niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Lubelskie: Orlen będzie szukał łupków w kolejnych miejscach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2014, 11:30
Autor: (p.p.)

Orlen Upstream rozpoczął przygotowania do kolejnego etapu poszukiwań gazu łupkowego. W połowie sierpnia rozpocznie się zabieg szczelinowania w miejscowości Kisielsk w gminie Stoczek Łukowski. Natomiast jesienią na poważnie ruszają odwierty w Cycowie.

Prace wiertnicze w miejscowości Kisielek, zakończyły się w marcu br. Otwór horyzontalny ma długość 4307 m. W tej chwili trwają przygotowania do kolejnego etapu, czyli szczelinowania hydraulicznego.

- Przetestujemy kilka różnych metod rozszczelniania skał, w kolejnych odcinkach tego samego otworu - mówi Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream. - Wykorzystamy także nowe, niestosowane dotychczas w Polsce metody oceny produktywności złoża. Szczelinowaniem zostanie objęte 1000 m długości tego otworu. Prace potrwają około 6 tygodni.

Koncern planuje też już w wrześniu rozpoczęcie wiercenia otworu horyzontalnego w gminie Cyców, w miejscowości Nowy Stręczyn. To tutaj już w 2013 r. Orlen wykonał pionowy odwiert badawczy na głębokość 3500 m. Z dolnej partii otworu pobrane zostały próbki skał do laboratoryjnej analizy. Po badaniach podjęta została decyzja o kontynuacji prac w gminie Cyców.

Kolejnym etapem poszukiwań będzie wykonanie odwiertu horyzontalnego o długości 4150 m. Jego celem jest jeszcze lepsze rozpoznanie własności łupków znajdujących się na głębokości ponad 3 km. Prace wiertnicze rozpoczną się jesienią. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy, że z odwiertem w gminie Cyców Orlen Upstream wiąże duże nadzieje. Jak wynika ze wstępnych analiz, złoża gazu łupkowego mogą być duże. Więcej będzie można powiedzieć po wykonaniu otworu horyzontalnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: biznes Gaz łupkowy Orlen
Gość
Olek
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 lutego 2016 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Technologia na kanadyjskie i amerykańskie pustkowia,nie w gęsto zaludnionym kraju jak Polska.Po dwóch tygodniach upałów mamy suszę i miejscami brakuje wody.Dlaczego nikt nie napisze ile wody zużywa się do wydobywania gazu z łupków? Gigantyczne ilości wody są zamieniane w toksyczny i radioaktywny szlam który skaża wody gruntowe i powietrze. Ale liczy się kasa,co nie?
Rozwiń
Olek
Olek (9 sierpnia 2014 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo dobrze, powinniśmy jak najwięcej inwestować w wydobycie łupków Nie widzę innej drogi do niezależności energetycznej.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!