sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Łaszczów powita Nowy Rok jako miasto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 grudnia 2009, 09:36

Za kilka dni będzie już dokładnie widać, słychać i czuć. Od Nowego Roku Łaszczów znowu będzie miastem. W Sylwestra mieszkańcy będą się cieszyć z odzyskania praw miejskich razem z Mandaryną, która będzie gwiazdą plenerowej zabawy.

Impreza rozpocznie się o godz. 20 i potrwa do 3 nad ranem. O północy przewidziano profesjonalny pokaz sztucznych ogni. Nie zabraknie innych atrakcji.

Starania o odzyskanie utraconych po powstaniu styczniowym praw miejskich trwały kilka lat. Klamka zapadła w tym roku: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przychyliło się do wniosku, a to oznacza, że od 1 stycznia na mapie administracyjnej województwa lubelskiego pojawi się nowe miasto.

– Mieszkańcy sami prosili, żeby wystarać się o prawa miejskie – wspomina konsultacje Cezary Girgiel, na razie wójt, a za kilka dni burmistrz Łaszczowa. – To spełnienie ich oczekiwań, ale również inwestycja na przyszłość: miasto będzie bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Duże nadzieje wiążemy z otwarciem przejścia granicznego w Dołhobyczowie.

Po scaleniu pięciu miejscowości: Łaszczowa, Kolonii Łaszczów, Podhajec, Czerkas oraz Domaniża miasteczko będzie liczyło około 2300 osób.

Mieszkańców przyłączonych wiosek czeka wymiana dokumentów; za dowody osobiste zapłaci jednak gmina, natomiast koszty wymiany dowodów rejestracyjnych oraz praw jazdy w części pokryje tomaszowskie starostwo.

– Ich rodzinne miejscowości nie znikną z mapy, bo zostaną ulice Podhajce, Czerkasy czy Domaniż – mówi sekretarz gminy Rafał Swatowski.

Dodaje, że radni podjęli uchwałę w prawie nadania nazw w sumie 25 nowym ulicom.

Gmina Łaszczów słynie z uprawy kalafiorów i brokułów, a także owoców, jak również pszenicy i buraków cukrowych. Do największych zakładów pracy w miasteczku należy firma Bracia Mrozik, która specjalizuje się w produkcji oklein drewnianych. Pracuje tam około 300 osób. Dobrze prosperują również m.in. Chłodnia Uren, Zakład Mleczarski oraz SKR.

W tym roku mija 460 lat od założenia miasta. Łaszczów stracił prawa miejskie 140 lat temu na mocy carskiej decyzji.

Wraz z nim 1 stycznia 2010 r. status miasta uzyskają: Kołaczyce i Przecław na Podkarpaciu, małopolski Radłów, Szepietowo na Podlasiu oraz Tychowo w województwie zachodniopomorskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!