piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Kto wybuduje obwodnicę Hrubieszowa? Dzisiaj otwarto oferty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 maja 2011, 14:55

Teptiuków. Na trasie Hrubieszów–Zosin (droga krajowa nr 74) trwa remont mostu. Utrudnienia potrwają
Teptiuków. Na trasie Hrubieszów–Zosin (droga krajowa nr 74) trwa remont mostu. Utrudnienia potrwają

Odpowiedź padnie niebawem. We wtorek otwarto oferty na budowę trasy leżącej w ciągu drogi krajowej nr 74 prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie. Obwodnica Hrubieszowa o długości 9,3 km powstanie w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

– To dla nas najważniejsza inwestycja – mówi starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa. – Przed dwie kadencje zabiegałem o budowę obwodnicy, a w końcu się udało. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo liczymy na ożywienie gospodarcze. W tej chwili w naszym powiecie trwa budowa przejścia granicznego Dołhobyczów–Uhrynów, a w lipcu zacznie się rozbudowa przejścia Zosin–Uściług. Budowa obwodnicy jest ważna dla rozwoju całego powiatu.

Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu Rozwój Polski Wschodniej. Wykonawcy mogli składać oferty do 17 maja, we wtorek zostały otwarte. O tym, kto przedstawił najkorzystniejszą ofertę, a tym samym podejmie się zadania, wkrótce napiszemy.

Trasa obwodnicy została wytyczona po południowo-wschodniej stronie miasta, przechodząc dwukrotnie nad linią kolejową.

– Dlatego m.in. w ramach inwestycji powstanie 29 obiektów inżynierskich, w tym cztery mosty i siedem wiaduktów, 18 przejść dla zwierząt oraz pięć jednopoziomowych skrzyżowań z drogami lokalnymi – informował nas Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Powstaną także drogi dojazdowe obsługujące ruch lokalny o łącznej długości 7,4 km oraz system szczelnego odwodnienia drogi.

W wyniku przeglądu dwóch wariantów trasy pod kątem waloryzacji przyrodniczej, wskazanych w "Studium techniczno-ekonomiczne przebiegu drogi krajowej nr 74 na odcinku Janów Lubelski–Frampol–Szczebrzeszyn–Zamość–Hrubieszów”, stwierdzono, że przebieg obwodnicy byłby sprzeczny z celami ochronnymi Obszarów Natura 2000.

Dlatego opracowano trzeci, najmniej kolizyjny wariant przebiegu obwodnicy, który zakłada m.in. budowę ekranów akustycznych o długości 192 m, przejść dla dużych, średnich i małych zwierząt oraz trzech przejść dla płazów. Ze względu na sąsiedztwo z dwoma Obszarami Natura 2000 zaprojektowano system szczelnego odwodnienia na całej długości trasy.

Nowa trasa ma usprawnić ruch na drodze dojazdowej do przejścia granicznego w Zosinie, które w przyszłości ma obsługiwać także ruch pojazdów ciężarowych. W tej chwili w Teptiukowie k. Hrubieszowa trwa remont mostu. Ruch pojazdów odbywa się wahadłowo, sterowany jest sygnalizacją świetlną. Planowany termin zakończenia prac to 8 sierpnia.

Obwodnica ma też odciążyć miasto od ruchu tranzytowego. – Samochody ciężarowe, których z każdym rokiem przybywa, będą omijać miasto, poprawi się bezpieczeństwo i o to chodzi najbardziej – powiedział nam pan Henryk z Hrubieszowa.

Jeśli inwestycja nie napotka na przeszkody, to kierowcy pojadą nową obwodnicą w połowie 2013 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
ada
ada
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 maja 2011 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ładnie mówi nasz starosta
Rozwiń
ada
ada (24 maja 2011 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Tomaszów nie mógł lub nie umiał załatwić obwodnicy dla swojego miasta!
Rozwiń
ada
ada (24 maja 2011 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Tomaszów lubelski nie mógł lub nie umiał załatwić obwodnicy dla swojego miasta.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!