piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Kupcy z Nowego Miasta narzekają: Płot odgrodził nas od klientów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2011, 12:07
Autor: Bogdan Nowak

Rynek Nowego Miasta w Zamościu (Fot. Bogdan Nowak)
Rynek Nowego Miasta w Zamościu (Fot. Bogdan Nowak)

Od czterech miesięcy wielki parking przy rynku Nowego Miasta w Zamościu jest ogrodzony wysokim płotem. Handlujący tutaj kupcy są wściekli, bo przez to, jak twierdzą, stracili już połowę klientów.

Handlowcy z zamojskiego Nowego Miasta są rozgoryczeni. Na miejscowym rynku działał parking, który cztery miesiące temu został zamknięty i odgrodzony płotem. Efekt? Handlowcy twierdzą, że stracili ponad połowę klientów. Niektórzy myślą o zrezygnowaniu z działalności gospodarczej.

– To wszystko jest jakiś absurd – denerwuje się jedna z właścicielek sklepów. – Jedyny duży, ogólnodostępny parking działał właśnie na tej części rynku, która została zagrodzona. To dokładnie jedna czwarta całego terenu. Robotnicy wywieźli tylko stary bruk. Poza tym od 4 miesięcy nie dzieje się nic! Tymczasem nasze sklepy zostały zasłonięte i odgrodzone! Jak można?

Pan Bogdan jest właścicielem sklepu odzieżowego przy Nowym Rynku. Obliczył, że jeszcze pół roku temu miał ok. 70 proc. klientów więcej niż teraz. Nawet w czwartki (to na Nowym Mieście dzień targowy) prawie nikt do niego nie zagląda.

– Ten płot postawiono w listopadzie – mówi kupiec. – Nawet w grudniu miałem przez to niskie obroty. Myślę o likwidacji sklepu.

O rewitalizacji rynku Nowego Miasta zamojscy radni usłyszeli na sesji jeszcze w 2009 r. Obwieścił to Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa.

– Na remonty wydamy 12,5 mln zł – tłumaczył. – Staramy się aby projekt wpisano na listę kluczową województwa. Wtedy byłby dofinansowany ze środków RPO w trybie pozakonkursowym. To się powinno udać.

Plany są poważne. Miały zostać wyremontowane dwie tzw. kwarty rynku. Planowano tam postawienie m.in. fontanny. Zapowiedziani też m.in. remonty ulic: Waryńskiego, Zarwanica, Styczniowa, Nowy Rynek oraz Spadek. Ocieplona i wyremontowana zostanie też elewacja miejskiego Przedszkola nr 2 oraz duży plac przylegający do tej placówki. Powstanie tam m.in. plac zabaw.

– Najpierw rozstrzygnięto przetarg, a firma która go wygrała… postawiła płot – denerwują się kupcy. – Zaglądamy co tam się dzieje. I co? Plac jest pusty. Pytaliśmy robotników, to odpowiedzieli, że miasto nie ma pieniędzy.

O rewitalizację rynku Nowego Miasta pytał na ostatniej sesji RM Piotr Kurzępa, zamojski radny miejski (PiS).

– W ramach RPO projekt jest przyjęty w ramach RPO – wytłumaczył mu wiceprezydent. – Teraz podlega jeszcze merytorycznej ocenie.

Kiedy coś będzie konkretnie? Może za miesiąc, a może dwa… W sprawie płoty wiceprezydent nie ma jednak sobie nic do zarzucenia. – Wykonawca zagrodził ten teren – tłumaczy Kossowski. – Widać uznał, że takie są wymogi bezpieczeństwa.

Inwestycję na rynku Nowego Miasta prowadzi firma remontowo-budowlana z miejscowości Majdan.

– Prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem i zakończą się w lipcu – mówi Krzysztof Adamczuk, kierownik budowy. – Teraz nie prowadzimy prac. Są mrozy. Teren musiał być zagrodzony. Nie odcięliśmy przecież wszystkiego… A pieniądze na remont są.

Adamczyk bagatelizuje całą sprawę. – Handlowcom chodzi o ich obroty – mówi. – Wiedzieli jak remont będzie wyglądać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
ja
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 marca 2011 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie co jest z przebudową obwodnicy? kiełbaska wyborcza?
Rozwiń
ja
ja (6 marca 2011 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowni kupcy co wam się nie podoba.To ogrodzenie to pozostałość po kampanii wyborczej kandydanta na Prezydenta miasta Zamość a aktualnego prezydenta M. Zamojskiego.Jeden z prezesów stowarzyszenia kupców z terenu Nowego Miasta wspierał duchowo kandydata na urząd prezydenta zresztą sam chciał być radnym z jego bloku wyborczego .Takich pamiątek po kampanii Zamojskiego jest więcej - tablica o przebudowie ronda Wyszyńskiego - Hrubieszowska , podstrefa i budowa magazynów przy obwodnicy.Kampania się skończyła a budowy nie ruszyły. Ci co głosowali na Zamojskiego niech teraz nie narzekają i Ci co nie wzieli udziału w wyborach niech cicho dalej siedzą albo niech idą do pracy na budowę za 5zł na godz.Zamość to zaścienek UE i tutaj cywilizacja dotrze może za 100 lat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!