolejnym miejscem wędrówki był Tarnoszyn w gminie Ulhówek i Poturzyn w gminie Telatyn.

– W tej ostatniej miejscowości zwróciliśmy uwagę na fakt ogromnego przemilczenia zbrodni – podkreśla Świderek. – Poturzyn to taka zamojska "Huta Pieniacka”. I tam i tu na polskie wsi uderzyły wspólnie UPA wraz z SS-Galizien, paląc żywcem mieszkańców. Dziwne, że od lat władze gminne nie organizują w Poturzynie praktycznie żadnych uroczystości.

Na koniec duchowny spotkał się w siedzibie tomaszowskiego starostwa z mieszkańcami miasta. Do wizyty ks. Isakowicza-Zaleskiego przyczynił się znacznie Kazimierz Podhajny, który jest właścicielem tomaszowskiej Galerii Handlowej Rynek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mieszkaniec
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mieszkaniec
Mieszkaniec (24 września 2011 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Poturzynie władze gminy Telatyn (poprzednie zarówno jak i obecne) wolą upamiętniać Chopina niż pomordowanych Polaków..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!