piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Tylko 39 spośród 800 ubiegających się o wsparcie finansowe małych firm z Zamojszczyzny otrzymało w tym roku po 3,5 tys. zł w ramach projektu "Lubelszczyzna 2001”. Pieniędzy do podziału było tyle, że można by nimi obdarować co najmniej dwukrotnie więcej przedsiębiorców. Jednak dostęp do gotówki zablokowało wyjątkowo rygorystyczne wymagania wobec wnioskodawców.

W dotychczasowych edycjach programu, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie otrzymanie pieniędzy wiązało się ze spełnieniem kilku warunków. Po pierwsze dotacja mogła być przyznana dla tych małych podmiotów, które na rozpoczęcie działalności zaciągnęły preferencyjny kredyt np. w powiatowych urzędach pracy, Fundacji Wspomagania Wsi, Europejskim Funduszu Wspierania Wsi Polskiej i bankach spółdzielczych. Przedsiębiorstwa objęte programem "Lubelszczyzna 2001” powinny także znajdować się na terenach gmin wiejskich lub obszarze wiejsko-miejskim, nie przekraczających 15 tys. mieszkańców. Właściciel przedsięwzięcia powinien być mieszkańcem takiego terenu.
- W tym roku doszło jeszcze jedno kryterium, które niestety zdyskwalifikowało większość zainteresowanych dotacją podmiotów - mówi Renata Siwiec, kierownik Oddziału lubelskiej Fundacji Rozwoju w Krasnymstawie. - Jest to kryterium czasu, zgodnie z którym o pomoc mogą się ubiegać tylko te podmioty, które na rynku działają nie dłużej niż rok. W ubiegłym roku, kiedy nie było tego warunku, na przyznanie dotacji zakwalifikowało się tak dużo firm, że zabrakło pieniędzy. W tym roku sytuacja się odwróciła.
Celem programu "Lubelszczyzna 2001” było zmniejszenie negatywnych skutków bezrobocia na obszarach wiejskich i wspieranie rozwoju małych inwestycji gospodarczych. Pierwotnie zakładano, że w całym województwie lubelskim przyznanych zostanie ok. 500 dotacji po 3,5 tys. zł każda, czyli w sumie do podziału przewidziano ponad 1 mln 700 tys. zł. Jednak wymagania, jakie postawiono przed kandydatami sprawiły, że pozytywnie zaopiniowano zaledwie 200 wniosków, z tego tylko 39 na Zamojszczyźnie. A zatem przedsiębiorcy w regionie wykorzystają ledwie 700 tys. zł, czyli mniej niż połowę prognozowanej sumy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!